Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Když nechceme stárnout

Zastavit běh času nelze, ale celosvětový trend žen i mužů užívat si života a dobře vypadat i ve zralém věku také ne. Nehádat někomu jeho věk se stává součástí společenské poptávky. A tak omlazující zákroky a rozličné rejuvenační techniky zažívají svůj boom.

Přírodu obelstíte kromě obličeje i na rukou a krku. Dekolt bohužel odolá.

V dnešní době je populární anti–aging medicína, která se pomocí různých diagnostik snaží z naší genetické výbavy vytěžit co nejvíce informací s ohledem na geneticky „přednastavenou“ délku života. A pokud chce jedinec pracovat se svým potenciálem tak, aby dlouho žil, měl by podle Lukáše Frajera z Perfect Clinic na doporučení na základě této diagnostiky dbát. Obvykle takové závěry představují zdravý životní styl se vším všudy: úpravu stravovacích návyků a celkové životosprávy, vyloučení veškerých škodlivých látek pro organismus a tak podobně. „Plastická chirurgie stojí de facto trochu opodál tohoto snažení, protože řeší již dané projevy stárnutí v době, kdy jsou přítomny. Ale i zde – ve spolupráci s ostatními obory – můžeme my, plastičtí chirurgové, do jisté míry působit preventivně v duchu anti–aging trendů. Proto se stoupajícím povědomím o této problematice roste i poptávka po plastických operacích likvidujících jasné důkazy stáří. A ordinace plastických chirurgů navštěvuje čím dál více klientů ve středním věku,“ hodnotí aktuální vývoj v Čechách plastický chirurg Lukáš Frajer.

50? Ideální věk na plastickou operaci!

Zatímco v roce 2006 si nechaly „vylepšit“ určitou část těla pouze 4 % českých pacientek starších 51 let, v roce 2010 to už bylo 26 % žen této věkové kategorie. „V Perfect Clinic zaznamenáváme desetiprocentní meziroční nárůst a výrazně stoupá i počet pacientů v seniorském věku, tj. v 65 či dokonce v 70 letech!“ dokazuje zájem starších osob vedoucí lékař Roman Kufa.

Podle něho si klienti ve středním a vyšším věku vybírají z širokého mixu plastických zákroků, které odpovídají roli a postavení člověka, životnímu stylu i naturelu v kombinaci s tělesnou kondicí. Převládá ovšem zájem o facelift a operaci víček. Naopak v této věkové kategorii ubývá poptávka po operacích břicha a kvůli ztrátě elasticity kůže už nebývá většinou řeč ani o liposukcích.

V případě, že se dostaví pacientka či pacient se zájmem o rejuvenaci (omlazující proceduru) obličeje, rozlišuje Lukáš Frajer při doporučení vhodného zákroku tyto roviny: „V oblasti horní etáže obličeje se jedná o operaci víček a čela, v oblasti střední etáže o tzv. midface, kde plastický chirurg pracuje s pokleslými tvářemi, a do třetice jde o oblast krku a dolní čelisti, kde je jasnou volbou celkový facelifting, který řeší i střední oblast obličeje. Co se týče frekvence zákroků, pak nejčastěji provádíme operace horních a dolních víček a výplně hlubších vrásek, aplikujeme botulotoxin do problémových partií, což mimochodem bývá považováno za základ pro rejuvenaci obličeje. Teprve pokud klient chce ještě dále postupovat v omlazovacích operacích, je na řadě facelifting často spojený s operací krku. Méně časté jsou operace čela či závěsy obočí nebo izolované operace midface.“ O vhodnosti toho kterého zákroku rozhoduje podle Frajera kromě přání pacienta (tj. po jak velkém efektu omlazení touží) hlavně lokální nález v oblasti stárnoucího obličeje: „Teprve na jeho základě by měl lékař doporučit sled operací a říci pacientovi očekávatelný výsledek.“

kdyz-nechceme-starnout

O kolik let se dá operací omládnout?

