Kyselina hyaluronová je látka, která se přirozeně nachází v organismu. Její unikátní vlastností je schopnost vázat na sebe vodu, což v důsledku udržuje hydrataci tkání. Na trhu existuje řada přípravků s obsahem kyseliny hyaluronové, které se liší především zasíťováním, koncentrací a viskozitou. To pak určuje, k čemu je konkrétní přípravek vhodný – zda k vyplnění vrásek, modelaci kontur či celkovému zvětšení objemu.
Injekční výplně jsou ideálním řešením pro „odstranění vrásek“ v podobě jejich vyplnění. Jedná se zejména o výplň vrásky okolo očí, tzv. vějířky, úspěšně se užívají u vrásek a rýh na čele nebo mezi obočím, u vrásek na horním rtu nebo rýh od nosu ke vnějším koutkům rtů, tzv. nosolabiální vrásky či u spadlých koutků tzv. marionet.
Jenomže krásu a mladistvost tváře nedělá jenom nepřítomnost vrásek, ale především plný objem. Měkké i tvrdé tkáně s přibývajícím věkem bohužel ztrácejí na objemu, což vede k dojmu stárnoucí tváře, s nevýraznými, uvolněnými konturami. Díky injekčním výplním lze ztracený objem doplnit. Současně se tím vyrovnají povolené obličejové kontury.
Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové patří k jedněm z mála přípravků, které lze využít i k omlazení krku. Na něm se nachází velmi tenká kůže, což je značně limitující pro estetická ošetření. Revitalizovat pomocí injekčních výplní lze také dekolt nebo hřbety rukou.
Samostatnou kapitolu pak tvoří injekční výplně využívané ke zvětšení objemu rtů, kde jsou velmi oblíbeným a jednoduchým řešením v případě úzkých nevýrazných rtů.
Příprava na aplikaci injekčních výplní není nijak náročná. Přibližně týden před ošetřením je nutné vysadit léky, které zvyšují krvácení, vyhnout se nadměrnému užívání vitaminu C a vysadit protizánětlivé léky. Lékař by měl být informován o tom, zda výplně využíváte poprvé, či s nimi již máte zkušenost, dále mu sdělte informace o všech užívaných lécích a potravinových doplňcích a také chronických onemocněních a alergiích.
Ačkoliv jsou injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové zcela bezpečné, existuje několik kontraindikací. Jedná se o těhotenství a kojení, autoimunitní onemocnění, celkové akutní virové nebo bakteriální onemocnění či lokální infekce kůže. To platí i o rtech, na kterých nesmí být opar.
Většina osob aplikaci injekčních výplní velmi dobře snáší a nevyžaduje znecitlivění. Výjimkou jsou některé nervově bohatě zásobené oblasti, například rty. V takovém případě se používá místní znecitlivění, které je vhodné i u osob obecně nadměrně vnímavých pro bolest. K anestezii se užívá znecitlivující krém, jehož účinek nastupuje do půl hodiny, případně se injekční formou aplikuje anestetikum, jedná se o tzv. svodnou anestezii.
Dermatolog kůži nejprve odezinfikuje a následně pomocí kanylky nebo velmi tenkých jehliček aplikuje injekční výplň do svrchní, střední nebo hluboké vrstvy kůže.
Vždy je třeba počítat s tím, že aplikovaná kyselina hyalurovaná v průběhu času na sebe začne vázat vodu a tudíž ošetřovaná tkáň ještě v průběhu několika dnů po ošetření nabude na objemu. Proto zdůrazňujeme pravidlo, že méně je více. U injekčních výplní to platí dvojnásob. Lépe je objem případně doplnit, než se muset smiřovat s kachním rtem či jinak nepřirozenou vizáží.
Bezprostředně po aplikaci injekčních výplní se může v místě vpichu objevit zarudnutí a mírný otok nebo i modřinka. Tyto příznaky začnou rychle ustupovat, obvykle zcela zmizí do dvou až tří dnů. Po ošetření je možné prakticky ihned se vrátit ke svým běžným činnostem. Nutné je v prvních dnech vyvarovat se sauny, soláriu a sálavého tepla, stejně jako výrazné mimiky, která by mohla definitivní výsledek výplní zdeformovat.
Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové jsou velice bezpečné a nemají obvykle nežádoucí účinky. Lékaře je nutné kontaktovat, pokud se s odstupem dnů objeví výrazné zarudnutí, svědění či známky infekce, nebo se v oblasti aplikace vyskytnou zatvrdlinky.
Injekční výplně se vstřebávají individuálně v rozmezí šesti měsíců až jednoho roku, u rtů je třeba počítat se šesti měsíci. Ošetření lze kdykoliv zopakovat. Důležité však je spolehnout se na nadhled odborníka. Injekční výplně totiž způsobují, že si na ně rychle zvyknete a budete chtít „připíchnout“ dříve, než je to ve skutečnosti potřeba. Důsledkem toho může být nepřirozený vzhled. Spolehlivý lékař vám však pomůže této „estetické slepotě“ vyhnout.
Injekční výplně je možné kombinovat s celou řadou dalších metod. Ideální je spojit je s aplikací botulo. přípravků, omlazení mezoterapií nebo plazmaterapií. Pomocí injekčních výplní lze také osvěžit výsledek po plastické operaci typu facelift nebo po aplikaci liftingových nití.
Sada video příběhů našich klientek vás provede miniinvazivními omlazujícími zákroky.