Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Celulitida a strie, dva estetické problémy, které nás dokážou pořádně potrápit. Zatímco strie (pajizévky) nelze zcela odstranit, u celulitidy bývá řešení efektivnější. Proč se s celulitidou potýkají hlavně ženy? Co celulitidu způsobuje a jak se jí účinně zbavit?

Co je to celulitida?

Jedná se o metabolickou poruchu podkožní tkáně (odborně někdy také jako lipohypertrofie), kterou způsobují lymfatické změny. V 90 % případů se týká žen. Důvodem jsou jinak uspořádané podkožní tukové buňky, než mají muži.²

Při celulitidě se zvětšuje objem podkožních tukových buněk. Ty jsou následně vytlačené proti kůži a tím se vytvoří dolíčky a nerovnosti.

Objevuje se lokálně na hýždích a stehnech bez závislosti na hmotnosti. Lidově se jí kvůli vzhledu říká pomerančová kůže.

Označení celulitida není medicínsky zcela správné. „Celulitis“ se v medicíně používá pro definici zánětu v buňkách. Tento název je přesto dlouhé roky používaný právě pro estetický problém v podobě nerovnosti kůže. Tedy i my v tomto článku budeme pro pomerančovou kůži používat označení „celulitida“.

Jak vypadá celulitida

Projevuje se nerovnostmi kůže – hrbolky, dolíčky.²

Faktory ovlivňující vznik¹:

 • Horší stav lymfatického oběhu: Zadržování vody v těle a otoky mají velký vliv na vzhled pokožky. V případě horší funkčnosti lymfatického systému je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
 • Dědičnost: Pokud je celulitida u vás v rodině běžná, zcela jistě se jí nevyhnete ani vy.
 • Hormony: Při výrazných hormonálních změnách se celulitida objevuje nejčastěji. Vyšší množství hormonu estrogenu změkčuje vazivo a zvyšuje ukládání tuku. Často bývá důvodem vzniku pomerančové kůže i užívání antikoncepce právě kvůli změnám hormonální hladiny.
 • Životní styl: Nedostatek pohybu přispívá k ochabování vaziva. Stejně tak je na vině špatný pitný režim, nadváha, kouření, konzumace alkoholu a stres.
 • Pohlaví: Ženy mají pojivové tkáně uložené ve svislých pruzích, čímž umožňují tukovým buňkám snáz se dostat k povrchu kůže. Muži mají tyto buňky v síťovém vzoru, tedy mnohem více hlouběji. Tuk se tak k povrchu pokožky téměř vůbec nedostane.
 • Uspořádání podkožních buněk: U žen se tukové buňky snadněji ukládají mezi prostor kolagenového vaziva. V případě zbytnění se vytlačí na povrch. Tím se snižuje průtok lymfy a krve. Ženská pokožka je výrazně slabší, proto bývá tuk více vidět. Mužská tuková buňka se roztahuje spíše do strany, tím zůstává hladká a bez nerovností.
 • Stravování: Metabolické poruchy způsobují hlavně potraviny s vysokým obsahem soli, konzervantů a tuku.

Jak vzniká celulitida: 4 stádia

 1. Zmáčknutí kůže: Je viditelná jen v případě, že zmáčkneme kůži mezi prsty. Zde je vhodné už začít s prevencí. V tomto stádiu je možné se problému zbavit velmi snadno.
 2. Zatnutí svalů: Pomerančovou kůži lze vidět jen při zatnutí svalstva. Jde o mírně pokročilé stádium a je potřeba častější ošetření.
 3. Viditelná okem vleže: Velmi pokročilé stádium je ve chvíli, kdy je celulitida viditelná na první pohled a není potřeba zatínat svaly, ani mačkat kůži. Projevy je možné zmírnit velmi kvalitní léčbou.
 4. Výrazné hrbolky i vstoje: V případě, že svému tělu nevěnujete pozornost, dojde celulitida do fáze, že jsou vidět výrazné hrbolky i u klidného postoje bez zatnutí svalů. Ty už jsou jen velmi těžko léčitelné.

Příčiny vzniku celulitidy a její typy

Co způsobuje celulitidu a jak vzniká?

Esteticky nevzhledná pomerančová kůže vzniká jako důsledek poruchy lymfatické a krevní mikrocirkulace v tkáni.

Velmi často se objevuje na místech, kde se rád a hojně ukládá tuk a to především v době těhotenství, při dospívání, případně po menopauze.³

Kde vzniká pomerančová kůže nejčastěji?

 • celulitida na stehnech
 • celulitida na zadku
 • celulitida na břiše
 • celulitida v těhotenství

Typy celulitidy

 • Tuková: Vzniká při nadváze, nedostatkem pohybu a při špatném stravování. Jak ji poznat? Pokožka při štípnutí nebolí a není citlivá na dotek. Bývá velmi jemná. Nevyvážená strava způsobuje nárůst tukových buněk, tím mechanismy metabolismu nefungují dobře. Tuk se hromadí a vytlačuje k pokožce. Jak s ní bojovat? Vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, ošetření estetické medicíny, které pomůže s odbouráváním tuků.
 • Vodová: Často typem u štíhlých žen. Způsobuje je ji špatný lymfatický a žilní oběh. Zadržování vody způsobuje otoky a tlak na lymfatické cévy. Tekutina se hromadí pod kůží. Pokožka je hrbolatá. Často ji doprovází pocit těžkých nohou. V tomto případě je nutné zlepšit krevní oběh a zvýšit pitný režim. Věnujte se chůzi a sportům, které stimulují krevní oběh. A v neposlední řadě vyhledejte masáže a přístrojové ošetření, které nastartuje lymfatický systém.
 • Vláknitá: Patří mezi nejodolnější typ. Je způsobená kolagenovými vlákny, které se tvoří kolem starých tukových buněk. Nejčastějším důvodem vzniku jsou geny a sedavé zaměstnání. Jak si ověřit, zda máte tento typ? Štípněte se a v případě, že je pokožka hodně citlivá a bolí, jde právě o tento typ. Pohyb jako prevence a řešení je ten nejdůležitější. Včas vyhledejte speciality, kteří vám pomohou.

