Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Těhotenství, porod a kojení znamená pro tělo ženy řadu velkých změn. Ty postihují především poprsí a břicho, které jsou vystaveny největší zátěži. U prsou se mění tvar i velikost mléčné žlázy, po ukončení kojení bývá povolená kůže a prsa poklesávají. U některých žen mléčná žláza atrofuje a prsa pak nabývají vzhledu povislých prázdných vaků.

Na břichu často zůstává nejen kožní val a nadbytečné tukové polštářky, ale dochází i k rozestupu přímých břišních svalů. V případě císařského řezu se může nevzhledný kožní val vytvořit nad jizvou. Všechny tyto problémy mají jedno společné – nelze se jich zbavit žádným cvičením a úpravou životního stylu. Řešením je pouze plastická operace (tzv. mommy makeover).

mommy makeover - plastické operace po porodu

Než si představíme jednotlivé zákroky vhodné pro maminky po porodu, zmiňme, že s plastickou operací je třeba počkat dostatečně dlouhou dobu od porodu či ukončení kojení, aby bylo jasné, že stav poprsí nebo břicha je již stabilní. Je také třeba velice pečlivě uvážit, zda plastickou operaci podstoupit, pokud žena ještě plánuje těhotenství a kojení. Důvodem je možné zmaření výsledku operace a v případě redukční či modelační plastické operace prsou narušení schopnosti kojení.

Plastické operace po porodu mají také řadu společných prvků – nutnost předoperačního interního vyšetření, dodržení klidového a šetřícího režimu, nošení kompresivního prádla a péči o jizvy zahrnující tlakové masáže, používání silikonových proužků a ochranu před sluncem. Žena by měla být v dobrém zdravotním stavu a informovat lékaře o všech užívaných lécích.

Modelace prsou – mammaplastika

  • Modelace prsou je zákrok určený ženám, jejichž prsa po těhotenství a kojení změnila tvar a poklesla, ale s velikostí poprsí je jeho nositelka spokojena.
  • Modelaci prsou vždy předchází konzultace s lékařem, který vyhodnotí, zda je tento typ zákroku pro ženu ideálním řešením.
  • Modelace prsou se provádí v celkové anestezii, které musí předcházet interní předoperační vyšetření a také vyšetření mamologem.

Vlastní operace zabere přibližně dvě hodiny. Podle poklesu prsů určí plastický chirurg rozsah operačních řezů a jejich umístění. V lehkých případech se vede řez pouze kolem dvorce, u rozsáhlejšího poklesu jizva pokračuje dolů k podprsní rýze. Nejrozsáhlejší typ mammaplastiky vyžaduje jizvu ve tvaru kotvy vedoucí do oblasti podprsní rýhy. Během zákroku se redukuje nadbytečný kožní kryt a provede posunutí prsního dvorce směrem nahoru. Chirurg vždy usiluje o to, aby jizva byla co nejmenší a pokud možno v kožních záhybech. Rány jsou uzavřeny vstřebatelnými stehy, a tudíž odpadá nutnost jejich odstraňování.

Hospitalizace trvá obvykle jeden den. Prsa jsou po operaci překryta pět dnů elastickým obvazem a náplastěmi, pak je možné se šetrně osprchovat. Klidový režim je doporučeno dodržovat týden, patří k tomu i ležení na zádech a nutnost vyhnout se zatěžování prsního svalu. Čtyři týdny se používá pevná elastická podprsenka, následně pak měkká, podprsenku s kosticemi lze nosit po dvou měsících. Otoky a případné modřiny mizí do tří týdnů. Ke kancelářské práci je možné se vrátit za týden, po čtyřech týdnech jsou možné všechny aktivity bez zvláštních omezení. I po modelaci prsou by žena neměla zapomínat na samovyšetření prsu a pravidelné kontroly u mamologa.

Výsledek modelace prsou přetrvá řadu let a v případě změn způsobených časem a gravitací je možné zpevnění prsou zopakovat.

Cena modelace prsou se pohybuje okolo padesáti tisíc korun a je nastavena tak, aby byla co nejvstřícnější vůči pacientkám, ale současně nevedla ke snížení bezpečnosti nebo kvality péče. Více informací o modelaci prsou naleznete zde.

modelace prsou po porodu

Zvětšení prsou silikonovými implantáty

Zvětšení prsou pomocí implantátů je doporučeno těm maminkám, u kterých prsa po ukončení kojení ztratila svůj objem. Typ implantátu, jeho velikost a texturu navrhne plastický chirurg v souladu s představou ženy o konečném výsledku. Obecně rozlišujeme kulaté nebo kapkovité implantáty, mohou se ukládat pod prstní sval nebo mléčnou žlázu, případně částečně pod sval. V současnosti se používají implantáty se silikonovým obsahem. Velikosti implantátu jsou uváděny v mililitrech, nejčastěji se používají kolem 300 ml. Hlavním kritériem při výběru implantátů je co nejpřirozenější vzhled zvětšeného poprsí.

Protože zvětšení prsou implantáty se provádí v celkové anestezii, je nutné předem absolvovat interní a mamologické vyšetření.

