Tato miniinvazivní metoda omlazení velmi úspěšně nahrazuje skalpel, respektive jeho použití efektivně oddaluje.
Možná se to nezdá pravděpodobné, ale tato metoda je používána již několik desetiletí. Už v devadesátých letech minulého století byly známy k liftování obličeje nevstřebatelné nitě s protisměrnými háčky, pomocí kterých se kůže s podkožím fixuje v příslušné „nové poloze“. V dnešní době prožívají svůj „boom” nitě vyráběné ze vstřebatelných materiálů (např. z polymléčné kyseliny (PLA)), jejichž použití, na rozdíl od nevstřebatelných kolegyň, čítá menší množství komplikací. Jde o biokompatibilní materiál, kdy je nižší riziko vzniku granulomů či zánětlivých komplikací a i po své době vstřebatelnosti (dle typu nitě jeden až dva roky) zároveň nekomplikují operatérovi případné provedení chirurgického faceliftingu.
Výhody moderní liftingové metody přibližuje certifikovaná lékařka z kliniky Perfect Clinic: „Touto „niťovou“ terapií jsme schopni tvarovat kontury obličeje, pozvednout ústní koutky, obočí i tváře, vyplnit vrásky obličeje a taktéž provést lifting krku, povadlého poprsí, valů paží, zadečku a stehen. Samozřejmě musí být splněna indikační kritéria, nestane se tak u každého. Je nutné si uvědomit, že stěžejní pro provedení tohoto typu ošetření je kvalita podkoží, a proto je někdy před aplikací nitě nutné použít speciální přípravky s obsahem aminokyseliny či kyseliny hyaluronové, které se dají aplikovat injekčně nebo ve formě drinku a které podkoží zregenerují a nastartují tvorbu kolagenu. Teprve pak je možné zákrok provést a předpokládat pěkný výsledek. U příliš tenkého podkoží může niť prosvítat, její zoubky se nemají kam uchytit a výsledek nemusí být ani pro jednu stranu uspokojivý.”
Omlazení pomocí nití je použitelné prakticky u všech věkových skupin. Je vhodné pro muže i ženy, ale protože výsledky jsou ovlivněny kvalitou kůže a podkoží, nemusí být očekávaný výsledek u osob vyššího věku či s větším povisem kůže ideální. Průměrný věk typického (či ideálního) adepta je tak mezi 35 až 45 lety.
Při vlastním výkonu je ideální použítí nití více profilů a typů. Ty se liší nejen sílou nitě a délkou, ale i typem háčků či drážek. Nyní jsou hitem vstřebatelné kanylové 3D nitě. Na trhu se objevila nová generace nití na bázi kyseliny polymléčné s liftingovými zoubky, které se zavádějí do kůže pomocí kanyl pouze z drobných vpichů v kůži, kterou pomocí lokálního anestetika znecitlivíme. Vše je tedy bezbolestné a v mikroskopickém provedení. Použité množství nití je individuální, nicméně nejde již o desítky, jak tomu bývalo a stále je u mezonití, ale jedná se v průměru o 5 až 10 nití do jedné poloviny obličeje. Konkrétní počet závisí na ošetřované lokalitě a požadovaném efektu.
Nitě na bázi kyseliny polymléčné se na 100 % rozpouští po uplynutí osmi až deseti měsíců, což naprosto vylučuje možnost prosvítání nitě při zhubnutí pacienta. V případě potřeby lze po dvanácti až šestnácti měsících opakovat proceduru a tím podpořit a zlepšit výsledek.
Bezesporu velkou výhodou liftingu pomocí nití je téměř bezbolestná aplikace. Zákrok se provádí pouze v lokální anestezii na ambulantním sálku a po jeho skončení odcházíte domů. Jde o tzv. „víkendový zákrok“. Riziko vzniku otoků a modřin je minimální. Princip působení nitě navíc není pouze liftující a podpůrný účinek není daný pouze přítomností háčků, důležitá je i reakce okolní tkáně na přítomnost „cizího materiálu“ v podkoží. Ten totiž stimuluje tvorbu kolagenu, čímž i po vstřebání samotné nitě liftující efekt přetrvá, protože v podkoží je nově vytvořená kolagenová kostra. Po výkonu se doporučuje nošení faceliftingové kompresní masky po dobu jednoho týdne během celého dne a jednoho měsíce během noci. Taktéž je vhodné dodržovat šetřící režim, alespoň během prvních tří až čtyř týdnů. Samozřejmostí je prevence otoků před výkonem i po výkonu, kdy se obvykle kombinují homeopatika s léky.
Touto metodou niťového liftingu mohou pracovat jen vyškolení a certifikovaní odborníci s lékařským titulem.
V Perfect Clinic mají certifikaci tito lékaři:
MUDr. Roman Kufa
MUDr. Lukáš Frajer
MUDr. Jan Kučera, Ph.D.
MUDr. Jakub Miletín
Z galerie před/po