Sjednat konzultaci / Napište nám
Nahoru ▲

Liposukce – odsátí tuku

Liposukce – odsátí tuku – je velmi žádaný zákrok estetické medicíny, díky němu lze snížit množství podkožního tuku, a tak více či méně formovat postavu a zlepšit vzhled některých tělesných partií.

Přestože dojde ke zformování postavy a vzniká dojem výrazného snížení hmotnosti, nelze tento zákrok považovat za metodu řešící nadváhu. Naopak, liposukce odstraňuje jen ty tukové polštářky, kterých se nelze ani cvičením ani dietou nijak zbavit, a proto před provedením liposukce doporučujeme redukci váhy.

Rychlé informace

  • Tumescentní liposukce je každá, kdy se do odsávané tkáně napouští speciální roztok uvolňující tukové buňky.
  • Podle rozsahu odsávané lokality může být zákrok proveden ambulantně v lokální anestezii anebo s hospitalizací v celkové anestezii.
  • Tukové buňky se v dospělosti nemnoží, ale objem zvětšit mohou, proto je velmi důležité po provedené liposukci zachovávat určitou životosprávu. Při jejím  nedodržení může dojít k deformitám těla.
  • Předpokladem liposukce je dostatečná pružnost kůže, která se věkem snižuje a stoupá riziko vzniku nerovností a nadbytku kůže. Řešením je liposukce laserem asistovaná.
  • Pro přihojení kůže do nového objemu se elastické prádlo nosí min. 2 týdny.

Měli byste vědět, že množství tukových buněk v těle se během života nemění, tloustnutí a přibývání na objemu je dáno jen zvětšováním tukové tkáně a naopak. Rozložení tuku na těle je u mužů a u žen rozdílné, u mužů se více tuků hromadí v oblasti břicha a boků, u žen jsou nejvíce „postiženy“ partie v oblasti boků, hýždí, dále vnitřní strany stehen, vnitřní strany kolen a podbřišek.

Při liposukci jsou tukové buňky z těla trvale odstraněny – výsledný efekt je proto dlouhodobý. Nicméně to neznamená, že po liposukci nemůžete přibrat, proto je důležité dodržovat zdravý životní styl i po operaci, aby nedošlo ke zvětšení objemu v partiích, kde nebyla tuková tkáň redukována a případně nevznikly deformity a nepravidelnosti.

Z galerie před/po

 

Pro koho je liposukce vhodná?

Liposukce je zákrok vhodný pro ženy i muže, kteří by se rádi zbavili přebytečného tuku, a tak vyřešili problém s odolnými nevzhlednými bochánky a faldíky, které jsou často příčinou menších či větších komplexů, nespokojenosti s postavou a někdy i nízkého sebevědomí.

Předpokladem dobrého výsledku operace je dostatečná pružnost kůže, proto je zákrok vhodné podstoupit v mladším věku, kdy je kůže ještě maximálně elastická a po operaci se dobře přizpůsobí změnám tělesných partií. Řešením v případě ztráty elasticity kůže může být ovšem moderní liposukce laserem asistovaná, kdy laserový paprsek kůži dostatečně retrahuje. Liposukci lze provést i kdykoli později, věk nemá na snížení množství tuku vliv, přesto by ženy a muži měli operaci pečlivě zvážit, neboť v takových případech existuje vyšší riziko vzniku kožních nerovností a povolené kůže.

Podmínkou operace je vždy dobrý zdravotní stav a také reálné požadavky klienta. Během jednoho zákroku lze totiž odsát jen určité množství tuku (1500 až 2500 ml), které je úměrné celkové tělesné hmotnosti člověka, jinak by mohlo dojít ke komplikacím a zhoršení zdravotního stavu. Svých představ se ale zcela zříkat nemusíte, větší množství tuku lze odstranit, ale zákrok musí být proveden opakovaně, s odstupem asi 6 měsíců. Samozřejmě je nezbytné vše zkonzultovat s našim lékařem operatérem, který posoudí, zda odstranění většího množství tuku je možné a pro vás zejména ze zdravotního hlediska vhodné.

Stáhněte si exkluzivní e-book nabitý informacemi o liposukci.