Jak se zbavit celulitidy

Co na celulitidu skutečně pomáhá? Existuje celá řada metod, které jsou méně či více účinné. Většina z nich pracuje na principu podpory krevního oběhu v místě problému. Nutné je urychlit látkovou výměnu a podpořit odbourávání tukových buněk.

V první řadě je nutné mít komplexní přístup. Zaměřte se na pohyb, masáže, stravu a vyhledejte pomoc specialistů.

Odstranění celulitidy provádíme u nás na klinice několika způsoby. Na konzultaci společně vybereme nejvhodnější terapii.

Jak na celulitidu?

„Domácí léčba“ celulitidy: Pomáhá?

Pro co největší úspěch je vhodné se pustit do boje komplexně. Některé z níže uvedených typů mohou pomoci, ale doporučujeme vyhledat specialistu – dermatologa a s ním vše konzultovat a najít vhodnou cestu.

Co pomáhá na celulitidu:

 • Strava: Zařaďte do svého jídelníčku stravu bohatou na kvalitní bílkoviny, vápník, vitamíny a antioxidanty. Vyvarujte se jednoduchých cukrů a alkoholu, který tělo dehydratuje. Měli byste konzumovat vodnaté ovoce, ořechy, semínka a bobuloviny bohaté na vlákninu, ze zdravých tuků kokos a lněná semínka.
 • Pohyb: Ideální je takový, který stimuluje lymfatický systém. Obecně se doporučuje chůze, běh, jóga, jízda na kole, plavání. Při sezení nekřižte nohy a vždy jednou za hodinu vstaňte a projděte se.
 • Krém na celulitidu / Olej na celulitidu: Jde jen o doplnění jiné techniky odstranění celulitidy a nikdy nesmí chybět i dodržování zdravého životního stylu. Tyto kosmetické přípravky obsahují látky, které prokrvují kůži: kofein, skořice, březová tinktura, chilli, pepř atd.
 • Kartáč na celulitidu / Váleček proti celulitidě: Různé masážní houby, válečky a kartáče pracují na principu, že stimulují lymfatický systém, rozproudí krevní oběh a podporují regeneraci tkání.
 • Cviky na celulitidu: Jakékoliv vhodné cviky, které rozproudí lymfatický systém. Např.: unožování a zanožování na čtyřech, vleže a na boku. Nezapomínejte na hýbání a protahování nohou v případě dlouhého sezení. Poraďte se se specialistou a lékařem, zda jsou pro vás jednotlivé cviky vhodné.
 • Masáž proti celulitidě: Ať už ruční, případně strojová masáž, zaktivní lymfatický systém. Vždy se o vhodnosti lymfatických masáží poraďte se svým lékařem.
 • Studená sprcha na celulitidu: Střídání studené a teplé sprchy by mělo také podpořit stimulaci lymf a krevního oběhu. Velmi vhodné je i saunování a otužování. Ale u těchto činností je nutné se vždy domluvit s lékařem, zda tomu odpovídá váš zdravotní stav.

 


Reference:
1/ ncbi.nlm.nih.gov. Cellulitis. Brandon D. Brown, Kristen L. Hood Watson. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549770/ [August 8, 2022]
2/ mayoclinic.org. Cellulitis. By Mayo Clinic Staff. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cellulitis/symptoms-causes/syc-20370762 [Januar 2023]
3/ Celulitida. Velký lékařský slovník: Dostupné na: https://lekarske.slovniky.cz/pojem/celulitida [cit.6.1.2023]

Nejste si jistí, jaká metoda je vhodná právě pro vás?

Konzultujte to s našimi odborníky

Seznam vyšetření, která vám v boji s celulitidou pomohou, naleznete zde:

Neinvazivní radiofrekvence

Trápí vás celulitida nebo povolená kůže na obličeji či těle? Na klinice Perfect Clinic můžete podstoupit neinvazivní radiofrekvenční zákroky s nejmodernější technologií. Co vás na ošetření čeká? Kdy se dostaví první výsledky? A jak si radiofrekvence poradí s odstraněním celulitidy, formováním postavy a povislou kůží?

Skinbooster

Skinbooster je jedna z nejefektivnějších metod omlazení a intenzivní hydratace unavené a suché pleti.

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.

Liposukce

Liposukce nebo-li odsátí tuku, je velmi žádaným zákrokem estetické medicíny, díky kterému lze snížit množství podkožního tuku a tím formovat postavu a zlepšit vzhled některých tělesných partií.

Mezoterapie - Medical microneedling

Medical Microneedling je nejmodernější způsob mezoterapie, která nastartuje tvorbu kolagenu a elastinu a tím spouští samoobnovu pokožky.