Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Liposukce nebo-li odsátí tuku, je velmi žádaným zákrokem estetické medicíny, díky kterému lze snížit množství podkožního tuku a tím formovat postavu a zlepšit vzhled některých tělesných partií.

Liposukce – odsátí tuku (tumescentní liposukce)

Liposukce nebo-li odsátí tuku, je velmi žádaným zákrokem estetické medicíny, díky kterému lze snížit množství podkožního tuku a tím formovat postavu a zlepšit vzhled některých tělesných partií.

 

Liposukce versus hubnutí

Přestože při liposukci dojde ke zformování postavy a vzniká dojem výrazného snížení hmotnosti, nelze tento zákrok považovat za metodu pro rychlé zhubnutí. Naopak, liposukce odstraňuje jen ty tukové polštářky, kterých se nelze zbavit ani cvičením, ani dietou. Pokud se rozhodujete pro odsátí tuku a současně vás trápí nadváha nebo dokonce obezita, doporučíme vám nejprve redukci tělesné váhy. Teprve v případě, že i po zhubnutí zůstávají v některých oblastech těla problematické tukové polštářky, je na místě je odsát.

Jak zhubnout?

V případě nezbytné redukce hmotnosti vás v tom samozřejmě nenecháme. Řada lidí řeší, jak efektivně a rychle zhubnout a zbavit se nadbytečného tuku. Řešení tohoto problému často hledají v internetových či časopisových článcích, které odkazují na drastické diety provázené jojo-efektem. Pokud nám pacienti položí otázku jak zhubnout, jako nejefektivnější považujeme konzultovat problém u nutričního specialisty, případně s obezitologem. Obecně platí, že rychle zhubnout nemusí vždy znamenat zhubnout efektivně, zvláště pokud jsme úbytku váhy dosáhli neodborně vedenou dietou. Pro rychlé zhubnutí s trvalým výsledkem je naprosto zásadní úprava životního stylu, změna stravovacích návyků a zařazení pohybových aktivit.

Rychlé informace

  • Při tumescentní liposukci se do odsávané oblasti napouští speciální roztok uvolňující tukové buňky.
  • Podle rozsahu odsávané lokality může být zákrok proveden buď ambulantně v lokální anestezii, anebo s hospitalizací v celkové anestezii.
  • Tukové buňky se v dospělosti nemnoží, ale objem zvětšit mohou, proto je velmi důležité po provedené liposukci zachovávat určitou životosprávu. Při jejím nedodržení může dojít k deformitám těla.
  • Předpokladem liposukce je dostatečná pružnost kůže, která se věkem snižuje a stoupá riziko vzniku nerovností a nadbytku kůže. Řešením je laserem asistovaná liposukce.
  • Pro přihojení kůže do nového objemu se elastické prádlo nosí min. 2 týdny.

Měli byste vědět, že množství tukových buněk v těle se během života nemění, tloustnutí a přibývání na objemu je dáno jen zvětšováním již existující tukové tkáně a naopak. Rozložení tuku na těle je u mužů a žen rozdílné, u mužů se více tuku hromadí v oblasti břicha a boků, u žen jsou nejvíce „postiženy“ partie v oblasti boků, hýždí, dále na vnitřní straně stehen, vnitřní straně kolen a podbřišku.

Při liposukci jsou tukové buňky z těla trvale odstraněny – výsledný efekt odsátí tuku je proto dlouhodobý. Nicméně to neznamená, že po liposukci nemůžete přibrat. Důsledkem takového nárůstu hmotnosti může být nabývání na objemu pouze v partiích, kde nebyly tukové buňky odsáty. To vede ke vzniku deformit a nepravidelností. Proto je důležité dodržovat zdravý životní styl i po operaci.

Z galerie před/po

liposukce před/po liposukce foto před a po

Pro koho je liposukce vhodná?

Tumescentní vibrační liposukce je zákrok vhodný pro ženy i muže, kteří by se rádi zbavili přebytečného tuku a vyřešili problém s odolnými nevzhlednými bochánky a faldíky. Ty jsou často příčinou nejrůznějších komplexů, nespokojenosti s postavou a v důsledku se podepisují na sebevědomí.

Předpokladem dobrého výsledku operace je dostatečná pružnost kůže, proto je vhodné zákrok podstoupit v mladším věku, kdy je kůže ještě maximálně elastická. Díky tomu se po operaci dobře přizpůsobí změnám tělesných partií. V případě ztráty elasticity kůže může být řešením moderní metoda odsátí tuku - liposukce laserem asistovaná, kdy laserový paprsek kůži dostatečně retrahuje. Liposukci lze provést i kdykoli později, věk nemá na snížení množství tuku vliv. Přesto by ženy a muži měli operaci pečlivě zvážit, neboť v takových případech existuje vyšší riziko vzniku kožních nerovností a povolené kůže.

