Sjednat konzultaci / Napište nám
Nahoru ▲

Chirurgie ruky

Porucha funkce či dokonce ztrátové poranění ruky patří k jedněm z nejzávažnějších postižení vůbec. Chirurgie ruky řeší celou škálu vrozených vad ruky, její úrazy nebo degenerativní změny, které tuto končetinu postihují.

Traumatická poranění ruky

Poranění ruky dělíme na poranění ztrátová, poranění nervů a poranění šlach. Podle typu poškození se provádějí rekonstrukce poškozených tkání. Zvláštní postavení v chirurgii ruky má rekonstrukční operace palce, který zajišťuje 40% funkčnosti celé ruky. Chirurgie ruky využívá v současnosti mikrovaskulární postupy, při kterých chirurg pod mikroskopem zajistí propojení cév i nervů.

Další oblastí velmi závažných poranění ruky je poranění šlach. To může způsobit ztrátu funkce svalů ohýbačů a také svalů natahovačů prstů. Řešením je sešití protnuté šlachy nebo provedení její plastiky. K té se přistupuje v případě rozsáhlé ztráty části šlachy nebo jako sekundární řešení již operovaných šlach, a to z důvodu jejich srůstu.

Dalším typem poranění je porušení nervu, který je nutné sešít mikrochirurgickou metodou.

Onkologická onemocnění ruky

Chirurgie ruky se zabývá také řešením nádorů v oblasti ruky, a to jak zhoubných, tak nezhoubných. Nejčastěji se jedná o nádory kůže a nádory dalších měkkých tkání. Zvláště v oblasti nádorů kůže chirurgie ruky využívá k rekonstrukci postižených tkání postupy estetické chirurgie.

Další specifickou skupinou jsou nádory kostí, které často vyžadují odstranění rozsáhlých ploch zasažených nádorem a následnou rekonstrukci tkání.

Vrozené vývojové vady ruky

Mezi vrozené vývojové vady ruky náleží především radiální aplázie, kdy je nedostatečně vyvinutý kostěný základ kosti vřetení. Léčí se časným protahováním a dlahováním končetiny a následně chirurgicky. Objevit se může také nedovyvinutý palec, nadpočetný prst nebo neoddělení prstů.

Další onemocnění ruky

Mezi další onemocnění, které řeší chirurgie ruky je syndrom karpálního tunelu nebo Dupuytrenova kontraktura.

Rehabilitace při operaci ruky

Každá operace prováděná na ruce vyžaduje precizní rehabilitaci, která může rozhodnout o konečném výsledku celého ošetření. Obvykle se začíná pasivními pohyby, postupně se přidávají aktivní cvičení a zapojují se také metody jako je elektrostimulace. Často se provádějí také tlakové masáže a dlahování.

 

Ceník zákroků