Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Modelace a zpevnění prsou – mammaplastika

Tvar ženských prsou se v průběhu života přirozeně mění, což může být ženou vnímáno velmi negativně. Na proměnách poprsí se podílí řada faktorů – jedná se jak o působení gravitace a procesu stárnutí, tak o důsledky těhotenství a kojení nebo o významné změny tělesné hmotnosti. Obvykle platí, že čím větší pokles prsu je, tím komplexnější výkon je třeba. Rozhodnutí pro operaci však není rozhodnutím pouze ženy, ale i lékaře. Ten posoudí, jaké řešení může v konkrétní situaci nabídnout a zda je operace pro ženu vhodná. 

Rychlé informace

 • Modelace se provádí v případě většího poklesu prsů
 • Jizvy na prsou zůstávají kolem dvorce, v podprsní rýze a kolmo na ni
 • Stav jizev lze zlepšit tlakovou masáží a silikonovými pásky
 • Může dojít k poruše tvorby mateřského mléka a znemožnění kojení
 • Elastická podprsenka se nosí min 3 týdny
 • Po 2 měsících je vhodná podprsenka s kosticemi, saunování a spánek na břiše

Co můžu pro svá prsa udělat sama?

Prsa v průběhu života ženy obvykle prochází velkou zátěží. V první řadě se jedná o změny objemu během těhotenství a kojení. Prsa nejen, že mění svůj objem, ale také svou vahou přirozeně poklesávají, protože podléhají gravitaci. Na celém procesu proměn se navíc podílí kvalita kůže a podkoží a roli také hraje zhubnutí a tedy úbytek tukové tkáně v prsou, nebo naopak nadměrně zbytnělá prsní tkáň. Právě proto je třeba o prsa pečovat kosmeticky, zvláště v náročných obdobích. Pokud již došlo k poklesu poprsí, atrofii prsní žlázy a vzniku kožních přebytků, jediným efektivním řešením, jak prsa zpevnit a mít je zase krásná, je modelace poprsí.

Pro koho je modelace prsou určena?

Modelaci prsou může podstoupit každá žena, které lékař operaci doporučil jako vhodné řešení poklesu či změny tvaru poprsí, a kdy její zdravotní stav operaci umožňuje. Pokud se jedná o velmi mladou dívku či ženu, která ještě zvažuje těhotenství a kojení, je třeba zákrok pečlivě uvážit s ohledem na to, že tvar prsu se může vlivem těchto faktorů měnit. Pokud žena plánuje modelaci prsou po porodu, je vhodné zachovat minimálně šest měsíců časový odstup od ukončení kojení. Modelace prsu může být také součástí operace, která řeší výraznou asymetrii mezi prsy.

Vítězka soutěže Pefect Clinic Proč právě já: Modelace prsou s augmentací

 

Z galerie před/po

Před modelací prsou

Modelace prsou je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. V rámci přípravy na operaci je tedy nutné podstoupit předoperační interní vyšetření a také mammologické či ultrazvukové vyšetření prsu, které je možné absolvovat přímo na naší klinice. V rámci přípravy na operaci žena získává podrobné informace o průběhu operace, nutné rekonvalescenci a průběhu hojení. Bezprostředně před operací by žena neměla prodělat žádné infekční onemocnění, a to ani rýmu. Lékař by měl být informován o všech lécích a potravinových doplňcích, které žena pravidelně užívá.

GuideBook pro maminky po porodu

 • Těhotenství, porod a kojení jsou nedostižnou výsadou žen, ale neobejdou se často bez rušivých změn na postavě jinak šťastných maminek. A právě pro spokojené maminy, nejrůznějšího věku, které chtějí trochu poupravit to, co jim po těhotenství zbylo a s čím si neví rady je tu náš nový průvodce typickými „maminkovskými“ plastickými operacemi. 
ebook module disabled

Průběh modelace prsou (mammaplastika, mastopexe)

U poklesu prsů se rozlišuje několik stupňů závažnosti a podle toho volí plastický chirurg umístění a rozsah operačních řezů, a tedy i následných jizev. Při modelaci a zpevnění prsou se provádí redukce nadbytečné povolené kůže a posunutí dvorce směrem nahoru. Časté bývá spojení modelace prsou s jejich zmenšením. V takovém případě lékař zasahuje i do prsní žlázy, což může v budoucnu ohrozit možnosti kojení. Operace zabere přibližně dvě hodiny.

