Sjednat konzultaci / Napište nám
Nahoru ▲

Plastika očních víček - blepharoplastika

Plastická operace očních víček koriguje nadbytečnou a povislou kůži v oblasti víček. Oční víčka jsou funkčně velmi exponovaná, proto také v této části obličeje nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Věkem dochází ke ztrátě elasticity kůže a na víčkách se vytváří kožní nadbytky. Ty mohou být ovlivněny i dalšími faktory jako dědičnost, typ kůže, životospráva, alergie, onemocnění ledvin atd. Nejedná se pouze o vadu estetickou, ale i funkční, která vyvolává pocit únavy a bolestivost očí.

Rychlé informace

  • Operovat lze horní a dolní víčka samostatně nebo najednou
  • Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii
  • Ledovat doporučujeme první tři dny po operaci
  • První týden po operaci omezte sledování tv i práci na počítači
  • Stehy se odstraňují 5.-7. den o operaci

1 2
před operací po operaci

Jak probíhá operace očních víček?

Podle potřeby se provádí operace horních víček, operace dolních víček, případně lze operovat horní i dolní víčka v rámci jednoho zákroku. Při blefaroplastice odstraňujeme nadbytečnou kůži z víček a zároveň dle potřeby redukujeme tukové váčky, které tvoří měkké lůžko pro oko v oční dutině. Výsledná jizva na horním víčku je situována v místě přirozené rýhy, do které se skládá kůže při otevření. U dolních víček vede těsně pod řasami. Výkon se provádí v místním znecitlivění ambulantně nebo při jednodenní hospitalizaci.

3 4
před operací po operaci

Pooperační péče po blefaroplastice

Po plastice víček jsou rány přelepeny tenkou náplastí a přes rány se přikládá sterilní krytí, které se opět náplastí přilepí ke kůži. Pacient nemá zakryté oči a není omezeno jeho vidění. Ihned po výkonu pacient odchází domů. Nesmí ale řídit auto. Prvních 24 hodin si pacient přikládá přes krytí studené obklady (led v igelitovém sáčku, chladicí gely) a dodržuje klidový režim. Doporučujeme neležet vodorovně, ale v polosedě. Druhý den po operaci si pacient sám odlepí krytí, které překrývá rány víček, ale ponechá náplast, která je přilepená na kůži. Tu ponechává na sucho, bez namáčení po dobu 7 dní. Po operaci vznikají na kůži víček a tváři otoky a modřiny, které mohou přetrvávat 2-3 týdny.

5 6
před operací po operaci

Odstranění stehů 7 den po operaci samozřejmě může udělat lékař, který operaci provedl, ale pokud si pacient přeje, může si tyto stehy odstranit sám. Pinzetou si odlepí náplasti z kůže a pak plynulým tahem za vlákno, které je na zevní straně víčka, vytáhne celý steh. Poté je možné víčka omývat vodou a promastit mastným krémem.

7 8
před operací po operaci

10 den po blefaroplastice je nutné začít s masáží jizvy. Na jizvu zatlačíme špičkou prstu. Tlakem působíme 30 sekund, poté prst posuneme na jiné místo jizvy. Tímto způsobem promasírujeme jizvu několikrát denně. Můžeme při tom použit mastný krém. Rozhodně za jizvu netahat, aby se rána neotevřela.

Po prodělané operaci víček by se jizva neměla vystavovat slunečnímu záření po dobu dvou měsíců, jinak by mohla jizva ztmavnout. Pokud se bude vystavovat slunečním paprskům dříve, doporučujeme jizvu krýt krémem s vysokým UV filtrem.

9 10
před operací po operaci

Pacient je schopný vykonávat kancelářskou práci už 3 den po operaci, ale musí počítat s tím, že rány budou zalepené a modřiny a otoky budou ještě přetrvávat. Sportovní a fyzická zátěž se doporučuje až po 2. týdnech po samotném zákroku plastické operace očních víček. Jizva je po operaci nejdříve zarudlá, ale postupně vybledne, takže je pak téměř neviditelná v ohybové vrásce na horním víčku a pod řasami na dolním víčku. Konečný výsledek operace očních víček se hodnotí až po 4 - 8 týdnech.

Z galerie před/po

 

Ceník zákroků