Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Hanka Kynychová – operace prsou a mamologické vyšetření, MUDr. Roman Kufa a MUDr. Renata Kalajová

Česká nejznámější cvičitelka a propagátorka zdravého životního stylu, Hanka Kynychová, měla po vzoru Angeliny Jolie v úmyslu podstoupit preventivní odstranění prsních žláz z obavy před rakovinným onemocněním a současně výměnu prsních implantátů. Proto se rozhodla nejprve absolvovat v Perfect Clinic mamologické vyšetření, které ovšem rizika vyloučilo a prsní  žlázy není  tedy důvod vyjímat. Aby však prevenci zdraví učinila zodpovědná Hanka zadost, a protože chce být v kondici ještě mnoho let, alespoň na výměnu implantátů po 12 letech došlo. Nová prsa zkrášlená o půl čísla větším implantátem má dnes od doktora Romana Kufy, vedoucího lékaře Perfect Clinic. 

kynychova-pc EM4C9093

Hanka měla velké obavy z rizika rakoviny prsu, které je poslední dobou tak často diskutované. I vzhledem k věku, který hraje roli v případě výskytu rakoviny prsu, dbá na prevenci. Proto podstoupila nejprve mamologické vyšetření v Perfect Clinic. „Jsem mámou tří dětí a ředitelkou nadace, která se stará o děti z dětských domovů“, vysvětluje důvod mamologického vyšetření Hanka, která chce být  fit a v kondici ještě mnoho let.

Celorepublikové statistiky dokládají, že výskyt zhoubného nádoru roste s věkem. „U žen nad 45 let, které podléhají screeningu, se absolutní počty nádoru prsu v populaci významně zvyšují, ale současně roste počet záchytu ve stadiu l., tedy vyléčitelném. Snižuje se úmrtnost a zvyšuje se tak počet úplných vyléčení,“ konstatuje nová posila Kufova týmu sonografistka Eva Hledíková.  „U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření a léčba je tak ohrožena,“ upozorňuje mamoložka z Perfect Clinic Renáta Kalajová s tím, že právě včasná diagnóza karcinomu prsu je hlavním smyslem mamologických vyšetření.

Vyšetření mamologem je ovšem důležité i pro vytipování tzv. rizikové skupiny žen, u které je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu vysoká (až 80 %). „ Pokud se prokáže poškozený gen BRCA1 nebo BRCA2 – tak jako tomu bylo například u herečky Angeliny Jolie a z čeho měla i Hanka Kynychová obavy, podrobí se žena pravidelnému monitoringu anebo se přikloní k opačnému zákroku -  preventivnímu odstranění prsních žláz (profylaktická mastektomie) s možností okamžitého vložení implantátů,“ konstatuje Roman Kufa.

Fotografie před operací:
kynychova-pred-2

Fotografie po operaci:
kynychova-po 3375

U Hanky nebylo mamologickým vyšetřením prokázáno žádné ohrožení, tedy aby bylo prevenci zdraví učiněno zadost, rozhodla se známá sportovkyně v Perfect Clinic podstoupit jen výměnu implantátů. Přestože současné prsní implantáty již výměnu v případě absence subjektivních obtíží nevyžadují, přece jen starší generace silikonových implantátů se doporučuje vyměnit. A Hanka je měla v těle již 12 let.  

Doktor Kufa vybral implantáty nejvyšší kvality Natrelle, o malinko větší, než byly původní. To proto, aby se současně prsy pozvedly a získaly pevnější podobu a plnější tvar. „Ráda chodím bez podprsenky, což při sebemenším poklesu prsou už není ono. Ted´mě  zase pár hezkých let svobodných v oblékání čeká“, libuje si Hanka.

kynychova-pc EM4C9126

Operace proběhla bez problémů během necelé hodinky na sále a Hanka podle svých slov okamžitě po probuzení necítila žádné obtíže, natož bolest.  „Cítila jsem se skvěle. Dvě hodiny po narkóze jsem volala rodině. Ráno, když mě manažerka s kamarádkou vyzvedávaly se mi ani nechtělo jít domů a vytáhla jsem je na kávu. Trošku se divily, ale souhlasily,“ vypráví s úsměvem Hanka, která sama byla překvapena nečekaně hladkým průběhem a nulovou bolestivostí.

„ V případě výměny implantátů, i když se vkládá o něco větší velikost, není zásah do terénu prsu takový jako u první operace. Řez se vede ve stejném místě a nová jizva již nevzniká.  A proto je i hojení daleko rychlejší a komfortnější“, vysvětluje Kufa. 

A jak je Hanka spokojená s novými implantáty? „S výsledkem operace jsem maximálně spokojená. Všichni, kdo nová prsa viděli, říkali, že jsou krásná. Nejsem žádný ´samožer´, takže se tomu směju. Ale lhala bych, kdybych řekla, že mi to nelichotí,“ vysvětluje Hanka a dodává, že prsa k ní prostě patří, i když jí je pán bůh nenadělil, proto se o ně stále pečlivě stará.