Typy a rozsah modelace prsou

 • Nejmírnější, ale zpravidla také nejméně používaná, je takzvaná periareolární mammaplastika, kdy je řez veden pouze kolem dvorce. Toto řešení je určeno pro jen mírný pokles prsou.
 • Rozsáhlejším typem zákroku je plastika s jizvou kolem dvorce, pokračující dolů až k podprsní rýze. Ta se označuje jako vertikální mammaplastika a je používána při větším poklesu prsů.
 • Klasická technika je nejrozsáhlejší, jizva má tvar obráceného písmene „T“ (tj. řez pokračuje ještě v podprsní rýze).

Pooperační režim u chirurgického zpevnění prsou

Po operaci jsou prsa překryta elastickým obvazem, který je třeba ponechat na operační ráně  pět dnů. K uzavření operační rány se používají samovstřebatelné stehy a není tedy třeba je odstraňovat. Hospitalizace na klinice trvá obvykle jeden den, poté žena odchází do domácího ošetřování.

Osprchovat se lze čtvrtý den po zákroku, jizvy se následně pečlivě osuší. Týden po zákroku je třeba dodržovat klidový režim. Samozřejmostí je ležení pouze na zádech, je nutné vyhýbat se předklonům i dalším pohybovým aktivitám, které by vedly k jakémukoliv zatěžování prsního svalu.

Přibližně po dobu čtyř týdnů je nezbytné používat pevnou elastickou podprsenku, která prsy podepře a zpevní. Ta by se poté měla vyměnit za měkkou podprsenku a po dvou měsících lze používat i podprseknku s kosticemi.

Normálním průvodním jevem hojení mohou být otoky, pocity napětí v oblasti operační rány nebo i hematomy. Tyto stavy vymizí obvykle do tří týdnů.

Tlakové masáže jizev

 • Po třech týdnech od operace se doporučuje začít provádět tlakové masáže, s jejichž technikou je žena podrobně seznámena na klinice.
 • Obvykle se postupuje tak, že se bříškem prstu tlačí na jizvu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo (tj. zbělelo), a tento tlak se vyvíjí po dobu asi patnácti vteřin.
 • Postup se bod po bodu opakuje po celé délce jizvy, po jizvě se však nepřejíždí.
 • Tato masáž by měla být prováděna alespoň 5x denně.
 • Následně by měl být povrch jizev promazán mastným krémem.
 • Dobře poslouží i silikonové náplasti, které lze zakoupit na recepci kliniky.

Rekonvalescence a návrat k běžným aktivitám

Po domácí rekonvalescenci  je možno po dalším týdnu vykonávat lehkou (kancelářskou) práci, za další týden i lehké fyzické aktivity, po čtyřech týdnech pak už zpravidla všechny aktivity bez zvláštního režimu (tj. plné zatěžování paží a hrudního koše). 

Minimálně jeden měsíc po operaci je nutné vyhnout se pobytu na slunci, vlastní jizvy by se potom měly před slunečním zářením chránit tři měsíce. 

Ženy, které podstoupily operační výkon na prsou, by měly pravidelně docházet ke kontrolám na naší klinice a podle doporučení lékaře také absolvovat kontrolu v naší mammologické poradně.

Modelace prsou po porodu

Možné komplikace zpevnění prsou

Modelace prsou je chirurgický zákrok a je tedy spojený s určitým rizikem komplikací. Jedná se především o krvácení a infekci v ráně, poruchy hojení nebo nadměrná tvorba jizev. Při pečlivé přípravě na operaci a striktním dodržování pooperačního režimu a rekonvalescence je však možné riziko komplikací minimalizovat. 

Co ovlivní výsledek modelace prsou?

 • Důležité je dodržovat kontroly u plastického chirurga, který včas identifikuje jakýkoliv problém (změna tvaru nebo konzistence prsu, zánětlivé projevy apod.) a může případnou komplikaci včas řešit. 
 • Celkový výsledek operace vždy souvisí s motivací pacientky i odpovědným přístupem ke všem doporučením, které v souvislosti s léčbou od lékaře obdrží. Jen ve zcela výjimečných případech je nutná operační revize, která sice vede k mírnému prodloužení léčby, ale  nemívá vliv na výsledný efekt operace.

