Sjednat konzultaci / Napište nám
Nahoru ▲

Plastika prsou

Díky plastickým operacím prsou lze značně zlepšit vzhled poprsí po porodu, nemoci, výrazném zhubnutí, úrazu či pokud žena není z jakéhokoli důvodu s tvarem a velikostí svých prsů spokojena.

V této souvislosti se provádí podle požadovaného výsledku různé zákroky – zmenšení prsou, modelace prsou a zvětšení prsou pomocí vlastního tuku či pomocí implantátů (augmentace). Nejčastěji prováděným zákrokem bývá zvětšení prsů pomocí implantátů.

Rychlé informace

 • Prsní implantáty nemají vliv na těhotenství a kojení.
 • Používáme vysoce kvalitní implantáty anatomické i kulaté.
 • Stehy jsou vstřebatelné a není třeba je odstraňovat.
 • Elastická podprsenka se nosí 4 týdny nonstop.
 • O velikosti, tvaru a způsobu vložení implantátu rozhoduje operatér v rámci vzájemné konzultace, s ohledem na vaše přání a výchozí fyziognomický stav.

Kdo může augmentaci silikonovým implantátem podstoupit

Zvětšení prsou pomocí implantátů řeší problémy žen, které nejsou spokojeny s velikostí svých prsů – mají nedostatečně vyvinuté (malé) prsy, trápí je asymetrie, tedy rozdíl ve velikostech pravého a levého prsu nebo v průběhu života došlo z jakéhokoli důvodu (hubnutí, kojení...) ke změnám velikosti a tvaru prsů.

Operace prsu mohou podstoupit ženy všech věkových kategorií, optimální věk přesně určit nelze. Nezbytným předpokladem je dobrý zdravotní stav a psychická vyrovnanost ženy. Zákrok mohou podstoupit ženy už od 18 let věku, pokud tedy byl již ukončen vývoj mléčné žlázy, avšak přistupuje se k němu výjimečně, spíše u velké asymetrie či deformity prsů.

U žen, které v nejbližších letech plánují těhotenství, je důležité operaci pečlivě zvážit. Těhotenství totiž přináší značné objemové změny prsů, což může dobrý výsledek plastické operace negativně ovlivnit a žena by měla ještě před operací posoudit, zda je toto přirozené riziko pro ni přijatelné. Na těhotenství a kojení nemá ale zvětšení prsu, při kterém se nezasahuje do prsní žlázy, žádný vliv, ani plod nijak neohrožuje. V případě, že plánujete operaci až po porodu, doporučuje se operaci prsů podstoupit s odstupem minimálně půl roku. A to i v případě, že žena nekojila.

Z galerie před/po

Prsní implantáty

Prsní implantáty jsou speciální pouzdra z polymerizované silikonové pryže vyplněné měkkým silikonovým gelem, který má tvarovou paměť a konzistenci podobnou tkáni přirozeného prsu. Implantáty jsou bezpečné, hygienicky nezávadné, mají vysokou pevnost a jsou pružné. Na naší klinice používáme implantáty Natrelle a Mentor, které jako jediné dvě značky na českém trhu mají nejvyšší světovou certifikaci pro použití z hlediska kvality.

Souvislost mezi implantáty a zvýšeným výskytem nádorových onemocnění, často zmiňovaná mezi laiky, se sice zkoumá, ale dosud nikdy nebyla vědecky prokázána. K dispozici jsou implantáty dvou tvarů (kulaté, anatomické – tvar kapky) a mnoha velikostí, díky tomu může operatér zvolit přesně takový implantát, který umožní vytvarovat poprsí dle představ a přání ženy. Ne vždy jsou však požadavky žen, zejména v případě přání tělu neúměrně velkých prsů, splnitelné. Nezbytné je proto vše konzultovat s lékařem, který doporučí velikost prsů s ohledem na tělesné proporce a dispozice.

Odlehčené prsní implantáty B-lite

 • B-lite silikonové implantáty mají váhu o 30% nižší než veškeré ostatní dostupné implantáty. Odolávají tedy gravitaci mnohem déle a pokles prsů je významně zpomalen.
 • Materiálem je silikonový gel nadlehčovaný vzduchovými mikrosférami.
 • Typy, velikosti a operační postup zůstávají stejné jako u ostatních prsních implantátů.
 • Více informací

Před operací prsů

Plastické operaci prsou předchází konzultace s lékařem. Naši lékaři vás seznámí s možnostmi a průběhem operace i pooperační péčí; společně proberete vaše představy a požadavky. Lékař je tím, kdo odborně posoudí stav vašich prsů a doporučí vhodnou velikost a tvar implantátů.

