Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Vlivem času a působení gravitace dochází k povolování kůže a tvorbě vrásek v obličeji. Jak brzy se tyto změny projeví ovlivňuje řada faktorů. Nežádoucí známky stárnutí lze řešit pomocí vypnutí kůže obličeje, tzv. faceliftingem.

Rychlé informace

 • výsledky faceliftu přetrvají řadu let
 • nejmodernější metoda Deep plane - dlouhodobější a výraznější výsledky
 • facelift lze propojit s liposukcí podbradku a úpravou očních víček
 • operaci lze provést v analgosedaci
 • modřiny a otoky přetrvávají několik týdnů
 • jizvy jsou skryté
 • snížená citlivost ve tváři se obnovuje během několika měsíců

Kdy je čas na facelift?

První vrásky, uvolněná kůže nejen na obličeji ale i krku, pocit, že začínáme stárnout, nás může překvapit i ve velmi nízkém věku. Možná nám tím naše tvář a krk dávají najevo, že není možné spoléhat jen na přirozeně zdravou pleť, ale je třeba začít kůži na obličeji věnovat pozornost – dopřát jí dostatečnou péči v podobě hydratace, masáží nebo pleťové masky. I když se dá touto péči proces stárnutí zmírnit a zpomalit, přece jen se postupem času nelze ubránit hlubším vráskám. První pomocí bývá estetická dermatologie, která velmi úspěšně využívá nejrůznější omlazovací metody jako je mezoterapie, plazmaterapie, injekční aplikace botulotoxinu, výplně na bázi kyseliny hyaluronové a řada dalších. V případě, že vrásky a povislá kůže v důsledku ztráty elasticity a vlivem gravitace mají již takovou míru, že ani tyto postupy nepostačují, přichází na řadu facelifting nebo SMAS lifting.

Pro koho je facelifting/lifting určený

Lifting obličeje je určený pro ženy a muže, u kterých se ve tváři projevují nežádoucí známky stárnutí výrazným poklesem kůže a hromaděním jejího nadbytku ve formě zalamování do vrásek. Věk, kdy tvář začnou narušovat tyto změny, je vysoce individuální. Závisí na typu kůže, genetických předpokladech, životním stylu, vlivu slunečního záření apod. Obecně se dá říci, že první známky stárnutí se začínají projevovat mezi třicátým až padesátým rokem života.

V případě potřeby je možné facelifting spojit i s úpravou povadlých očních víček nebo odsátím tuku z podbradku. Předpokladem operace je dobrý zdravotní stav.

Z galerie před/po

facelift foto před a po lifting obličeje před a po

Před faceliftem/liftingem

Prvním krokem k faceliftu je konzultace u plastického chirurga. Ten zhodnotí stav kůže, její elasticitu, pokročilost známek stárnutí a doporučí ideální řešení. Protože se zákrok provádí v tzv. analgosedaci – kombinaci místního znecitlivění a nitrožilní anestezie, bude potřeba podstoupit předoperační vyšetření internistou.

Nezapomeňte

 • Lékař by měl být informován o všech užívaných lécích a potravinových doplňcích, které pacient užívá, některé může být nutné před zákrokem vysadit. V případě, že pacient prodělal v posledních třech týdnech před operací jakékoliv infekční onemocnění (byť by se jednalo o banální rýmu či virózu), měl by o tom být lékař informován. Kůže obličeje i hlavy by měla být zdravá

Průběh faceliftu

Při operaci vede lékař řez ze spánkové vlasaté části hlavy, z přední strany kolem boltce až pod lalůček do rýhy za boltcem. Většinou se současně provede tzv. SMAS lifting, tedy vytažení i hlubších tkání pod kůží. Tento postup vede k lepšímu a trvalejšímu výsledku operace. Operační rána je uzavřena velmi jemným šitím, aby jizva byla co nejméně viditelná, jako sotva znatelná čára. Většina je skryta ve vlasaté části hlavy.

Facelift foto před zákrokem Facelift foto po zákroku
před operací po operaci
Facelift foto před Facelift foto po
před operací po operaci
 

Facelift s výraznějším a dlouhodobým účinkem – Deep plane facelift

S přibývajícím věkem kůže stárne, tvoří se více vrásek a spolu s tím ubývají měkké tkáně. V obličeji dochází převážně k poklesu kůže v oblasti tváří a krku. Díky moderní estetické medicíně si s tímto stárnutím umíme poradit. Facelift je operační metoda, při které dochází k vypnutí pokožky na obličeji a krku díky odstranění povolené a přebytečné kůže. Velkou výhodou faceliftu je málo viditelná výsledná jizva a to před a za ušním boltcem. SMAS lift používáme pro trvalejší výsledek faceliftu, kdy vytahujeme nejen kůži v obličeji, ale zpevňujeme i do hlubší vrstvy. SMAS (Superficial muscular aponeurotic system) je vazivově svalová podkožní struktura, která se nachází mezi kůží obličeje a kostmi obličeje, a zahrnuje mimo jiné i mimické svaly. Operační manipulací této vrstvy pak dosáhneme trvalejšího efektu.

plastická operace obličeje deep facelift

U Deep plane faceliftu se zaměřujeme na hluboké vrstvy pro dosažení intenzivnějšího liftingu obličeje. Současně však není efekt faceliftu umělý a přetažený. Výsledkem je mladší, přirozený vzhled, který navíc přetrvá déle než u klasického faceliftu. Deep plane facelift je technicky náročnější a tuto metodu by měl používat zkušený chirurg.

