Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Povadlý obličej nebo prohlubující se vrásky v obličeji nemusí být vždy důvodem k chirurgickému zákroku čili faceliftingu. Poslední dobou se stále větší oblibě těší liftingové metody prováděné ambulantně pomocí liftujících nití, někdy nazývaných pro svůj vyhlazující efekt také 3D nitě.

 

Lifting obličeje pomocí nití – současný hit plastické chirurgie

Tato miniinvazivní metoda omlazení velmi úspěšně nahrazuje skalpel, respektive jeho použití efektivně oddaluje.

Od historie k současnosti mezonití

Možná se to nezdá pravděpodobné, ale tato metoda je používána již několik desetiletí. Už v devadesátých letech minulého století byly známy k liftování obličeje nevstřebatelné nitě s protisměrnými háčky, pomocí kterých se kůže s podkožím fixuje v příslušné „nové poloze“. V dnešní době prožívají svůj „boom” nitě vyráběné ze vstřebatelných materiálů (např. z polymléčné kyseliny (PLA)), jejichž použití, na rozdíl od nevstřebatelných kolegyň, čítá menší množství komplikací. Jde o biokompatibilní materiál, kdy je nižší riziko vzniku granulomů či zánětlivých komplikací a i po své době vstřebatelnosti (dle typu nitě jeden až dva roky) zároveň nekomplikují operatérovi případné provedení chirurgického faceliftingu.

Výhody moderní liftingové metody přibližuje certifikovaná lékařka z kliniky Perfect Clinic: „Touto „niťovou“ terapií jsme schopni tvarovat kontury obličeje, pozvednout ústní koutky, obočí i tváře, vyplnit vrásky obličeje a taktéž provést lifting krku, povadlého poprsí, valů paží, zadečku a stehen. Samozřejmě musí být splněna indikační kritéria, nestane se tak u každého. Je nutné si uvědomit, že stěžejní pro provedení tohoto typu ošetření je kvalita podkoží, a proto je někdy před aplikací nitě nutné použít speciální přípravky s obsahem aminokyseliny či kyseliny hyaluronové, které se dají aplikovat injekčně nebo ve formě drinku a které podkoží zregenerují a nastartují tvorbu kolagenu. Teprve pak je možné zákrok provést a předpokládat pěkný výsledek. U příliš tenkého podkoží může niť prosvítat, její zoubky se nemají kam uchytit a výsledek nemusí být ani pro jednu stranu uspokojivý.”

Omlazení pomocí nití je použitelné prakticky u všech věkových skupin. Je vhodné pro muže i ženy, ale protože výsledky jsou ovlivněny kvalitou kůže a podkoží, nemusí být očekávaný výsledek u osob vyššího věku či s větším povisem kůže ideální. Průměrný věk typického (či ideálního) adepta je tak mezi 35 až 45 lety.

Druhy liftingových nití

Při vlastním výkonu je ideální použítí nití více profilů a typů. Ty se liší nejen sílou nitě a délkou, ale i typem háčků či drážek. Nyní jsou hitem vstřebatelné kanylové 3D nitě. Na trhu se objevila nová generace nití na bázi kyseliny polymléčné s liftingovými zoubky, které se zavádějí do kůže pomocí kanyl pouze z drobných vpichů v kůži, kterou pomocí lokálního anestetika znecitlivíme. Vše je tedy bezbolestné a v mikroskopickém provedení. Použité množství nití je individuální, nicméně nejde již o desítky, jak tomu bývalo a stále je u mezonití, ale jedná se v průměru o 5 až 10 nití do jedné poloviny obličeje. Konkrétní počet závisí na ošetřované lokalitě a požadovaném efektu.

Nitě na bázi kyseliny polymléčné se na 100 % rozpouští po uplynutí osmi až deseti měsíců, což naprosto vylučuje možnost prosvítání nitě při zhubnutí pacienta. V případě potřeby lze po dvanácti až šestnácti měsících opakovat proceduru a tím podpořit a zlepšit výsledek.

Další výhody liftujících nití

  • Niť se aplikuje pomocí kanyly, čímž se minimalizuje riziko traumatizace kůže a podkoží. Proto jsou modřiny a otoky minimální, na rozdíl od mononití, které se aplikují pomocí jehel. Menší dyskomfort v místě aplikace může trvat maximálně jeden až dva týdny.
  • Nitě jsou značně silnější než mononitě používané dříve a mají zoubky nastavené různými směry. Jedny zajišťují lifting, jiné zpevňují a udržují dosažený výsledek.
  • Délku nitě lze měnit podle velikosti obličeje pacienta.

Ambulantní aplikace mezonití – bez narkózy

Bezesporu velkou výhodou liftingu pomocí nití je téměř bezbolestná aplikace. Zákrok se provádí pouze v lokální anestezii na ambulantním sálku a po jeho skončení odcházíte domů. Jde o tzv. „víkendový zákrok“. Riziko vzniku otoků a modřin je minimální. Princip působení nitě navíc není pouze liftující a podpůrný účinek není daný pouze přítomností háčků, důležitá je i reakce okolní tkáně na přítomnost „cizího materiálu“ v podkoží. Ten totiž stimuluje tvorbu kolagenu, čímž i po vstřebání samotné nitě liftující efekt přetrvá, protože v podkoží je nově vytvořená kolagenová kostra. Po výkonu se doporučuje nošení faceliftingové kompresní masky po dobu jednoho týdne během celého dne a jednoho měsíce během noci. Taktéž je vhodné dodržovat šetřící režim, alespoň během prvních tří až čtyř týdnů. Samozřejmostí je prevence otoků před výkonem i po výkonu, kdy se obvykle kombinují homeopatika s léky.

Kdo může liftující nitě aplikovat?

Touto metodou niťového liftingu mohou pracovat jen vyškolení a certifikovaní odborníci s lékařským titulem.

V Perfect Clinic mají certifikaci tito lékaři:

MUDr. Roman Kufa 

MUDr. Lukáš Frajer 

MUDr. Pavel Kobzík 

MUDr. Jan Kučera, Ph.D.

MUDr. Jakub Miletín

Z galerie před/po

mezonitě před a po niťový lifting před a po

Ceník zákroků