Přetrvání výsledku modelace prsou

Prsa, stejně jako ostatní tkáně, podléhají i po operaci dalšímu vlivu gravitace a procesu stárnutí. Je tedy přirozené, že po čase může dojít opět k určitému poklesu poprsí, a tedy změně jeho tvaru. Jedná se však o velmi individuální proces, který určuje kvalita kůže, stabilita tělesné hmotnosti, věk a případné těhotenství a kojení.

V případě, že je žena v průběhu let nespokojena se změnami, které se na poprsí podepsaly, může podstoupit zákrok znovu. V každém případě je vhodné opakovaný zákrok provádět na stejném pracovišti (stejně jako mammografické vyšetření, kde se zakládají snímky a jsou porovnávány s vývojem prsní tkáně v čase).

Jaká je cena modelace prsou?

Cena modelace prsou na naší klinice se liší podle toho, zda se jedná pouze o modelaci, či zda je modelace spojena i se zvětšením prsou. V druhém případě je cena nejméně o dvacet tisíc korun vyšší, což je dáno zejména cenou prsního implantátu.

Cenu modelace prsou je možné uhradit hotově i platební kartou. Součástí ceny zpevnění prsou není úhrada hospitalizace, kompresní prádlo a antitrombotické punčochy. Ceny na naší klinice nastavujeme co nejvstřícněji našim klientům, současně ale neslevujeme z vysoké kvality péče a bezpečnosti, které si chirurgický zákrok žádá.

Ceník zákroků

GuideBook o operaci prsou

Operace prsou patří dlouhodobě k nejžádanější plastické operaci, a protože internet je sice plný informací, ale k jejich ucelenému, odborně podloženému souhrnu a výkladu se jen těžko dostanete, rozhodla se Perfect Clinic vydat návodného průvodce celou operací a její přípravou.

Kde modelaci prsou provádíme?

Modelaci prsou musí vždy předcházet konzultace, kterou můžete absolvovat na našich klinikách v Praze, Liberci i Brně. Vlastní modelaci prsou je pak nutné podstoupit na klinice v Praze, která je plně vybavená pro chirurgické zákroky tohoto typu.

MUDr. Lukáš Frajer o svém pohledu na modelaci prsou

 • „Vzhled poprsí bývá pro ženy jedním z nejdůležitějších faktorů pro jejich sebevědomí. Modelace prsou jim proto může navrátit to, co změnilo těhotenství a kojení, stejně jako onemocnění nebo výrazné zhubnutí. Po modelaci poprsí vídáme u našich klientek výrazné zlepšení psychiky, spokojenost a pozitivní naladění, které má důležitý vliv na celkové zdraví.“

Časté dotazy

Jaká je cena modelace prsou?

 • Cena modelace prsou na naší klinice se liší podle toho, zda se jedná pouze o modelaci, či zda je modelace spojena i se zvětšením prsou. V druhém případě je cena nejméně o dvacet tisíc korun vyšší, což je dáno zejména cenou prsního implantátu. Cenu pro jednotlivé operace a typy implantátů si můžete snadno spočítat v ceníku na webu Perfect Clinic.

 

Jaké jsou komplikace po modelaci prsou?

 • Vzhledem k úrovni moderní medicíny a kvalitě služeb se komplikace po operaci prsou objevují jen zřídka. Obvykle jde o problémy s hojením ran po operaci, krvácením, infekcí a podobou jizev. Jde ale o komplikace řešitelné - vždy konzultujte se svým operatérem. V opravdu výjimečných případech se může objevit problém v reakci organizmu na prsní implantát - takové případy se řeší vyjmutím implantátu.

 

Je potřeba modelaci prsou v budoucnu opakovat?

 • Je přirozené, že po čase může dojít opět k určitému poklesu poprsí, a tedy změně jeho tvaru. Prsa podléhají i po operaci dalšímu vlivu stárnutí a gravitace. Jedná se ale o velmi individuální proces, který určuje například kvalita kůže, stabilita tělesné hmotnosti, věk a případné těhotenství a kojení. V případě, že je žena v průběhu let nespokojena se změnami, které se na poprsí podepsaly, může podstoupit zákrok znovu.

 

Další informace