Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Pavla - liposukce, MUDr. Roman Kufa

Jmenuji se Pavla, je mi třicet let. Ačkoliv nejsem žádná „Barbie", přece jen si na svém těle dávám záležet. Poprvé jsem o liposukci začala uvažovat někdy před dvěma lety, když ještě moje váha ukazovala o 12 kg více než nyní. Vzhledem ke své konstituci, jsem byla pěkně oplácaná. Nebudu se vymlouvat na dispozice, i když v rodině nejsem jediná, kdo má se sklonem k figuře typu hrušky potíže. Ať už vlohy hrají jakoukoliv roli, nebyla jsem tenkrát nikterak střídmá v životosprávě. Klasický případ. Minimum pohybu, práce u stolu a počítače a stravovací návyky k zarmoucení. Liposukce, o kterou se v tu dobu začínala média teprve zajímat, mě napadla jako první. Jako klasický lenoch jsem v ní viděla okamžitou záchranu. Iluze se rozplynula, jakmile jsem díky své zvídavosti a touze přijít věcem na kloub, začala systematicky sbírat informace na tohle téma. Došlo mi, že liposukce nadváhu neřeší, pouze dotvaruje postavu. Konečně jsem pochopila, že se nevyhnu hubnutí dietou a sportem. Protože prostě nebyla jiná možnost, začala jsem hned. Hlídala jsem si přísně jídelníček, začala plavat a skoro denně jezdit na kolečkových bruslích. Mimochodem obojí mi zůstalo dodnes. Během několika měsíců se mi podařilo shodit 12 kilo. Ke štěstí mi ale chyběl pověstný krůček. Některé partie mého těla totiž jakoby nereagovaly.

Ačkoliv jsem už byla zase štíhlá holka, ne a ne se zbavit nehezkých tukových polštářků v podbřišku a na stehnech. Nic nedramatizuji. Kdo má podobné problémy ví, že jakmile jednou existuje sklon k ukládání tuku, můžete být s trochou nadsázky kost a kůže, ale v kritických partiích zbude pořád zásob na rozdávání.

Liposukce

Mudr. Kufa: Liposukce je zákrok, při kterém dochází k odsátí určitého množství tuku v místech, kde se nadměrně hromadí a tím ke zformování postavy do žádoucího tvaru.

Proč má někdo tendence ke hromadění tuku v určitých partiích a jiný ne? Svou roli zde hraje především dědičnost. Žena, která má takové předpoklady, dokáže tukové buňky zredukovat jen velmi obtížně dietou nebo cvičením. Liposukce je vhodným řešením, jak se jich zbavit. V žádném případě není lékem na silnou nadváhu či obezitu!

Všechny metody liposukce pracují v podstatě na stejném principu, a tím je rozrušení tukové tkáně a její odsátí pod tlakem z těla ven. Rozdíl je v tom, jakým způsobem se tukové buňky rozbíjejí. Může jít o mechanické uvolnění, což pak nazýváme klasickou či vibrační liposukcí, nebo o uvolnění ultrazvukovými vlnami.

Ať už se jedná o kteroukoliv z těchto metod, většinou se dnes u všech používá tzv. tumescentní technika, která spočívá v zavedení roztoku s žádoucím účinkem do podkoží. Slovo tumescence používáme tehdy, zavádíme-li roztok bez ohledu na to, o jaký druh liposukce se jedná.

U klasické liposukce operatér zavede odsávací kanylu a mechanicky (ručně) rozbije tukové buňky. Ty jsou pak pomocí odsávací vývěvy odstraněny z těla pryč.
U vibrační liposukce jsou podkožní tukové buňky mikrovibracemi tenké kanyly velmi šetrně a jemně uvolněny. Odsávací vývěvou se tuk opět odstraňuje z těla ven.
Ultrazvuková liposukce se od klasické a vibrační se liší v principu vlastního zákroku. Ošetření se provádí pomocí ultrazvukové vlny, která donutí tukovou buňku v pulzech ultrazvukového vlnění samovolně prasknout a tukovou náplň vypustit bez mechanického násilí. Vylitý obsah buněk je způsobem shodným s ostatními typy liposukce odváděn z těla ven. Společně s ultrazvukovou vlnou jde souběžně i vlna tepelná, která navíc nutí kůži k aktivnějšímu a silnějšímu smrštění podél nově vytvarované kontury.

Pavla: Ve svém úmyslu zákrok podstoupit jsem se utvrdila až během konzultace, když operatér souhlasil s tím, že liposukce je v podobných případech jediné účinné řešení.

Mudr. Kufa: Pavla je štíhlá a trápilo ji lokální nahromadění tuku v oblasti boků, břicha, zevních a vnitřních stehen a kolen, které se jen velmi obtížně redukuje. Pro úspěšný zákrok měla všechny předpoklady. Ve věku 30 let má ještě kůže potřebnou elasticitu a nehrozí tím pádem riziko větších deformit. Navíc projevila Pavla během minulé doby vůli na sobě pracovat a co bylo možné zredukovat sportem a životosprávou, zredukovala. Určitá sebekázeň je vítaným předpokladem pro výkon liposukce. Bez ní nebude pacient schopen udržet si výsledný efekt. Odsátí tuku ještě neznamená, že jste boj s postavou jednou provždy vyhráli. Odněkud sice tukové buňky zmizely, ale jinde jich zůstalo dost na to, aby narůstaly. Veškerý tuk se z těla odsát nedá. A představte si tělo, které se nerovnoměrně zaobaluje. Jakmile si jednou dopomůžete k ladným křivkám liposukcí, snažte se o ně starat i nadále.

