Sjednat konzultaci / Napište nám
Zavolejte nám

Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

+

Odstranění jizev

Jizvy mohou mít mnoho podob i příčin a každý z nás se s nimi někdy potká. Jsou následkem každého výraznějšího porušení celistvosti kůže, kdy dojde k hojivým procesům s tvorbou kolagenu za účelem opětovného obnovení kožní integrity. Postupem času jizvy blednou, nikdy však nevymizí úplně.

Jizvy vznikají nejčastěji jako následek:

  • akné,
  • operace,
  • nehody či úrazu,
  • nemoci.

Nejvhodnější ošetření jizev se volí dle

  • charakteru jizvy,
  • stáří jizvy,
  • příčiny vzniku jizvy,
  • umístění na těle.

Většinou nás jizvy trápí především z estetického hlediska. Jejich nešťastné umístění například v místě, kde se kůže napíná či ohýbá, ale může způsobit i funkční potíže. Ať už se pro odstranění jizvy rozhodnete z jakéhokoliv důvodu, je potřeba říci, že ošetření pomáhá k jejich změknutí, zploštění a zesvětlení, nikoliv k úplnému vymizení.

Pokud nedošlo ke zhojení porušené celistvosti kůže dle vašich představ, může vám pomoci estetická dermatologie. Při konzultaci s lékařem, kdy bude moct jizvu vyhodnotit, najdete ten správný typ ošetření, který vám nepříjemný dopad hojení na vaši pokožku pomůže zmírnit.

Jak se zbavit jizev

Nejčastěji volené postupy léčby jizev se dají rozdělit na dvě kategorie: chirurgické a nechirurgické. Vhodnou metodu odstranění jizvy zvolí váš ošetřující lékař na základě prohlídky a posouzení jizvy. Obecně platí, že čím mladší jizva je, tím větší je efekt zvoleného ošetření.

Při nechirurgickém ošetření jizev se využívá především LED fototerapielaser a výplně kyselinou hyaluronovou.

Laserové ošetření jizvy je neinvazivním zákrokem a není tedy nutný žádný další řez do kůže. První laserové ošetření je možné provést dokonce hned během úvodní návštěvy dermatologie. Jedná se o několikaminutové a bezbolestné ošetření, které bývá některými klienty vnímáno jako jemné štípání. Obvykle je zapotřebí ho opakovat víckrát, zpravidla 3-6 krát v intervalu cca 1 měsíce. Nejlepšího efektu dosáhneme pokud je jizva ošetřena zhruba 2-3 měsíce po jejím vzniku. Ale i starší jizvy lze tímto ošetřením velmi výrazně zjemnit.

Výplně kyselinou hyaluronovou jsou velice snadným a efektivním způsobem odstranění jizev, které jsou propadlé. Nejčastěji jde o jizvy po traumatických zraněních, po akné nebo operacích.

K chirurgickému ošetření jizvy se přistupuje v případě, že jizva vznikla jako důsledek komplikovaného hojení rány, způsobeného třeba infekcí, nebo u tržných ran vzniklých úrazem. Provádí se v místním znecitlivění, kdy lékař odstraní starou jizvu a jemně sešije vzniklou ránu tak, aby byla nová jizva co nejméně nápadná.

 

Jaká metoda odstranění jizev je vhodná právě pro vás?

Konzultujte to s našimi odborníky

Nabídka zákroků estetické dermatologie k tématu jizvy:

Chirurgické odstranění jizev

Jizvy vznikají při větším porušení kůže, ať již úrazem nebo v důsledku operace. Jejich tvar a velikost závisí na řadě faktorů. Jizev se nikdy není možné zcela zbavit, lze však příznivě ovlivnit jejich tvar a velikost. Jednou z metod je odstranění jizev chirurgickou cestou. Rána se po odstraněné jizvě následně hojí jizvou jemnější, méně nápadnou.

Injekční výplně

Injekční výplně jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o látku tělu vlastní. Použití výplňových materiálů je velmi oblíbená metoda k odstranění projevů stárnutí, korekci jizev, modelaci kontur a objemu tváře, zvětšení rtů a k celkovému omlazení.

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.