Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Co ženy chtějí - maminy trápí bříško a povolená prsa

V ordinacích plastických chirurgů přibývá maminek. Čím to? Inu, intenzivní péče o novorozence a batolata v určité době polevuje a každá z nich řeší „návrat do života“. My se mění na já a není divu, že se žena chce opět líbit! Ženy – mámy touží po bříšku jako před mateřstvím, prsou beze stop po kojení a třeba i útlejších bocích bez přebytečného tuku.

Podle plastického chirurga Jiřího Ferry z Perfect Clinic přitom nejde o „zoufalé ženy,“ které už neví, co by se životem udělaly. „Jedná se o spokojené maminy, nejrůznějšího věku, které chtějí poupravit to, co jim po těhotenství zbylo a s čím si neví rady,“ přibližuje typ pacientek a dodává: „I když děti zdravě prospívají, rodina prosperuje a život má nový řád, mohou tyto změny své postavy vnímat rušivě a je to něco, co je velmi trápí.“

Maminkám téměř vždy vadí povolená a vytahaná kůže na břiše, případně v kombinaci s rozestupem břišních svalů. Tenhle trabl spraví abdominoplastika (plastická operace břicha). Druhým hlavním problémem jsou změny prsou po kojení. Povislá prsa lékaři upraví modelací. Naopak prázdným či velmi malým ňadrům pomohou augmentací neboli zvětšením, a to buď vlastním tukem, nebo silikonovými implantáty. Některé maminky také žádají liposukci problémových partií, které se jim nedaří cvičením zhubnout.

maly DSC0794

PROČ CVIČENÍ NEPOMŮŽE

Lze nedostatkům postavy po dětech předcházet a následně je výrazně zmírnit vhodným cvičením doplněným o správnou životosprávu? Ano, ale jen do určité míry. Vytahanou kůži totiž žádná posilovna už nikdy zcela neodstraní. Stejně jako pokleslá a povolená prsa. „Kůže jako taková nemá svalová vlákna, proto nelze povolená prsa nebo povolené břicho vycvičit. V případech, kde cvičení nepomůže, nezbývá, než se s daným stavem smířit, nebo vyhledat pomoc plastického chirurga. Zvážení je na každé ženě,“ říká Jiří Ferra.

BŘÍŠKO BÝVÁ I ZDRAVOTNÍ PROBLÉM

Ale zatímco operace prsou či odsávání tuku řeší výhradně estetický problém ženy, u břicha je to často jinak. Tam jsou i zdravotní důvody: „Ty lze u operace vidět v případech přetrvávajícího rozestupu přímých svalů břišních. Mimochodem, jakmile se propast mezi nimi spraví, dochází pooperačně i k úpravě držení těla, správnému zatížení páteře a ubydou často i bolesti zad. V tomto případě lze mluvit i o zdravotní indikaci abdominoplastiky splňující parametry výkonu hrazeného pojišťovnou,“ vysvětluje Ferra. Ač se jedná o poměrně rozsáhlý chirurgický výkon, má skvělý efekt. Celosvětově je právě ten vnímán jako operační zákrok s největším počtem spokojených pacientek. Tedy po tomto zákroku cítí největší procento pacientek subjektivní spokojenost.

KDY A JAK SE DĚLÁ ABDOMINOPLASTIKA

Abdominoplastika řeší povolenou břišní stěnu nejen po porodu, ale i po redukci váhy a popřípadě může korigovat vzniklý kožní převis po císařském řezu. Podle lékařů z Perfect Clinic má velmi stálý efekt, který modeluje postavu a partii břicha. V některých případech je možno jej kombinovat i s liposukcí – opět pouze k domodelování postavy. Abdominoplastika probíhá v celkové anestezii, trvá asi dvě hodiny a pooperačně je nutný delší čas na klidový režim. Měsíc je nutné nosit kompresivní elastické prádlo. „Přibližně za tři týdny od operace, někdy i dříve, je možno vrátit se zpět k původnímu stylu života, přičemž fyzickou námahu břicha je potřeba zpočátku omezovat,“ varuje Ferra a upozorňuje, že v případě úpravy rozestupu přímých svalů břišních trvá rekonvalescence o něco déle. Po zákroku, během kterého se odstraní kožní i tukové nadbytky, zůstává jizva na hranici pubického ochlupení směrem k bokům, což lze ovšem velmi dobře maskovat vhodným spodním prádlem.