Vlastní operace trvá přibližně hodinu. Operatér může zavádět implantát z řezu pod prsní rýhou, nebo přes okraj prsního dvorce.. Jizva pak odpovídá zvolenému operačnímu přístupu, lékař se vždy snaží o to, aby byla co nejméně nápadná. Po operaci jsou prsa krytá obvazem a fixovaná speciální podprsenkou. Hospitalizace trvá jeden až dva dny, drény se obvykle odstraní druhý den, stehy pak sedmý až desátý den po operaci. Otoky a modřiny mizí během dvou týdnů. Náplasti a krytí se odstraňují až dva týdny od operace a elastickou podprsenku je třeba nosit nepřetržitě po dobu čtyř týdnů, na sport pak déle. Klidový režim je nutný dodržovat týden, pak je možné začít s kancelářskou prací. Běžné fyzické vytížení je možné až čtyři týdny po operaci, plné zatížení prsního svalu po třech měsících.

Zvětšení poprsí je trvalé, nicméně s postupem let se může stát, že prsa začnou vlivem gravitace poklesat. Pak je lze upravit modelací, případně implantáty vyměnit. Po zvětšení poprsí implantátem je třeba provádět samovyšetření prsu a podstupovat kontroly u mamologa v obvyklém režimu, který platí pro každou ženu. Cena zvětšení prsou je složena z ceny vlastní operace a ceny implantátu, pohybuje se obvykle kolem sedmdesáti tisíc korun a výš. Více informací o zvětšení prsou implantáty naleznete zde.

Zmenšení prsou

Pokud už ženy došlo po kojení ke zbytnění poprsí, které způsobuje estetické, ale často i zdravotní potíže, je možnost prsa zmenšit. Tato operace je vždy spojena s modelací. Lékař při zákroku kromě úpravy kožního krytu a polohy prsního dvorce provádí redukci mléčné žlázy. Příprava k operaci, pooperační péče, přetrvání výsledku operace jsou pak totožné s modelací. Nadměrné poprsí s sebou často přináší řadu kožních problémů, jako jsou ekzémy a plísně pod prsy, pokud se tento problém vyskytuje, je třeba jej nejdříve vyřešit s dermatologem. Pokud v průběhu let dojde k poklesu zmenšených prsou, je možné upravit je modelací. Cena zmenšení prsou se pohybuje kolem padesáti tisíc korun. Více informací o zmenšení prsou naleznete zde.

Abdominoplastika – plastika břicha po porodu

Ženy po porodu velmi často trápívá rozestup přímých břišních svalů a kožní nadbytek v oblasti břicha. Jediným efektivním řešením tohoto problému je abdominoplastika. Méně náročnou variantou je miniabdominoplastika, která se provádí u žen s menším nadbytečným kožním valem a bez rozestupu svalstva. Abdominoplastika se často kombinuje s liposukcí, při které se odsají tukové polštářky v oblasti nadbřišku a na bocích a zajistí se hladký přechod mezi operovanou tkání a okolím. Pokud došlo k vytvoření tkáňového valu nad jizvou po císařském řezu, při abdominoplastice se tento problém odstraní.

plastika břicha po porodu

Plastika břicha po porodu se provádí v celkové anestezii. Před operací je třeba břicho chránit před slunečními paprsky a nedoporučujeme držet výraznou redukční dietu.

Řez lékař vede v kožním záhybu těsně nad ochlupením, aby jizva byla co nejníže a skryla se do prádla. Někdy je nutné provést ještě řez od pupku dolů. Nejprve chirurg sešije rozestouplé břišní svaly a vypne je. Potom odstraní nadbytky kůže, upraví polohu pupku a ránu uzavře. Pokud se abdominoplastika pojí s liposukcí nadbřišku a boků, odsátí tuku se provede před umístěním pupku do výsledné pozice.

Po operaci mohou být zavedeny do břicha drény, které odvádějí zbytkovou krev, rána je krytá náplastěmi, gázou a elastickou bandáží nebo kalhotami, které je nutné nosit po dobu čtyř týdnů. Hospitalizace trvá obvykle dva dny. Poprvé je možné se osprchovat po čtyřech dnech, avšak náplasti se ponechávají dva týdny. Obvykle se používají samovstřebatelé stehy, takže není třeba dostavit se k odstranění, jen stehy po liposukci vstřebatelné nebývají.

Po operaci je třeba dodržovat šetřící dietní režim a také nezatěžovat břišní stěnu. Klidový režim po operaci je nutný dodržovat nejméně dva týdny, plně lze břicho zatížit až po čtyřech týdnech.

Výsledky abdominoplastiky jsou velmi efektní a trvalé, je ale vhodné je podpořit udržováním stálé tělesné hmotnosti, cvičením a zdravým životním stylem. Břišní stěna může v případě velké nestřídmosti v jídle a nedostatku pohybu v průběhu let opět povolit, případně se vytvoří tukové polštářky. Nebývá to ale vůbec časté. Tyto problémy lze případně opět řešit chirurgicky. Cena abdominoplastiky se pohybuje kolem padesáti tisíc korun v závislosti na rozsahu zákroku či jeho spojení s dalším ošetřením. Více informací o plastice břicha naleznete zde.

Ženy po porodu často trápí také strie a ochablá unavená pleť. V takovém případě lze plastickou operaci doplnit miniinvazivním ošetřením, například laserovým ošetřením, plazmaterapií, mezoterapií či Skinboosterem.