Sjednat konzultaci / Napište nám
Zavolejte nám

Praha

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

+

Jak vypadá bradavice

Jde o nezhoubný kožní útvar virového původu. Co způsobuje bradavice? Příčinou je lidský papilomavirus HPV. Nejčastěji se objevují na nohou či rukou, ale výjimkou nejsou ani jiné lokality.

Proč se dělají bradavice? Přenáší se přímým kontaktem. Velkým rizikem nákazy jsou proto veřejná koupaliště, sauny a společné šatny sportovišť se sprchami. Virus se dostává do kůže v místě, kde je tenká a oslabená. Náchylné jsou proto nejvíce nohy, kde je kůže často propocená, rozmočená a popraskaná.

Kožní bradavice jsou ve většině případů nezhoubné. Vždy ale zpozorněte v případě, kdy se kožní útvar mění tvarově, ohraničením, velikostí i barvou. Určitě pak neodkládejte kontrolu u lékaře. 

Druhy bradavic

Bradavice lze rozdělit do několik hlavních typů. Rozlišují se podle místa výskytu, tvarem i odolností. 

1/ Ploché bradavice

Jsou to drobné růžové výrůstky, které mají okolo 3 mm a jsou jen lehce vyvýšené. Velmi často se objevují u dětí. Přenáší se jednoduše rozškrábáním a následným dotekem na jiných částech těla.

Vyskytují se převážně na bradě, spáncích a tvářích. Nejsou bolestivé.

2/ Plantární bradavice, pravé bradavice (verrucae vulgares)

Nejčastější typ bradavice. Tvrdý výrůstek našedivělé barvy, který se postupně zvětšuje. Nejprve se objeví útvar velikosti hlavičky špendlíku a hladký povrch zrohovatí. Jsou kulaté s přesným ohraničením a převážně vůbec nebolí.

Máte-li bradavice na chodidle, s největší pravděpodobností jde o plantární typ. Jsou lemované bílým prstencem a mají kruhovitý tvar. Zanořují se do hloubky, bývají bolestivé a složitější na odstranění, protože se velmi rády vracejí. Uprostřed pravé bradavice se objevují drobné černé a červené tečky. Černé tečky jsou způsobené přítomností drobných kapilár. 

Plantární bradavice patří k nejodolnějším bradavicím, jejich odstranění není jednoduché. Bývají na místech, kde se na plosky nohou vyvíjí největší tlak. Pokud se neodstraní, rychle rostou a bolí při chůzi. 

3/ Bradavice typu „nitka“ (střapcovité bradavice, verrucae filliformes)

Pokud vás trápí bradavice na obličeji, pravděpodobně půjde o nitkovitý typ. Objevují se na tenké kůži kolem krku, úst a očí. Jsou úzké a vystupující z kůže. Často se stává, že je neopatrně strhneme nehty a oblečením, a díky tomu se snadno šíří. 

4/ Genitální bradavice (kondylomata)

K přenosu dochází ze sliznice na sliznici, tedy pohlavním stykem (vaginálně, orálně, rektálně). Důležité je včas řešit jejich odstranění. Velmi rychle se šíří a mohou způsobit nemalé problémy. 

5/ Stařecké bradavice

Nemají virový původ, proto je uvádíme jako poslední. Jsou typicky světle až sytě hnědé a často mají hrubý povrch. Najít je můžete kdekoliv po těle. Nebolí, občas si někteří stěžují na nepříjemné svědění. Velikostí odpovídají asi čočce, ale mohou mít i velikost mince a tvoří seskupení. K léčbě je nutné zvolit mechanické nebo laserové odstranění odborníkem.

Proč se stařecké bradavice tvoří? Většinou se objevují na místech, která byla často vystavena slunečním paprskům bez dostatečné ochrany před UV zářením. Věděli jste, že stařecké bradavice se objevují už kolem 30. roku?

Rozdělení bradavic podle místa výskytu:

  • bradavice na nohou
  • bradavice na rukou
  • bradavice na trupu
  • bradavice na obličeji
  • bradavice na genitáliích

Jak zabránit vzniku bradavic

Vzhledem tomu, že je většina bradavic virového původu, jejich přenos je velmi jednoduchý – kontakt s infikovaným povrchem. Proto se doporučuje chodit na veřejných koupalištích a saunách v pantoflích.

Vhodná je pravidelná dezinfekce obuvi a časté střídání ponožek a punčoch.

Pokud vy sami bradavici máte, buďte zodpovědní a nechoďte do veřejných bazénů, saun a společných sprch na sportovištích.

Léčení a odstranění bradavic

Lékařský obor nabízí několik způsobů odstranění bradavic:

  • léčba laserem
  • chirurgické vyříznutí bradavic
  • léčba bradavice tekutým dusíkem (zmrazení, kryoterapie)
  • aplikace leptavých roztoků

Co na bradavice dále platí? Je celá řada neúčinných „babských rad“ jako plátek česneku, potírání vlaštovičníkem, propolisová tinktura, šťáva z pampelišky atd. Určitě se do těchto experimentů nepouštějte a vždy se poraďte s odborníkem. Poradí vám vhodnou domácí léčbu, případně rovnou zvolí účinnou metodu odstranění, která je okamžitá. 

Může se stát, že přirozenou imunitou lidského těla bradavice po čase samy odpadnou a zmizí i bez léčby(1), ale rozhodně byste je neměli podceňovat. Doporučujeme vše včas řešit s lékařem.

Odstranění bradavic laserem

U nás na klinice odstraňujeme bradavice CO2 laserem, kdy se výrůstek „odpaří“. Tuto metodu lze použít, když je bradavice vyšetřena dermatoskopem a je zcela neriziková. 

Vše o laserovém odstranění bradavic >>

Chirurgické odstranění bradavic

Vyříznutí bradavice pomocí skalpelu. Používá se v případě, kdy je nutné zkontrolovat charakter výrůstku pomocí histologie.

Více o chirurgickém odstranění bradavic >>Reference: 

1/ LOO, Steven King-fan; TANG, William Yuk-ming. Warts (non-genital). BMJ Clinical Evidence. 2014-06-12, roč. 2014. PMID: 24921240 PMCID: PMC4054795. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054795/ [cit. 2018-07-04].

 

Jaká metoda odstranění bradavic je vhodná právě pro vás?

Zeptejte se našich odborníků

 

Seznam ošetření, která vám proti bradavicím pomohou, naleznete zde:

Odstranění kožních výrůstků a bradavic

Bradavice a nejrůznější kožní výrůstky způsobují svým nositelům nejen estetické, ale často i funkční obtíže. Lze je odstranit chirurgicky nebo vysokovýkonným laserem CO2. V případě laseru se jedná o velmi šetrné a efektivní řešení s minimální jizvou.

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.