MODELACE A AUGMENTACE PRSOU

Operace prsou patří již tradičně a celosvětově k nejžádanějším. Zatímco v případě čisté modelace se jedná o pozvednutí pokleslých prsou za cenu odstranění nadbytečné povolené kůže a následných tenkých jizev v podprsní rýze a kolmo na ni směrem od prsního dvorce, augmentace znamená jejich současné či samostatné zvětšení: „V naprosté většině se používají implantáty plněné silikonovým gelem, které se ukázaly jako zatím nejlepší materiál. Jsou na pohmat měkké a drží tvar. Silikonové pouzdro, které obaluje gel, je odolné proti tlaku a zaznamenáno je jen mizivé procento výskytu alergických reakcí,“ vysvětluje kolega Roman Kufa.

SILIKON SE MĚNIT NEMUSÍ

Při modelaci lze současně prsa augmentovat, a dopomoci tak k jejich objemu. Samotné vložení implantátu je velmi rychlá a poměrně jednoduchá operace, při které se do vytvořené kapsy pod či nad prsním svalem vsune malým otvorem silikonový implantát a jizvy zůstávají skryty ideálně v podprsní rýze. Pooperační péče znamená nosit po dobu jednoho měsíce elastickou podprsenku a vyvarovat se fyzické námahy. Výměna implantátů již není podle Kufy předpisem: „U nové generace implantátů nejvyšší kvality, které v Perfect Clinic používáme, není nutná po několika letech výměna, necítí–li žena subjektivní obtíže a pokud se při pravidelných kontrolách nezjistí žádná změna stavu.“

VLASTNÍ TUK DO PRSOU

Nicméně nejen silikonem se prsa dají zvětšit. Existuje i doplňková metoda, založená na autotransplantaci tuku.

Přestože se touto metodou dosahuje mnohdy dvojího atraktivního efektu 2 v 1 – odsátí v problémových partiích a současné modelace dekoltu – není vlastní tuk schopen plně nahradit silikonové implantáty, protože jeho použití je v mnoha směrech limitováno.

„Prsa je možné takto zvětšit jen o jednu velikost a nejčastěji se používá k doplnění horní části prsou, ke zvýraznění dekoltu,“ říká plastický chirurg Jiří Ferra. Vlastní tuk má tendenci se vstřebat, a proto jsou nutné většinou dva zákroky, neboť při jednom přežije a uchytí se asi 50 % implantovaného tuku. Dalším omezením je odběr tuku z místa na těle, kde je ho dostatek, což je vyloučeno v případě hodně štíhlých žen. „Samozřejmě je možnost před zákrokem přibrat,“ dodává Ferra.

Odběr se provádí v Perfect Clinic jednou z nejmodernějších liposukčních technik, šetrnou k tělu klienta. Takto připravený tuk je možno přenést do prsou bez jizev, jen pomocí tenké kanyly.

Kromě rychlého hojení a minimální zátěže pro organismus je výhodou i nulové riziko reakce organismu na cizí, syntetický materiál.

KDY JE NEJLEPŠÍ ČAS NA OBĚ PLASTICKÉ OPERACE?

Důležité je načasování zákroků a pokud je jich potřeba více, tak i jejich správný časový odstup. Podle obou lékařů má smysl všechny tyto „maminkovské“ operace podstoupit až tehdy, když už žena žádné další těhotenství a miminko neplánuje. „Zákroky provádíme nejdříve jeden rok po porodu, v případě úpravy prsou asi šest měsíců po ukončení kojení, kdy lze stav vzniklý po těhotenství považovat za stabilizovaný a pravděpodobně se již výrazně nezmění. Nelze paušálně říci, co a kdy se dá udělat, ale určitě musí být rána po první operaci zhojena a minimální odstup mezi dvěma operacemi (operace břicha a prsou) je limitován třemi měsíci,“ uzavírá Kufa, který stejně jako kolega Ferra nedoporučuje naplánovat si oba zákroky najednou. Přece jen pooperační komfort by nebyl perfektní a péče o malé děti by mohla utrpět.

TIP PERFECT CLINIC

Hojení po rozsáhlé plastické operaci, jakou například abdominoplastika je, si můžete usnadnit důslednou komplexní péčí o sebe podle doporučení lékaře. Jako její součást se stále více osvědčuje, kromě dobré životosprávy a psychické pohody, podávání enzymových léků Wobenzym a Phlogenzym. Enzymy, které tyto léky obsahují, přispívají ke zlepšení prokrvení tkání a činnosti lymfatického systému. Tím urychlují vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin a zmírňují bolest. Enzymové léky zkracují dobu hojení, posilují oslabenou imunitu a omezují výskyt pooperačních komplikací, jako je hnisání rány nebo nadměrné jizvení. Nejlepšího účinku dosáhnete, začnete–li je užívat už před operací, anebo co nejdříve po ní, samozřejmě po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem.