Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Vlastní tuk - obyčejný výplňový materiál se skvělými vlastnostmi

Tuková tkáň je snadno dostupná, cenově výhodná a pro organismus pacienta představuje velmi malou zátěž. Navíc pooperační efekt je velice přirozený a relativně trvalý.

Nejčastěji se používá pro výplně v obličejizvětšování prsou a modelace hýždí. Tuk doplňuje a v některých případech zcela nahrazuje některé výplňové materiály, ponejvíce obličejové, a je cenově příznivější.

Nejčastěji se přenáší tento tělu vlastní materiál tam, kde je třeba doplnit objem nebo konturovat nějakou asymetrickou oblast. V dnešní době se tuk stále více uplatňuje v možnostech anti-aging medicíny pro rejuvenaci pleti, ale čím dál častěji se transfery tuku také využívají v plastice pro augmentace a kombinují se s chirurgickými zákroky, jako jsou facelifting nebo operace víček.

Tukové buňky se přenášejí velmi tenkou kanylou. Důležité je jejich rovnoměrné rozmístění, tedy v mnoha směrech a patrech tak, že vytvářejí tzv. 3D síť. Před lipotransferem rovněž musí být tuk maximálně vyčištěný. To nejcennější na celém procesu přenosu tuku je jeho přirozený a relativně trvalý výsledek.

Dárce? Pouze jednovaječné dvojče

Ovšem také využití tukových výplní má své limity. Je jím mj. fakt, že nelze použít tuk od dárce, ale pouze vlastní. Důvodem je neidentická DNA a v jejím důsledku nepřihojení cizích buněk. Každá z buněk má na sobě antigeny, a pokud buňky nové tkáně nejsou v registru vlastních buněk, tak je okamžitě organismus napadne jako cizí. Reakci lze potlačit podáváním imunosupresiv, podobně jako u transplantace orgánů, což je ale u kosmetických indikací nepřijatelné mj. pro velká rizika pro organismus jako celek. Jedinou výjimkou je dárcovství mezi jednovaječnými dvojčaty, která mají shodnou DNA. I s touto operací již máme zkušenosti.

 

Ceník zákroků