Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Vznik vrásek je zcela přirozený proces, kterému se s přibývajícím věkem nikdo nevyhne, naštěstí však existuje řada účinných metod, jak působení zubu času zpomalit. Co vše pomáhá pleť omladit a jak se dají vrásky účinně odstranit?

Jak vznikají vrásky?

Vrásky jsou záhyby, které vznikají stárnutím pokožky. Buněčná obnova se zpomaluje a kůže nevytváří tolik kolagenu, aby se rýhy vyhladily. Už zhruba ve 20 letech se objevují první vrásky kolem úst. Odborníci odhalili, že ve 20 letech začne pleť produkovat až o 1 % méně kolagenu.(1)

Faktory ovlivňující tvorbu vrásek:

 • Mimika: Mimické vrásky se objevují na místech, kde se opakovaně používají a namáhají svaly při mračení, smíchu, přivírání očí. Nejčastěji se tvoří kolem očí (vějířkovité vrásky), mezi obočím (mračivka) a kolem úst (nosoretní rýhy, drobné vrásky kolem rtů).
 • Stárnutí pleti: S přibývajícími roky v pokožce klesá množství kolagenu a elastinu, které pomáhají pokožku vypínat. Právě úbytek je důvodem, že se nám objevují vrásky na čele, kolem úst a očí.
 • Dehydratace: Voda je nezbytnou součástí našeho těla. Pleť jejím nedostatkem trpí a ztrácí pevnost. Kvůli dehydrataci se tvoří hlavně vrásky na čele.
 • Životní styl: Stres, špatná životospráva, nedostatek spánku, kouření a alkohol jsou příčinou vzniku vrásek.
 • Nevhodná poloha při spaní: Pokud spíte na boku či břiše, je možné, že se vám několik hodin kůže stlačuje k sobě. Velmi často se pak tvoří vrásky v dekoltu, kolem rtů a očí. Ideální je poloha na zádech.
 • Genetika: Rychlost tvorby vrásek bývá dědičná. 

Co dále ovlivňuje vznik vrásek:

 • nadměrné opalování bez krému s ochranným faktorem SPF
 • výkyvy váhy
 • drastické diety
 • pobyt v zakouřeném prostředí
 • nedostatečná péče o pleť
 • špatný styl odličování (napínání pleti směrem k uším a dolů)
 • nenošení slunečních brýlí (mhouření očí)

Druhy vrásek

V základu se rozlišují vrásky dle způsobu vzniku na:

1/ Mimické / výrazové / dynamické: Opakujícími gesty se vytváří rýhy, které jsou kolmo směru vláken mimických svalů (vějířkovité vrásky kolem očí, „mračivka“ atd.).

2/ Gravitační: Svalstvo přirozeně ochabuje a podléhá zemské přitažlivosti (nasolabiální rýhy, vrásky kolem rtů).

3/ Kompresní: Nevhodná pozice při spánku. Kůže se stlačuje a mačká nesprávným směrem (vrásky kolem očí, rýhy v dekoltu).

4/ Elastické: Vznikají přehnaným pobytem na slunci.

5/ Atrofické: Často se objevují na čele po drastickém zhubnutí a i vlivem stárnutí.

 

Rozdělení dle místa vzniku

 • Vrásky na čele: Za jejich objevení může přílišné mračení, stres, sluneční paprsky, nedostatek tekutin, ale i přirozený proces stárnutí a s tím spojený nedostatek kolagenu.
  Jak je lze odstranit: aplikace injekčních výplní na botulo. bázi
 • Vrásky kolem očí (vějířkovité vrásky): Vznikají nevhodnou mimikou, mhouřením očí před sluncem.
  Jak je lze odstranit: aplikace kyseliny hyaluronové
 • Nosoretní rýhy (nasolabiální, marionety): Vznikají přirozeně v procesu stárnutí, vlivem gravitace, případně velkým váhovým úbytkem.
  Jak je lze odstranit: aplikace kyseliny hyaluronové, liftingovými nitěmi, faceliftem
 • Vráska mezi obočím (glabella nebo tzv. mračivka): Nejčastější příčinou vzniku je nadměrná mimika kvůli stresu nebo slunečním paprskům.
  Jak ji lze odstranit: aplikace injekčních výplní
 • Vrásky pod očima: Příčiny vzniku jsou ztráta kolagenu vlivem stárnutí, nedostatek spánku a špatný životní styl.
  Jak je lze odstranit: plastika očních víček
 • Vrásky kolem úst: Vznikají nadměrnou mimikou, kouřením. Patří mezi první rýhy ve tváři, které se objevují už ve 20 letech.
  Jak je lze odstranit: aplikací kyseliny hyaluronové

Co pomáhá na vrásky

Zásadní prevencí stárnutí pleti je důsledná a dostatečná péče. Jaký krém proti vráskám vybrat? Vždy je dobré se poradit s dermatologem, který dobře pokožku zná a ví, co na ni funguje nejlépe. Co by měl obsahovat oční krém proti vráskám a sérum na pleť, aby byla pokožka dostatečně hydratována?

 • Retinol: Antioxidant, který urychluje obnovu pleti.
 • Kolagen: Pomáhá udržet pružnost pokožky.
 • Koenzym Q10: Snižuje hloubku vrásek.
 • Kyselina hyaluronová: Pomáhá udržet vodu a podpoří tvorbu kolagenu.
 • Vitamin C: Chrání pokožku před volnými radikály.
 • Vitamin E: Výživa pro pleť.
 • Zelený čaj, kofein, bambucké máslo, kokosový olej(2), peptidy atd.

Co na vrásky ještě použít?