Při Deep plane faceliftu neprovádíme rozsáhlou separaci kůže od hlubší vrstvy (SMAS), ale preparujeme z větší části pouze hloubkově pod vrstvou SMAS, což je velkou výhodou. Snižujeme tím riziko krvácení pod uvolněnou kůži a minimalizujeme vznik modřin a otoků po operaci. Souběžně se důkladně uvolňují významné skupiny vazivových spojení pod vrstvou SMAS, které jinak brání řádnému posunu tkání a tím trvanlivosti efektu. U Deep plane faceliftu se nezaměřujeme jen na obličej, ale liftingujeme tkáně i na krku, kde provádíme preparaci pod platysmatem, který následně zpevníme a krk se celkově vypne.

deep facelift

Po operaci pacient zůstává na klinice jednu noc, druhý den se odstraní obvaz z hlavy a pacient odchází domů. Doporučujeme týden klidový režim doma, kancelářská práce je možná po týdnu, sportovat se doporučuje po 3-4 týdnech po operaci. Po 14 dnech ustupuje většina modřin a otoků a pacient může nastoupit do práce. Okolí by na první pohled nemělo poznat, že klient podstoupil operaci obličeje, ale má působit dobře a odpočatě. Cílem operace není změna vzhledu pacienta, ale jeho vylepšení a omlazení. Výsledek operace má působit přirozeně.

facelift obličeje metodou deep plane

Pooperační režim

Hospitalizace po faceliftu trvá jeden až dva dny. Druhý den po operaci se provede převaz, a pokud byly zavedeny drény odvádějící přebytečnou tekutinu z rány, odstraní se. Po dobu pěti dnů od operace je třeba ponechat na hlavě obvaz. Následně je možné jej sejmout a umýt si vlasy. V případě bolestivosti je možné užívat analgetika, která lékař doporučil.

Po operaci mohou dva až tři týdny přetrvávat otoky a modřiny. Tuto dobu je také nutné vyhýbat se fyzické námaze a nepředklánět se. Stehy jsou většinou vstřebávací, takže není nutné jejich odstranění. Osmnáctý den od zákroku je třeba začít s tlakovými masážemi jizvy. Ty se provádí tak, že bod po bodu vyvineme prstem po dobu třiceti vteřin tlak na jizvu, povolíme a totéž zopakujeme vedle. Takto postupujeme po celé délce jizvy. Masáže je třeba opakovat několikrát denně. Jizvu je nutné několik měsíců pečlivě chránit před slunečním zářením krémem s vysokým UV faktorem.

Příběh Jitky

 • "Tajně jsem doufala, že snad plastický chirurg vymyslí něco zázračného. Už vím, že plastika dokáže řešit spoustu jinak nezdolných problémů, a tak jsem se rozhodla, že do toho půjdu také." Celý příběh >>
Facelifting foto před operací  

Rekonvalescence a návrat k běžným aktivitám

Kancelářskou práci je možné začít po faceliftu provádět již pátý den, nicméně je třeba mít na paměti, že ještě nějakou dobu budou přetrvávat otoky a modřiny, což může být společensky nepříjemné. Fyzicky náročnější činnost lze dělat po třech týdnech.

Možné komplikace

Lifting obličeje je chirurgický zákrok a mohou jej tedy provázet obecné komplikace související s operací, například zvýšené krvácení, infekce v ráně, či nadměrná tvorba jizev. Pokud se objeví v již se jednou hojící oblasti krvácení, zarudnutí, zvýšená bolestivost, nebo horečka, je na místě kontaktovat lékaře, který může účinně předejít rozvoji komplikací.

Pozdějšími a vzácnými komplikacemi po faceliftingu může být snížení či porušení mimiky tváře a rtů a úst. Tyto komplikace vznikají porušením nervového vedení obličejových nervů. Tento problém vyžaduje dlouhodobou speciální rehabilitaci obličejových svalů a podává se podpůrná vitaminová léčba.

Přetrvání výsledku faceliftingu

Výsledek faceliftingu je dlouhodobý a přetrvá řadu let. Operace však nezabrání dalšímu procesu stárnutí, tvorbě nových vrásek a povolování kůže. V případě, že se opět objeví nežádoucí změny, je možné operaci zopakovat.

