Vánoční benefity: A je to tu! Máme pro Vás očekávané Vánoce! Objednejte se nebo pořiďte voucher jako dárek pod na zvýhodněné omlazující zákroky pleti.

Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Injekční výplně se musí umět!

I plastická chirurgie má ne–chirurgické metody, kterými zavčas efektivně „stopne“ proces stárnutí, zračící se nejviditelněji v obličeji. Řeč je o injekčních výplních, které sice nefungují na doživotí, ale když se umí aplikovat, dokáží s naším výrazem kouzla.

Výplň je gel, který drží tvar

„Je to brnkačka – nechat si píchnout kyselinku do obličeje a vyhladit tak vrásky.“ To je mýtus přežívající ve společnosti, který nadělá hodně neplechy. Kdekoliv na slevomatu si pak kupujeme příslib omlazení pomocí injekční aplikace kyseliny hyaluronové, nebo hůře některým nevstřebatelným materiálem. Jsme nadšeni rychlým provedením a pořízením za babku, ale jak se pak divíme, když v lepším případě na svém obličeji žádný pokrok nezpozorujeme. V tom horším máme jednu tvář výš nebo nám padá koutek úst. Nepřirozený a přehnaně umělý vzhled – který byste čekali nejčastěji – lze totiž podle slov plastického chirurga a specialisty na výplně Pavla Kobzíka z Perfect Clinic docílit naštěstí jen velmi těžko. Podaří se to pouze při často opakovaných nadlimitních dávkách.

Nicméně špatná aplikace je bohužel častá. V jejím důsledku pak vznikají nejrůznější nerovnosti a asymetrie na obličeji. Budiž nám útěchou, že i když se svěříme nešťastně do rukou neumětelům, zdravotní rizika nám v podstatě nehrozí. „Kyselina hyaluronová, kterou ze všech výplňových materiálů nejraději doporučuji, je tělu vlastní látka, a tak – i když se vyrábí synteticky – nebývají žádné alergické reakce organismu, netvoří se kapsuly, granulomy a podobné nežádoucí útvary,“ uklidňuje hazardéry doktor Kobzík. Ještě by vám mohla hrozit infekce z jehly, ale to jsme zpět u volby, jaké pracoviště si pro své zkrášlení vyberete.

injekcni-vyplne

JAK TO UDĚLAT, ABY APLIKACE VÝPLNĚ BYLA BEZPEČNÁ A EFEKTIVNÍ?

Vybrat si pečlivě odborníka a pracoviště – jiná rada není. Podcenit rizika a považovat zákrok za nákup v supermarketu letem světem se nevyplácí. Injekční aplikace je pořád ještě věda. Lékař musí naprosto přesně vědět, jak píchnout, kam a jaké množství čeho. „Někam to do těch vrásek dáme“, tady neplatí. Odborník musí vědět a předvídat vývoj. Vpíchnutí výplňových látek je jedna věc, ale proces, který dávka látky v těle nastartuje, i když povrchově, věc druhá a zásadní.

„Princip fungování tkví de facto v mechanickém podepření plochy pod vráskou a tím pádem jejím přizvednutí (pozvednutá kůže se vypne) či doplnění objemu v podkoží. Výplň je v podstatě gel, který drží do určité míry tvar. Díky tomu je částečný efekt patrný hned. Cennou vlastností kyseliny hyaluronové je výrazná hydratace, což je druhý přínos při povrchovější aplikaci pod vrásky a při použití ve smyslu mezoterapie v partiích, kde je kůže suchá a vrásčitá. To mohou být i ruce, krk či dekolt. Vodou nadopovaná kůže se dále vypíná a finální efekt se tak dostaví v horizontu několika dní,“ vysvětluje Pavel Kobzík a pokračuje v alchymii: „Použití se obecně řídí hustotou materiálu a ten se zase určuje hustotou zesíťování jednotlivých molekul kyseliny hyaluronové. Každá firma, dodávající výplňový materiál na trh, má svá specifika, ale obecný princip je takový, že jemnější a řidší typy se používají povrchněji – obvykle pod jemné vrásky, zatímco naopak ty nejhustší typy výplní jsou vhodné pro korekce kontur obličeje – například doplnění objemu lícních kostí, tváří a oblasti spánků.“

PROČ JE KYSELINA NEJLEPŠÍ?

Podle odborníka bývají převážně používané výplňové materiály na bázi kyseliny hyaluronové, což je tělu vlastní, vstřebatelná látka. Existují i další, méně frekventované typy, například na bázi kolagenů, které mají více nežádoucích účinků a větší procento alergizace. Dále jsou na trhu dostupné i nevstřebatelné materiály, což jsou syntetické látky na bázi polyakrylamidů (např. Aquamid), na něž se váží ale největší rizika, zejména dojde–li k nesnášenlivosti na daný materiál – velice těžké tady bývá materiál odstranit.

CO A JAK INJEKČNÍ VÝPLNĚ UMÍ SPRAVIT? 

Výplňové materiály jsou přínosem především v doplnění kontur a objemů v částech obličeje, kde s věkem dochází k poklesu kůže. Jde o kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky – tzv. marionetty nebo pokleslé koutky úst. Všude tam se navrácením plnosti dosáhne mladšího výrazu. A pak je tu ještě vyplňování konkrétních jednotlivých hlubokých vrásek, které bývají mezi obočím, na tvářích a v podstatě kdekoliv na těle. „Efekt je dodavateli udáván jeden rok, ale z vlastní zkušenosti vím, že to bývá u hutných materiálů, například v oblasti tváří, i více. A naopak při aplikaci do rtů a kolem úst se stává, že účinek nevydrží ani půl roku. Čím jemnější materiál, tím bývá efekt o něco kratší,“ sumarizuje lékař. Není pravda, že po vyprchání efektu bude dotyčná osoba vypadat hůře než předtím. To je podle Kobzíka absolutní nesmysl: „Po vyprchání materiálu naopak určitý efekt přetrvává, a to právě příznivým působením kyseliny hyaluronové ve smyslu hydratace tkání a regenerace.“

VÝHODY OPROTI CHIRURGICKÝM METODÁM

Výplně se aplikují pomocí jehel nebo kanyl, jen za místního povrchového znecitlivění. Proto je výhodou především rychlost aplikace a nulová pozákroková rekonvalescence. V podstatě můžete z ordinace rovnou do práce. Jen byste měli několik dnů vynechat saunu, solárium a nemasírovat danou oblast. „Konec konců neexistuje moc metod, které by byly schopny doplnit chybějící objem tam, kde byl v mládí. V poslední době se takto využívá ještě vlastní tuk. Ano, facelift obličej sice vypne, ale už nedoplní objem tváří, rtů a spánků a proto se často s výplněmi kombinuje,“ chválí závěrem Kobzík unikátnost výplňových injekčních materiálů.