 • Obličejové cviky proti vráskám: Vhodná masáž uvolňuje a prokrvuje pokožku, urychluje regeneraci a udržuje její pružnost.
 • Sérum proti vráskám: Dodává pokožce koncentraci všech živin, které potřebuje.
 • Pleťová maska na vrásky: Je vhodným doplňkem pro péči o pleť.
 • Přírodní kosmetika na vrásky: Určitě nedoporučujeme používat bez porady s dermatologem.

Jaký krém proti vráskám je ten pravý?

Okolí očí potřebuje speciální přípravky určené právě pro tuto oblast. Pomoci může kvalitní hydratační krém, korektor a vhodný make-up. Vždy se poraďte s odborníkem, jak o oční okolí pečovat.

Kdy začít používat krém proti vráskám?

Důležitá je celková péče o pleť. Krém na první vrásky je možné používat už kolem 25 let. Ale vše vám nejlépe vysvětlí dermatolog. Zhodnotí stav vaší pokožky a vhodně doporučí, co u vás bude fungovat nejlépe.

Estetická dermatologie: Odstranění vrásek

Estetická dermatologie nabízí celou řadu zákroků, které pomohou odstranit nevzhledné rýhy a ví, jak na ochablou pleť. 

 • Vyhlazení vrásek laserem: Velmi účinný je frakční CO2 laser, který obnovuje tvorbu kolagenu a odstraňuje jemné vrásky (nelze použít na mimické vrásky)
 • Mikrojehličková terapie (Mezoterapie): Vyhlazuje jemné vrásky (kolem očí) a zpevňuje pokožku. Jemnými jehličkami se aplikuje sérum na bázi kyseliny hyaluronové.
 • Injekční výplně
 • Odstranění vrásek kyselinou hyaluronovou: Správným typem koncentrace kyseliny hyaluronové jde vyhladit vrásky kolem úst, nosoretní vrásky, glabely a zároveň omladit dekolt, krk i ruce.
 • Vyhlazení vrásek botulo. přípravky: Vhodná výplň mezi obočím (“mračivka”), vrásek na čele a mimických vrásek.
 • Plazmaterapie – Plazmalifting: Omlazení pleti vlastní krví (plazmou). Regenerace a stimulace tvorby kolagenu. Využívá se hlavně pro odstranění vrásek hlavně ve spodní části obličeje. Lze současně kombinovat s aplikací kyseliny hyaluronové.
 • Skinbooster: Hloubková a rovnoměrná hydratace pleti zasíťovanou kyselinou hyaluronovou, která se aplikuje tenkými jehličkami. Možné aplikovat na dekolt, krk a ruce.
 • Niťový lifting: Miniinvazivní lifting obličeje. V lokální anestezii se aplikují pod kůži vstřebatelné 3D nitě, které aktivují tvorbu kolagenu vstřebávají.
 • Chemický peeling: Zjemňuje rýhy a rozjasňuje pleť.

Reference:

1/ www.scientificamerican.com. Why does skin wrinkle with age? What i the best way to slow or prevent this process?. Suzan Obagi. Dostupné na: https://www.scientificamerican.com/article/why-does-skin-wrinkle-wit/ [September 25, 2005]
2/ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. Novel antibacterial and emollient effects of coconut and virgin olive oils in adult atopic dermatitis. Vermén M Verallo-Rowell, Kristine M Dillague Berth S Syah-Tjundawan. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19134433/ [Nov-Dec 2008]

 

Nabídka zákroků estetické dermatologie k tématu vrásky:

Niťový lifting

Povadlý obličej nebo prohlubující se vrásky v obličeji nemusí být vždy důvodem k chirurgickému zákroku čili faceliftingu. Poslední dobou se stále větší oblibě těší liftingové metody prováděné ambulantně pomocí liftujících nití, někdy nazývaných pro svůj vyhlazující efekt také 3D nitě.

Vyhlazení vrásek botulo. přípravky

Botulo. přípravky se velmi dobře uplatní k vyhlazení mimických vrásek, vodorovných vrásek na čele a odstraní také vrásku nad kořenem nosu nebo vějířky u očních koutků. Může mít velmi pozitivní vliv na celkové uvolnění nežádoucího výrazu obličeje. Schopnost přípravků snížit aktivitu svalů se v estetické medicíně využívá již řadu let. Jak ošetření probíhá?

Plazmaterapie – Plazmalifting

Trendem dnešní estetické chirurgie jsou ambulatní miniinvazivní zákroky. Perfect Clinic na ně sází. Novinkou boje se zubem času je plazmaterapie (plazmalifting). Jsme rádi, že u nás na klinice nabízíme unikátní metodu Comfort Plasmaterapie, která je šetrnější a výrazně efektivnější.

Skinbooster

Skinbooster je jedna z nejefektivnějších metod omlazení a intenzivní hydratace unavené a suché pleti.

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.

Injekční výplně

Injekční výplně jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové a dalších hydratačních a aktivačních složek. Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, ale pro korekci vrásek lze aplikovat i botulo. přípravky, vlastní tuk a další. Použití výplňových materiálů je velmi oblíbená metoda k odstranění projevů stárnutí, korekci jizev, modelaci kontur a objemu tváře, zvětšení rtů a k celkovému omlazení.

Chemický peeling

Chemický peeling je lékařská technika, při které se na pleť aplikuje jedna nebo více AHA kyselin. Tyto kyseliny destruují jednotlivé vrstvičky kůže, což vede k obnovení tvorby kožních buněk, zmírnění vrásek, vyhlazení nerovností, odstranění projevů akné a nežádoucích pigmentací. Pleť je po ošetření zdravější a hladší.

Mezoterapie - Medical microneedling

Medical Microneedling je nejmodernější způsob mezoterapie, která nastartuje tvorbu kolagenu a elastinu a tím spouští samoobnovu pokožky.