Lifting obličeje foto před Lifting obličeje foto po (zboku) Lifting obličeje foto před (zepředu)
před operací po operaci po operaci

Když nechceme stárnout

 • Zastavit běh času nelze, ale celosvětový trend žen i mužů užívat si života a dobře vypadat i ve zralém věku také ne. Nehádat někomu jeho věk se stává součástí společenské poptávky. A tak omlazující zákroky a rozličné rejuvenační techniky zažívají svůj boom.

Miniinvazivní alternativy chirurgického faceliftu

U mladších pacientů s pouze lehce povadlou pletí může lékař doporučit některou z miniinvazivních metod vypnutí obličeje - např. niťový lifting.

MUDr. Jakub Miletín o faceliftingu

„Pod pojmem facelift se dá představit celá řada operací, které vrací krásu stárnoucímu obličeji. V užším slova smyslu facelift znamená operaci dolní poloviny obličeje a krku z řezu kolem ucha.

Nejpokročilejší metodou je Deep plane facelift, což je operace s výraznějším a dlouhodobým účinkem. Neprovádí se zde rozsáhlá separace kůže od hlubší vrstvy (SMAS), ale pracuje se z větší části v této hloubkové vrstvě, čímž docílíme větší intenzity liftingu a více přirozeného výsledku. Navíc touto metodou minimalizujeme vznik otoků a modřin po operaci.

Dále můžeme k faceliftu přidat zvednutí obočí čili brow lift, zvednutí střední části obličeje midface lift nebo horní a dolní blefaroplastiku, tedy operaci víček, případně lip lift čili zvednutí horního rtu. K perfektnímu výsledku může napomoci i přenos tuku do částí s nedostatkem objemu.“

Kde facelift provádíme?

Konzultaci, zda je pro vás facelifting vhodnou metodou omlazení, můžete absolvovat na našich pracovištích v Praze, Brně i Liberci. Vlastní operace se pak provádí v Praze, kde máme plně vybavené pracoviště pro tyto rozsáhlejší chirurgické zákroky s hospitalizací. Facelift v Perfect Clinic neprovádíme v plné narkóze, nýbrž v šetrné analgosedaci.

Jaká je cena faceliftu?

Cena faceliftu je určená rozsahem zákroku a jeho případným spojením s dalšími estetickými ošetřeními. Facelifting lze provést samostatně, ve spojení se SMAS liftingem a nebo i s případnou liposukcí podbradku. V případě kombinace všech tří ošetření obličeje je cena nejvyšší, nicméně jedná se o rozdíly v rámci jednotek tisíc korun.

Součástí ceny za lifting obličeje není cena za antitrombotické punčochy a náklady na hospitalizaci. Cena faceliftu je stanovena tak, aby nám zajistila možnost poskytnout pacientovi zcela bezpečný průběh operace a vysokou kvalitu péče, současně ale naše klienty zbytečně nezatěžovala. Zaplatit za facelift lze hotově i kartou. Podrobné informace o ceně faceliftingu jsou k dispozici v našem ceníku zákroků.

Ceník zákroků

Časté dotazy

Co je to facelift?

 • Facelift je plastická operace pro vypnutí pokožky obličeje. Přebytky kůže se odstraní a pleť získá mladistvější vzhled. Facelit řeší projevy stárnutí - pokles obličejových svalů a povolení kůže.

 

Jak probíhá facelift?

 • Řez se vede ve vlasové části hlavy kolem boltce. Kůže se napne a jizvy jsou velmi tenké a sotva znatelné. Součástí bývá i SMAS lifting - zpevnění hlubších tkání kůže.

 

Co dělat po faceliftu obličeje?

 • Po pěti dnech je možné sundat obvaz a umýt si vlasy. Lze užívat běžná analgetika na bolest. Dva až tři týdny přetrvávají modřiny, otoky. Je nutné se vyhýbat po tu dobu fyzické námaze. Více o rekonvalescenci po faceliftu v článku.

 

Co je to Deep Plane Facelift a jaké jsou jeho výhody?

 • U Deep Plane se neprovádí separace kůže od hlubší vrstvy, ale z větší části se preparuje pouze hloubkově pod vrstvou. Snižuje se tak riziko krvácení a vznik otoků a modřin. Výsledek operace působí přirozeněji.

 

Kolik stojí lifting obličeje?

 • Cena Faceliftu začíná od 39 000 Kč. Záleží, které metody se zvolí, kombinují a zda je vybraná současně i liposukce podbradku pro ještě lepší efekt. Více v ceníku.

Jaký je rozdíl mezi faceliftem a minifaceliftem (miniliftem)?

 • U minifaceliftu se operace provádí kratším řezem ve spánkové oblasti. Zákrok není takového rozsahu, jako je tomu u klasického faceliftu.

Jak dlouho vydrží facelift?

 • Výsledek je dlouhodobý na řadu let. Operace nezabrání, ale pouze pozdrží proces stárnutí. Zákrok je možné znovu opakovat.