„Česká populace klientů, která přichází s požadavkem zapudit projevy stáří, je velmi kultivovaná a uvědomělá a ví, že ani plastický chirurg zázraky neumí a že omládnout o 20–30 let se nedá,“ chválí Frajer nás Čechy a srovnává: „Zahraniční klientela je v tomto trochu méně kritická a čas od času se objeví přání připodobnit se fotografii člověka třeba ve věku 30 let, ač ten, kdo žádá, má několik křížků na krku. Myslím, že reálné je trochu ošálit čas v horizontu deseti let. Víc ne.“ O výsledku totiž, kromě práce chirurga, rozhoduje také stav kůže, podkoží a do jisté míry i životní styl. Obecně se dá říci, že pacient by po zákroku plastického chirurga, konkrétně po omlazující operaci, měl působit harmonicky a nenápadně ve smyslu radikálního zásahu do tvaru či celkového vzhledu obličeje. „V Perfect Clinic je největší odměnou pro lékaře sdělení pacienta, že nikdo nepoznal, že byl operován, ale každý ho chválí, jak vypadá dobře a odpočatě, aniž by tušil, proč tomu tak je,“ svěřuje strategii týmu Lukáš Frajer.

Prozdradí vás krk, dekolt či hřbety rukou?

Ač se traduje, že právě v těchto partiích přírodu neobelstíte, současná plastika ústy Jiřího Paděry, dalšího z lékařů Perfect Clinic, oponuje: „Nelichotivě vrásčité hřbety rukou, které bývají v pokročilém věku propadlé v oblastech mezi záprstními kostmi, lze vylepšit dokonce bez jediné jizvy. Stačí jednoduchý zákrok, aby se volná kůže, postrádající elasticitu, vyplnila. Vpichem v mezikloubních prostorech se aplikují injekčně do hřbetu ruky různé typy výplní či vlastního tuku a tím dojde k částečnému vypnutí kůže a odstranění propadlin.“ Zákrok nebolí, probíhá v lokální anestézii, postačí mít tři dny ovázané ruce a je hotovo. Jizvám předejdou lékaři tím, že pro aplikaci výplně využívají ultra tenkou kanylu, pro jejíž zavedení není třeba řez. A výsledek je výrazný. Jedinou nevýhodou je, že po několika měsících se tuk či jiné výplňové materiály částečně vstřebají a pak je nutné proceduru opakovat. „S každou další aplikací je efekt stabilnější, ale většinou se dvakrát až třikrát na sál vrátíte,“ pokračuje Paděra.

Z neznámého důvodu koluje podobný mýtus, a to že s vrásčitým krkem nic nenaděláte. Opak je pravdou. „Kůže krku je dobře řešitelná v rámci operace obličeje – faceliftu. Většinou jde totiž o celkové ochabnutí kůže, takže se provedou současně dva zákroky – face i necklift (operace krku),“ vysvětluje Paděra.

Horší situace už je podle plastického chirurga u volné kůže pod bradou, tzv krůtího krku. Ale i ten se dá operací zlepšit, byť za cenu náročnějšího zákroku, kdy se kůže uvolňuje chirurgicky až pod bradu a sešívají se svaly na krku. Velmi dobře v některých případech funguje ale i miniinvazivní metoda liposukce – laserem asistované SlimLipo, o které na stránkách Perfecte též píšeme.

Na dekolt nevyzrajete

Bohužel tady plastičtí chirurgové nechtějí brát do ruky skalpel a vědí proč. „To je skutečně partie, se kterou se mnoho nedá dělat, neboť přítomnost jizev by byla velmi nežádoucí,“ konstatuje Jiří Paděra. Podle lékaře je spíše na místě volit neoperační možnosti. Mezi aktuální trendy patří například mezoterapie, kdy se aplikují různé roztoky pomocí injekcí do středních vrstev kůže, a tím se dosahuje větší hydratace pokožky. Ovšem to už je spíše doména dermatokosmetiky. 

V tričku a šortkách v 50 ani náhodou?

Do kategorie „raději neřezat“ patří tzv. valy paží a stehen neboli ochabnutá a povislá kůže v těchto partiích. Problém lze řešit chirurgickým odstraněním nadbytečné kůže, ovšem za cenu poměrně dlouhých jizev, které skryje pouze oděv. „Na stehnech se ještě dá jizva umístit a skrýt do záhybu v třísle a pod hýždě, ale je–li kožní nadbytek větší, je nutné odstranit i část kůže na vnitřním stehně směrem ke kolenu a pak je jizva viditelnější,“ varuje Paděra.

Na pažích jsou následky operace bohužel podstatně nápadnější. I když jsou jizvy umístěny na vnitřní části paží, přece jen viditelné jsou, a to zejména v krátkých rukávech, šatech, plavkách a při každém zvednutí paží. Nicméně i tady existuje alternativa, která povislou kůži umí vyřešit elegantněji, a tou je opět SlimLipo. Ne všechny stárnoucí paže se ale touto liposukční metodou dají „opravit“. Inu smiřme se s tím, že ne vždy zkrátka moderní medicína dokáže jít proti času.