Před liposukcí

Před zákrokem v každém případě podstoupíte konzultaci s lékařem. Naši lékaři vás seznámí s možnostmi liposukce s ohledem na váš typ postavy, získáte informace o průběhu operace i rekonvalescenci.

Zákrok se většinou provádí v celkové anestezii, nezbytné je proto interní předoperační vyšetření a dodržení všech předoperačních pokynů důležitých pro bezproblémový průběh operace. V případě menšího rozsahu probíhá operace pouze v místním znecitlivění. Přesné informace k zákroku a předoperační doporučení vždy získáte během konzultace, případně při objednání na operaci.

Liposukce ženy versus muži

Průběh liposukce

Na naší klinice provádíme tumescentní vibrační liposukci. Operace obvykle netrvá déle než 60 minut, vždy záleží na rozsahu zákroku. Každý klient či klientka nejprve absolvuje důkladné vyměření, kdy se přímo na kůži zakreslují oblasti, ze kterých bude tuk odsáván.

Těsně před operací je do podkoží aplikován speciální roztok (tumescence), který vyplní operovanou partii a uvolní tukové buňky, které jsou pak během operace odsávány speciálním přístrojem pomocí tenké pravidelně vibrující kanyly. Operační řezy jsou velmi malé (cca 6 mm), jedná se o bodové nářezy kůže nezbytné pro zavedení kanyl a lékaři je vždy provádějí v co nejméně viditelných místech.

Ihned po operaci se nasazuje kompresní prádlo či elastické návleky, které snižují krvácení do podkoží, pomáhají redukovat otok a bolestivost a napomáhají přihojení kůže do nového objemu. V případě liposukce podbradku počítejte s tím, že se po operaci nasazuje elastická maska nebo se podbradek vyváže přes hlavu pružným obinadlem.

Více o liposukci jednotlivých tělesných partií:

Po liposukci

V případě místního znecitlivění je zákrok ambulantní a odcházíte bezprostředně poté domů. Pokud podstoupíte operaci většího rozsahu a v celkové anestezii, zpravidla zůstanete na klinice 1 až 2 dny. Druhý den po operaci se provádí převaz, a pokud se cítíte dobře a vše je v pořádku, odcházíte domů. V každém případě si na cestu zajistěte doprovod a nejlépe i odvoz osobním vozem.

Do další kontroly a vyjmutí stehů je doporučován klidový režim, jinak by mohlo dojít k otoku dolních končetin, může se objevit teplota a výraznější bolesti. Větší či menší podlitiny, mírná bolestivost a necitlivost operovaných partií patří k normálním pooperačním projevům a samy postupně ustoupí. Citlivost kůže v operované oblasti se vrací během několika týdnů.

Rekonvalescence po liposukci

Po 14 dnech od operace jsou odstraněny stehy, případně získáte instrukce, jak a kdy si stehy můžete odstranit sami, jak provádět osobní hygienu a masáže operovaných partií. Návrat do zaměstnání, pokud se cítíte dobře a pracujete v kanceláři, je možný už 3. až 4. den po operaci, s pohybovými aktivitami začínejte až s odstupem minimálně tří týdnů po liposukci.

Kompresní prádlo je po operaci nutné nosit neustále (i v noci) po dobu asi čtyř týdnů. Prádlo se odkládá pouze při osobní hygieně. Poté se pro dobrý výsledek operace doporučuje nosit kompresní prádlo ještě další 1–2 měsíce zejména během dne při zátěži a pohybu. V případě liposukce podbradku můžete s fyzickou aktivitou začít již po dvou týdnech, přičemž elastickou masku po této operaci je nutné ponechat na hlavě 14 dnů.

Poslední kontrola na naší klinice vás většinou čeká po třech měsících od zákroku, v této době lze již zhodnotit výsledky a dosažený efekt operace.

Poradna

Rizika liposukce

Komplikace nebývají časté, největším problémem bývají nerovnosti kůže, které se po operaci objeví. Ale není důvod k obavám, neboť nerovnosti a nepravidelnosti lze zmenšit správnou pooperační péčí a masážemi. Při jakýchkoli problémech a potížích v prvních dnech po operaci, při zvýšené bolestivosti, vysoké teplotě apod., okamžitě navštivte lékaře, případně telefonicky kontaktujte kliniku a své problémy s lékařem konzultujte.

Ceník zákroků