Předpokladem operace je dobrý zdravotní stav. Zákrok se provádí v celkové anestezii, proto je nezbytné podstoupit podrobné předoperační vyšetření, EKG a velmi doporučujeme ultrazvukové nebo mamografické vyšetření (záleží na vašem věku), které vyloučí případné onemocnění prsů. Po domluvě o realizaci operace obdržíte na naší klinice také veškeré informace k zákroku a předoperační doporučení důležitá pro bezproblémový průběh operace.

Průběh operace zvětšení prsou

Plastika prsou probíhá v celkové anestezii, trvá asi 60 minut. Implantáty se vkládají buď pod mléčnou žlázu nebo pod prsní sval tak, aby implantát nebyl vidět a prsní tkáň jej dostatečně zakrývala. Jaký postup bude zvolen, záleží na posouzení výchozího stavu lékařem operatérem během konzultace či až během operace.

Implantát se vkládá obvykle malými řezy (3 až 4 cm velkými), které jsou vedeny v podprsní rýze. Existuje také přístup z podpaží nebo z oblasti prsního dvorce na rozhraní světlé a pigmentované kůže, kde jsou pak jizvy co nejméně patrné, ale tyto metody nejsou kvůli nepřehlednosti v operovaném terénu nejvhodnější. Operace je zakončena nasazením elastické, pevné podprsenky, která fixuje implantáty v poloze, v jaké byly uloženy.

Po augmentaci zůstanete na klinice obvykle jeden den, je-li vše v pořádku, budete poté propuštěna do domácí péče. Před propuštěním se provádí kontrola operatérem, odstraňují se drény pro odvod zbytkového krvácení, pokud byly zavedeny, a prsy jsou nadále chráněny elastickou podprsenkou. Na cestu domů si vždy zajistěte odvoz.

Stáhněte si exkluzivní e-book nabitý informacemi o zvětšení prsou.

Po plastické operaci prsou

V prvních dnech po operaci je třeba dodržovat klidový režim, veškerá doporučení lékaře a také termíny kontrol – jejich nedodržení může negativně ovlivnit výsledný efekt operace. Před odchodem z kliniky budete poučena o domácí péči, hygieně a ošetření operačních ran v prvních dnech po operaci.

Pooperační mírné bolesti, resp. spíše pnutí v operované oblasti, modřiny a otoky jsou zcela normální a postupně odeznívají. Po dobu čtyř týdnů je nutné nosit speciální elastickou podprsenku, a to neustále ve dne i v noci. Stehy se po operaci prsů na naší klinice neodstraňují, používáme speciální stehy, které se samy vstřebávají.

Proč je důležité nosit elastickou podprsenku po operaci prsou?

 • Nedílnou součástí pooperační péče, která tvoří nemalou část úspěchu operace prsou, je kompresní pooperační prádlo...

Rekonvalescence po plastice prsou

Počítejte s tím, že po operaci prsů se do běžného režimu vrátíte asi po 7–10 dnech. Náročná fyzická práce, zvedání břemen, posilování a cvičení je doporučováno 1–2 měsíce od operace. Po 18 dnech od operace se většinou přistupuje k tlakovým masážím jizev, které zlepšují jejich stav a vzhled. Po třech měsících od operace lze stav považovat za výsledný. Ten bývá dlouhodobý, bohužel však nelze nijak vyloučit vliv gravitace, kdy dochází opětovně k poklesu poprsí.

Jak probíhají komplexní kontroly po plastice prsou?

 • Pravidelné kontroly a pooperační péče plastického chirurga mají velký vliv na konečný výsledek plastiky prsou.

 

Komplikace po augmentaci

Stejně jako u jiných chirurgických výkonů se i při augmentaci prsů silikonovými implantáty mohou objevit komplikace. Vzhledem k úrovni současné medicíny se objevují jen zřídka – většinou se jedná o potíže související s následným hojením operačních ran, infekcí, krvácením a charakterem jizev. Nicméně jedná se o komplikace řešitelné. V raritních případech se objevují komplikace související s implantátem, resp. reakcí organizmu na vložený implantát. V tom případě se implantát jednoduše vyjme. V každém případě jakékoli komplikace konzultujte se svým operatérem.

Včasná kontrola je důležitá!

 • Ženy po zvětšení prsou implantáty by se měly objednat na kontrolu vždy, kdy pociťují jakékoli změny prsů (změna tvaru, vznik zatvrdlinek, zánět apod.).
 • Kontrola je vhodná i po prudkém nárazu, pádu na prsy při sportu, pádu z výšky, autonehodě.
 • Pravidelné kontroly jsou doporučovány každoročně, včetně mamologického vyšetření, které je na naší klinice dostupné.

Ceník zákroků

Videa o zvětšení prsou

Sada videí a příběhů klientek Perfect Clinic ke zvětšení prsou.