Sjednat konzultaci / Napište nám
Nahoru ▲

Plastická operace nosu - rhinoplastika 

Tvar a velikost nosu zásadním způsobem ovlivňují celkový vzhled a výraz obličeje. Tvarové i velikostní odchylky působí nejen estetické, ale často i funkční potíže. Pro dobrý výsledek operace nosu bývá proto někdy nutná spolupráce ORL specialisty a plastického chirurga.

Perfect Clinic umožňuje ORL i estetický zákrok podstoupit v rámci jedné operace a šetří tím pacientovi značnou fyzickou i psychickou zátěž. Plastika nosu se provádí v celkové anestezii, zabere jednu až dvě hodiny, hospitalizace trvá maximálně dva dny a po týdnu je možné vrátit se k lehčím aktivitám.

Rychlé informace

  • Velikost a tvar nosu zásadním způsobem ovlivňuje výraz obličeje.
  • Plastiku nosu lze provést nejdříve po ukončení růstu a puberty.
  • Krom estetického výsledku může operace zlepšit dýchání nosem.
  • V rámci Perfect Clinic lze ORL zákrok provést v rámci jedné operace s plastikou.
  • Sádrovou dlahu je nutné nosit dva až tři týdny.

Pro koho je plastika nosu určena

Plastika nosu je operace určená každému, koho trápí vrozený či získaný (například v důsledku úrazu) nepříznivý tvar nebo velikost nosu. Jedná se o celou škálu problémů, jako je orlí nebo sedlovitý nos, vybočení nosu z osy, příliš široké či naopak úzké chřípí apod.

Estetické problémy nosu často provázejí i funkční potíže, například zhoršené dýchání a opakující se infekce způsobené vlivem vybočené nosní přepážky. K operaci je možné přistoupit až po ukončení růsty a puberty, obvykle po osmnáctém roce života. Důležité je být v dobrém zdravotním stavu.

Z galerie před/po

Před plastikou nosu

Prvním krokem k plastice nosu je konzultace s lékařem, který zhodnotí problém, stav a mj. i tloušťku kůže a současně objasní možnosti operace. Lékař by měl být ze strany pacienta informován o všech jeho zdravotních potížích, užívaných lécích a potravinových doplňcích. Některé z nich bude nutné s ohledem na operaci vysadit. Veškeré informace k přípravě na operaci i pooperační péči obdrží dotyčný také v rámci konzultace v písemné podobě.

Je třeba počítat s tím, že před operací je nutné podstoupit nejen celkové předoperační vyšetření, ale v případě funkční poruchy se doporučuje také vyšetření ORL lékařem.

Důležité:

  • V posledních třech týdnech před operací je třeba být zcela zdráv a v případě, že se objeví byť jen lehká infekce (rýma, viróza apod.), je nutné o tom informovat lékaře.

Průběh plastiky nosu

Plastika nosu se provádí v celkové anestezii, pouze pokud jde o úpravu hrotu nosu, lze ji provést v místním znecitlivění. Operace obvykle zabere jednu až dvě hodiny. V případě, že úprava nosu zahrnuje i řešení ORL problému, nejprve se provede ORL zákrok a na to naváže operací plastický chirurg. Ten upraví v závislosti na konkrétním problému měkké i tvrdé tkáně nosu do požadovaného tvaru. Řezy vede z vnitřní strany nosu, aby jizvy nebyly po operaci viditelné. Následně je provedena tamponáda nosu a přiložena sádra, která se fixuje náplastmi.

Pooperační režim u plastiky nosu

Hospitalizace po plastice nosu trvá jeden až dva dny, v případě úpravy hrotu nosu provedené v místním znecitlivění, není hospitalizace nutná. Vlivem tamponády je pacient nucen do jejího odstranění dýchat ústy, což může být nepříjemné. Je třeba počítat s tím, že po operaci vzniknou v obličeji otok a podlitiny, které se budou několik dnů dále vybarvovat. Po dvou dnech se z nosních dírek odstraní tampony. To může provést buď lékař, nebo sám pacient. Při odstranění se postupuje tak, že se nejprve sejme krytí pod nosem a potom se pinzetou jemně vytáhnou tampony.

Okraje nosních dírek je třeba každý den očistit štětičkou namočenou v dezinfekčním roztoku. Sádra je k nosu fixovaná náplastmi a ponechává se na nose po dobu dvou týdnů. Teprve potom ji lékař, nebo sám pacient sejme. Nos je možno poté umýt, ale sádra se znovu přikládá na noc, a to po dobu jednoho týdne. Předchází se tím nechtěnému poranění nosu během spánku.

Po sejmutí sádry je třeba začít provádět tlakové masáže. Začíná se na špičce nosu a postupuje se bod po bodu směrem ke kořeni. Pacient vždy po třicet vteřin stiskne dvěma prsty nos a tímto způsobem opakuje masáž deset až patnáctkrát denně po dobu jednoho měsíce. Tlakové masáže jsou velmi důležité, neboť zabraňují tvorbě jizvy a uvolňují kůži.

5 6
před operací po operaci

Rekonvalescence a návrat k běžným aktivitám

V prvním týdnu po operaci nosu je třeba dodržovat klidový režim. Následně je možné vykonávat lehkou kancelářskou práci, je ale nezbytné stále nosit sádru, což může být společensky nepříjemné. Návrat k plné fyzické zátěži a sportu je možný po třech týdnech po operaci.

1 2
před operací po operaci
3 4
před operací po operaci

Možné komplikace po plastice nosu

Plastika nosu je chirurgický zákrok, proto při ní hrozí obecné komplikace jako po kterékoliv jiné operaci. Jedná se především o riziko zvýšeného krvácení, infekce či nadměrného jizvení. Ze specifických komplikací hrozí vznik pooperačních srůstů nebo cyst, zúžení v nosní dutině a nežádoucí výsledný tvar. I když okamžik po sejmutí sádry výrazně napoví, je třeba mít na mysli, že výsledný tvar nosu bude možné vidět až po úplném zhojení tkání, tedy po několika měsících od operace.

Nežádoucí tvarové změny nosu mohou být zapříčiněny chybně provedenou operační technikou. Proto apelujeme na pečlivý výběr zkušeného a prověřeného operatéra. Nezdařené výsledky operace nosu jsou o to závažnější, že na rozdíl od jiných částí těla, nos není možné skrýt a reoperace bývají náročné.

Přetrvání výsledku plastiky nosu

Definitivní tvar získává nos až za několik měsíců po operaci a výsledek je potom trvalý.

Cesta za menším nosem

  • Podívejte se na příběh a proměnu Moniky, která se rozhodla, že si nechá zmenšit svůj nos.

 

Ceník zákroků