Pavla: Zůstala ve mně jen zcela logická nervozita ze zákroku samotného v celkové narkóze. Slyšela jsem o možnosti liposukce v lokální anestezii a těšila jsem se, že o tuhle ambulantní podobu budu moci požádat. Vzápětí jsem ale pochopila, že přání pacienta není jediným argumentem. Rozhoduje rozsáhlost odsávané plochy a další důsledky, které dokáže lékař zhodnotit lépe než pacient.

Mudr. Kufa: Všechny druhy liposukce se dají provádět jak v lokální, tak i v celkové narkóze. Záleží na rozsahu dané oblasti. Jestliže odsáváme rozsáhlé oblasti těla, je celková narkóza jednoznačně lepší už kvůli nadměrné zátěži pacienta. Pro znecitlivění velkých ploch by se musely použit velké dávky lokálního anestetika. Zákrok by byl dlouhý a pro pacienta nepohodlný. Během celkové narkózy lze všechny partie vyřešit během jedné operace a dotyčný tak nemusí zákrok podstupovat opakovaně. Jen si o den prodlouží pobyt na klinice. V případě menších ploch lze vpravit anestetikum do těla lokálně současně s tumescentním roztokem. Pacient, který nic necítí, je během ambulantního výkonu při vědomí a ještě týž den odchází domů

Na své klinice používám tumescentní metodu vibrační liposukce. Do podkoží se nejprve napustí maximálně 4-5 litrů roztoku, který díky obsaženým látkám napomáhá uvolnění tukových buněk a omezuje krvácení. Tekutinu dostaneme do těla pomocí pumpy, zavedené drobnými, tří až čtyřmilimetrovými nářezy v kůži. To jsou také jediné zanedbatelné stopy, které na kůži zůstanou v podobě téměř neviditelných jizviček, z nichž se stehy odstraňují obyčejně po deseti dnech. Část roztoku se následně vstřebá do tkání a část odsaje spolu s tukem z těla pryč. Samotným odsávacím nástrojem je pak vibrační kanyla, která sama o sobě vibruje a rozbíjí tukové buňky. Při mechanické práci s kanylou nebudou pohyby nikdy tak pravidelné a přesné.

Během operace se pomocí kanyly odsají všechny potřebné oblasti. Operatér nepřetržitě kontroluje míru odsávání. Během operace si pohmatem kontroluji sílu kůže, aby kožní řasa byla všude stejně silná a tuk byl odsáván souměrně.

Jelikož po odsátí tuku zůstane kůže volná, musí pacient nosit celý měsíc kompresní elastické prádlo, které nutí kůži srazit se do nového objemu a přihojit ke spodině. U lidí ve starším věku už kůže tuto svou schopnost ztrácí a nezbývá než chirurgické odstranění jejího přebytku.

Pavla: Probudila jsem se po více než hodině ještě na operačním sále oblečena do kompresních kalhot od pupku až ke kolenům. Byla jsem lehčí o 3 000 ml čistého tuku, což se blíží horní hranici najednou odsátého množství tuku bez zvýšeného zdravotního rizika.

Vychutnat si radost z nové postavy jsem ještě pár dní nemohla. Nevábné otoky a fantasticky probarvené modřiny bránily v hezkém pohledu. Co se týče bolesti, byly nejhorší první tři dny po operaci. Jednak jsem cítila slabost zřejmě v důsledku celkové narkózy a značné potíže mi činilo vstávání, uléhání i sedání na židli, i když pohyb sice zásadně omezen není.

Mudr. Kufa: Výskyt otoků a modřin je zcela normální jev po tomto zákroku. Jak dlouho budou u konkrétní osoby trvat lze jen těžko předem přesně určit. Jedná se o velmi individuální záležitost. U někoho jsou pryč po týdnu. Jinému vydrží měsíc. Obecně bych doporučil výsledek liposukce hodnotit až po dvou měsících. To ovšem neznamená, že tak dlouho nejste schopni vykonávat běžné činnosti. Nástup k pracovním povinnostem bývá možný v případě menších odsátých ploch už po sedmi dnech, ne-li dříve. U větší fyzické zátěže nezbývá opatrnosti a je lépe počkat si celý měsíc. U Pavlíny jsem předpokládal návrat do formy nejdříve po dvou týdnech.

Pavla: Po čtrnácti dnech, během kterých mi pan doktor vyndal stehy a zkonstatoval klidný průběh hojení, nastal razantní zlom. Moje tělo se jako mávnutím proutku oklepalo a zbavilo modřin i nepříjemných pocitů při ráznějším pohybu. Nadšení z jasně viditelného úbytku a nové podoby mi kazila už jen povinnost nosit ještě dva nebo tři týdny zdravotní kompresivní prádlo, které samo o sobě žádnou slast neskýtá. Ale chápu, že má své opodstatnění a nikdo nechce viditelné nerovnosti na kůži, kterým mimo jiné zabraňuje.

Na první pohled mám úplně ploché břicho bez jediného špíčku. Na stehnech a bocích není nic navíc a hodně se mi zvýraznil pas. Dokonce si nahmatám kyčelní kosti vestoje, což byl dřív problém i vleže. Kalhoty, které před operací těsně obepínaly mé nohy a boky, svléknu dnes, měsíc po operaci, bez rozepnutí. A ještě si do boku vsunu celou dlaň. Abych se stoprocentně vyvarovala nerovností tkáně pod kůží, pojistila jsem se dvoutýdenním masírováním odsátých ploch a vhod přijde i lymfodrenáž v některém z kosmetických salonů.

Nemám určitě v plánu vracet se na kliniku jen proto, že nebudu důsledná. Když zlenivím, všechno, co jsem podstoupila, bude k ničemu. Chuť dál sportovat a udržet si nové proporce i dobrou kondici mi nechybí.