Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Přestože v přírodním procesu je botulotoxin jed produkovaný bakteriemi v prostředí bez přístupu vzduchu, je právě on považován za jeden z nejoblíbenějších přípravků v estetické medicíně. Že vám tato dvě tvrzení nejdou dohromady? Nevadí, vše vám rádi vysvětlíme.

Kde se botulotoxin bere?

Určitě si mnozí z nás pamatují varování našich babiček, že podezřele vyhlížející konzervy se nemají konzumovat. I když babičky ještě nepoužívaly název klobásový jed a jistě přesně netušily, jaký typ jedu se ve zkažené konzervě nachází, moc dobře věděly, že nebezpečí otravy je velmi vážné. Právě ve zkažených konzervách a uzeninách se totiž objevuje bakterie Clostridium botulinum, která botulotoxin produkuje a při intoxikaci organismu vzniká onemocnění zvané botulismus.

Není třeba se bát!

Léčebné přípravky obsahují botulotoxin v tak maličké koncentraci, že nejsou toxické. Hlavním mechanismem účinku je přerušení přenosu mezi konkrétním nervem a svalem. Díky tomu dochází k uvolnění nevhodně staženého svalu.

Ačkoliv právě díky přípravku bývá botulotoxin spojován především s estetickou medicínou, má poměrně široké využití i v dalších medicínských oborech – nejčastěji v neurologii nebo dermatovenerologii, řeší například některé svalové poruchy nebo se dá využít k odstranění vytrvalého tiku očního víčka.

Botulotoxin v estetické medicíně

Pojďme se nyní seznámit s využitím botulotoxinu v nejčastějších případech v rámci estetické medicíny.

Jak již mechanismus účinku napověděl, využití botulotoxinu je ideální pro ošetření a vyhlazení vrásek. Jakmile totiž konkrétní nerv uvolní ovládaný sval, vráska mizí. Ideální je aplikovat botulotoxin na vodorovné vrásky na čele, do míst, kde se tvoří mimické vrásky, ale také do oblasti nad kořenem nosu, kde se tvoří typická vráska. Naopak nežádoucí efekt by botulotoxin přinesl v dolní polovině obličeje, kde by nevhodným způsobem omezil mimiku. V těchto partiích tváře je nutné využít jiné preparáty, například výplně na bázi kyseliny hyaluronové, případně tvář ošetřit laserem, mezoterapií nebo niťovým liftingem Aptos.

Lékaři se často setkávají s tím, že laická veřejnost nerozlišuje injekční výplně od preparátů obsahujících botulotoxin. Rozdíl je ale zásadní. Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové totiž neuvolňují sval tvořící vrásku, ale vyplňují propadlou rýhu nebo navrací ztracený objem v celé oblasti. Pro optimální výsledek lékaři často doporučují kombinaci aplikace botulotoxinu a injekčních výplní.

Nadměrné pocení a botulotoxin

Při řešení nadměrného pocení se botulotoxinem ovlivní funkce potních žlázek v ohraničených oblastech kůže. Nejčastěji to bývá v podpaží, na dlaních, zátylku nebo chodidlech. V případě celkového nadměrného pocení (hyperhidrózy) se může jednat o projev onemocnění, například štítné žlázy, diabetu či obezity a je nutné provést celkové vyšetření.

Kontraindikace botulotoxinu

Jakýkoliv medicínský preparát s obsahem botulotoxinu má i své kontraindikace, o kterých je třeba vědět. Především se nesmí aplikovat v těhotenství, při kojení, u osob s nervovými poruchami a alergií na kteroukoliv z látek daného preparátu. Neúčinný by byl botulotoxin u osob, které prodělaly onemocnění zvané botulismus.

Způsob aplikace botulotoxinu

V rámci estetické medicíny se botulotoxin aplikuje injekční formou v podobě jemných vpichů. Jehlička pro aplikaci je tak jemná, že není třeba používat znecitlivění. Výjimkou bývá pouze aplikace botulotoxinu do chodidel, která jsou velmi citlivá. A samozřejmě velmi senzitivní osoby mohou požádat lékaře o aplikaci znecitlivujícího krému i v jakékoliv další ošetřované oblasti. Injekce jsou vždy aplikovány k nervovým zakončením svalu, který lékař potřebuje ovlivnit. Podle rozsahu ošetřované oblasti ošetření obvykle nepřekročí víc jak patnáct minut.

Po aplikaci botulotoxinu

Stejně jako aplikace botulotoxinu není náročná, ani režim po ošetření neklade na člověka žádné velké nároky. Obvykle lékaři doporučují přibližně čtyři hodiny po ošetření neuléhat. V opačném případě hrozí, že látka se v tkáni přemístí a bude působit jinde, než je žádoucí. Samozřejmostí je ošetřované plochy neškrábat ani jinak nedráždit. Přibližně týden je vhodné vynechat masáže, solárium a kosmetické ošetření. Make – up se dá nanést jemnými pohyby téměř okamžitě po aplikaci. Stejně se člověk může ihned po aplikaci věnovat běžným aktivitám s výjimkou výše zmíněných.

Jaká je účinnost?

Výsledky po prvním ošetření botulotoxinem přetrvají přibližně tři až čtyři měsíce. Pokud se ošetření opakuje, doba přetrvání výsledku se prodlužuje přibližně na půl roku. Nutno však podotknout, že je vždy třeba v rukách lékaře zacházet s přípravkem obsahujícím botulotoxin obezřetně – jeho nadměrná nebo špatně mířená aplikace může dočasně způsobit nepřirozené změny v obličeji a vytvoření strnulého výrazu. Dobře využívaný botulotoxin naopak svým nositelům dlouhodobě zajistí mladistvější vizáž a spokojenější život.