Podmínkou operace je vždy dobrý zdravotní stav a reálné požadavky klienta. Během jednoho zákroku lze totiž odsát jen určité množství tuku (1 500 až 2 500 ml), které je úměrné celkové tělesné hmotnosti člověka. V opačném případě by mohlo dojít ke komplikacím a zhoršení zdravotního stavu. Přesto se svých představ ani v tomto případě zříkat nemusíte. Pokud potřebujete větší odsátí tuku, lze liposukci provést opakovaně s odstupem přibližně šesti měsíců. Samozřejmě je nezbytné vše konzultovat s lékařem, který posoudí, zda je odstranění většího množství tuku možné a zejména ze zdravotního hlediska vhodné.

Před liposukcí

Před zákrokem v každém případě podstoupíte konzultaci s lékařem. Naši lékaři vás seznámí s možnostmi liposukce s ohledem na váš typ postavy, získáte informace o průběhu odsátí tuku i rekonvalescenci.

Zákrok se většinou provádí v celkové anestezii, nezbytné je proto interní předoperační vyšetření a dodržení všech předoperačních pokynů důležitých pro bezproblémový průběh operace. Liposukce menšího rozsahu probíhá pouze v místním znecitlivění. Přesné informace k zákroku a předoperační doporučení získáte během konzultace, případně při objednání na operaci.

Liposukce ženy versus muži

Průběh tumescentní vibrační liposukce

Na naší klinice provádíme tumescentní vibrační liposukci. Operace obvykle netrvá déle než 60 minut, vždy záleží na rozsahu zákroku. Každý klient či klientka nejprve absolvuje důkladné vyměření, při kterém se přímo na kůži zakreslují oblasti, ze kterých má být tuk odsátý.

Těsně před operací je do podkoží aplikován speciální roztok (princip tumescence), který vyplní operovanou partii a uvolní tukové buňky. Ty jsou pak během operace odsávány speciálním přístrojem pomocí tenké pravidelně vibrující kanyly. Operační řezy jsou velmi malé (cca 6 mm), jedná se o bodové nářezy kůže nezbytné pro zavedení kanyl a lékaři je vždy provádějí na co nejméně viditelných místech.

Ihned po operaci tumescentní vibrační liposukce se nasazuje kompresní prádlo či elastické návleky, které snižují krvácení do podkoží, pomáhají redukovat otok a bolestivost a napomáhají přihojení kůže do nového objemu. V případě liposukce podbradku počítejte s tím, že se po operaci nasazuje elastická maska nebo se podbradek vyváže přes hlavu pružným obinadlem.

Více o liposukci jednotlivých tělesných partií:

  • Liposukce břicha - Odsátí tuku z břicha je ideální metodou pro ty, které trápí tukové polštářky v oblasti břicha, a to jak nad pupíkem, tak i v oblasti podbřišku nebo při nahromadění tukového valu nad jizvou po císařském řezu. Liposukce břicha bývá často spojena s abdominoplastikou, při které se zpevní uvolněná kůže a rozestoupené břišní svaly, povolené například po porodu nebo výrazném zhubnutí. Zákrok se provádí s ohledem na rozsah a časté kombinace s jinými oblastmi liposukce většinou v celkové anestezii. Pouze u malých oblastí se liposukce břicha provádí v místním znecitlivění.
  • Liposukce stehen, hýždí, kolen a lýtek - Liposukce stehen, hýždí, kolen a lýtek slouží k odstranění nadměrné tukové tkáně v těchto oblastech, které se nepodařilo ovlivnit dietou ani cvičením. V rámci zákroku mohou být také odsáty tukové valy nad koleny, které bývají umístěny zejména na vnitřní straně stehna. Liposukce se provádí dle rozsahu v celkové nebo místní anestezii.
  • Liposukce boků - Při liposukci boků se provádí odsátí tuku v oblasti pasu a bočního vyklenutí nad kyčlemi, u žen až do výšky pod podprsenkou. V závislosti na rozsahu se zákrok vede v místním znecitlivění, nebo celkové anestezii. Co se postupu týče, je liposukce boků velmi podobná liposukci břicha. A stejně i ji lze kombinovat s dalšími zákroky, například operací břicha.
  • Liposukce podbradku - Při liposukci podbradku se provádí odsátí tuku nahromaděného v oblasti pod bradou, kde často vzniká tzv. dvojitá brada. Odsátím těchto tukových polštářků se zdůrazní linie dolní čelisti a opticky se zeštíhlí krk. Obvykle postačí místní znecitlivění. Po ošetření je třeba po nějakou dobu nosit kompresní masku či elastický obvaz, což může přinášet omezení ve společenském životě.
  • Liposukce dalších částí těla - Krom výše zmíněných oblastí je možné provést odsátí tuku z oblasti paží, provádí se též liposukce hýždí, liposukce lýtek, liposukce kolen nebo liposukce Venušina pahorku. Jedná se o méně časté zákroky, nicméně v případě tukových polštářků je možné tyto partie efektivně zformovat. Tato ošetření se často spojují s dalšími zákroky, například liposukci paží lze spojit s chirurgickým zpevněním uvolněné kůže.

