Velice se omlouváme, ale dočasně nejsou z velmi vážných důvodů lékaře, služby cévní chirurgie k dispozici. Dáme včas informace o vývoji stavu.

Sklerotizace varixů

Kdy se sklerotizace křečových žil provádí?

Sklerotizace se používá k odstranění drobných pavoučkovitých a metličkovitých žil /varixů, ale i k odstranění silnějších větví a kmenových křečových žil.

Sklerotizační injekční léčba křečových žil dolních končetin představuje moderní, velmi šetrnou a ambulantně prováděnou metodu, kterou lze použít buď jako samostatnou primární léčbu anebo jako přídatnou a doplňující léčbu po provedených operačních zákrocích jak klasického, tak i miniinvazivního typu nebo po laserových operacích.

Rychlé informace

  • Sklerotizace se používá k odstranění drobných pavoučkovitých a metličkovitých žil, ale i k odstranění silnějších větví a kmenových křečových žil
  • používá se jako samostatná šetrná a miniinvazivní léčba nebo jako doplněk  například laserového zákroku
  • kompresní punčocha se nosí 3 - 6 týdnů

Průběh sklerotizace varixů

Principem léčby je vpravení sklerotizační látky (tekuté nebo ve formě pěny) mikrojehlou do vnitřku křečové žíly s následnou zevní kompresí končetiny kompresní punčochou nebo obinadlem. Napuštěná žíla se uzavře a poté se postupně vstřebává. Vlastní zákrok je krátkodobý (v řádu několika minut), prakticky nebolestivý a nevyžaduje žádné omezení pohybové nebo pracovní aktivity.

Pooperační péče po sklerotizaci křečových žil

Bezprostředně po ošetření doporučujeme cca 30 minut na ošetřené končetině chodit. Kompresní punčocha se nosí od několika dnů až do 3-6 týdnů dle typu ošetřovaných křečových žil. Několik prvních dnů se nosí nepřetržitě, následně se může snímat na spaní. Vlastní sklerotizaci lze opakovat a je možno pokračovat v ošetřování dalších úseků křečových žil.

Kontraindikace sklerotizace varixů

Sklerotizační léčbu neprovádíme u pacientů s akutním zánětlivým onemocněním, při imobilizaci, v těhotenství, u kojících matek, u pacientů s nedokrevností dolních končetin, dále při prokázáné poruše srážlivosti krve a u pacientů, kteří užívají léky na ředění krve (antikoagulancia).