Po liposukci

V případě místního znecitlivění je zákrok ambulantní a odcházíte bezprostředně poté domů. Pokud podstoupíte operaci většího rozsahu a v celkové anestezii, zpravidla zůstanete na klinice 1 až 2 dny. Druhý den po operaci se provádí převaz a pokud se cítíte dobře a vše je v pořádku, odcházíte domů. V každém případě si na cestu zajistěte doprovod a nejlépe i odvoz osobním vozem.

Do další kontroly a vyjmutí stehů je doporučován klidový režim, jinak by mohlo dojít k otoku dolních končetin, může se objevit teplota a výraznější bolesti. Větší či menší podlitiny, mírná bolestivost a necitlivost operovaných partií patří k normálním pooperačním projevům, které samy postupně ustoupí. Citlivost kůže v operované oblasti se vrací během několika týdnů.

Rekonvalescence po liposukci

Po dvou týdnech od operace jsou odstraněny stehy, případně získáte instrukce, jak a kdy si stehy můžete odstranit doma, a dozvíte se, jak provádět osobní hygienu a masáže operovaných partií. Návrat do zaměstnání, pokud se cítíte dobře a pracujete v kanceláři, je možný už třetí až čtvrtý den po operaci, s pohybovými aktivitami začínejte až s odstupem minimálně tří týdnů po liposukci.

Kompresní prádlo je po operaci liposukce nutné nosit neustále (i v noci) po dobu asi čtyř týdnů. Prádlo se odkládá pouze při osobní hygieně. Poté se pro dobrý výsledek operace doporučuje nosit kompresní prádlo ještě další jeden až dva měsíce, zejména během dne při zátěži a pohybu. V případě liposukce podbradku můžete s fyzickou aktivitou začít již po dvou týdnech, přičemž elastickou masku je nutné ponechat na hlavě dva týdny.

Poslední kontrola na naší klinice vás většinou čeká po třech měsících od zákroku, v této době lze již zhodnotit výsledky a dosažený efekt liposukce.

Poradna

Rizika liposukce

Komplikace po odsátí tuku nebývají časté, největším problémem bývají nerovnosti kůže, které se po operaci objeví. Přesto není důvod k obavám, neboť nerovnosti a nepravidelnosti lze zmenšit správnou pooperační péčí a masážemi. V případě jakýchkoliv problémů a potíží v prvních dnech po operaci, například při zvýšené bolestivosti, vysoké teplotě apod., okamžitě navštivte lékaře, případně telefonicky kontaktujte kliniku a své problémy s lékařem konzultujte.

Velice důležité pro trvalý výsledek liposukce je dbát na udržování tělesné hmotnosti. To zahrnuje především zdravou stravu a dostatek fyzických aktivit. Může se jednat o jakékoliv aerobní cvičení, ideálními sporty jsou běh, ale i plavání nebo jízda na kole. V případě, že po liposukci dojde k nežádoucímu nárůstu tělesné hmotnosti a nevíte jak zhubnout, doporučujeme konzultaci u odborníka. Ten může nastavit úpravu jídelního režimu nebo také předepsat léky na hubnutí.

Kde liposukci provádíme?

Liposukci můžete podstoupit na našem pracovišti v Praze, v ambulantní podobě pak v Brně i Liberci. Protože se však snažíme zajistit vám maximální pohodlí a komfort, ke konzultaci je možné objednat se i v Brně nebo Liberci a na pražskou kliniku se dostavíte až k operaci.

Informace k ceně

Cena liposukce je určená především rozsahem zákroku. Pokud se odstraňuje tuk pouze v jedné oblasti, tzv. malá liposukce (například na břichu, v oblasti boků či stehen), je cena nižší, než v případě střední liposukce, kde se k liposukci břicha přidává například liposukce stehen nebo jiná lokalita. Velká liposukce zahrnující oblast břicha, boků, zevních i vnitřních stehen je finančně nejnáročnější.

Ceny na naší klinice jsou nastavovány tak, aby maximálně vycházely vstříc klientům, ale současně nevedly ke snižování kvality péče a ohrožení bezpečí pacienta.

V ceně není zahrnuta hospitalizace, antitrombotické punčochy a zdravotní elastické prádlo. Cenu liposukce lze uhradit platbou v hotovosti nebo platební kartou. Více o ceně liposukce naleznete v našem ceníku zákroků.

Ceník zákroků