Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Plastika prsou

Díky plastickým operacím prsou lze značně zlepšit vzhled poprsí po porodu, nemoci, výrazném zhubnutí, úrazu či pokud žena není z jakéhokoli důvodu s tvarem a velikostí svých prsů spokojena.

V této souvislosti se provádí podle požadovaného výsledku různé zákroky plastiky prsou – zmenšení prsou, modelace prsou a zvětšení prsou pomocí vlastního tuku či pomocí implantátů (augmentace). Nejčastěji prováděným zákrokem bývá zvětšení prsů pomocí implantátů.

Rychlé informace

 • Prsní implantáty nemají vliv na těhotenství a kojení.
 • Používáme vysoce kvalitní implantáty anatomické i kulaté.
 • Stehy jsou vstřebatelné a není třeba je odstraňovat.
 • Elastická podprsenka se po zvětšení prsou nosí 4 týdny nonstop.
 • O velikosti, tvaru a způsobu vložení implantátu rozhoduje operatér v rámci vzájemné konzultace, s ohledem na vaše přání a výchozí fyziognomický stav.

Lze ovlivnit velikost prsou?

Velikost prsou (malá prsa) určuje řada faktorů – přirozeně daná velikost mléčné žlázy, množství tukové tkáně, která prs utváří, různé životní události jako je těhotenství a kojení, nebo změny tělesné váhy.

Řada žen s malými prsy – ať již přirozeně nebo například v důsledku atrofie mléčné žlázy – se ptá, zda je možné velikost poprsí ovlivnit například cvičením. Pravda je taková, že vhodně prováděným cvičením může dojít ke zpevnění prsního svalstva, ale vlastní velikost prsů zůstává neměnná. Mnoho žen tak trápí pocit méněcennosti a problém řeší nejrůznějšími podprsenkami či pomůckami, které jim dopomáhají k plnějšímu dekoltu. Radikální změnu ale může přinést jen chirurgický zákrok v podobě vložení prsního implantátu.

Kdo může augmentaci prsou silikonovým implantátem podstoupit

Zvětšení prsou pomocí implantátů řeší problémy žen, které nejsou spokojeny s velikostí svých prsů – mají nedostatečně vyvinuté (malé) prsy, trápí je asymetrie, tedy rozdíl ve velikostech pravého a levého prsu nebo v průběhu života došlo z jakéhokoli důvodu (hubnutí, kojení...) ke změnám velikosti a tvaru prsů.

Operace zvětšení poprsí mohou podstoupit ženy všech věkových kategorií, optimální věk přesně určit nelze. Nezbytným předpokladem je dobrý zdravotní stav a psychická vyrovnanost ženy. Zákrok mohou podstoupit ženy už od 18 let věku, pokud tedy byl již ukončen vývoj mléčné žlázy, avšak přistupuje se k němu výjimečně, spíše u velké asymetrie či deformity prsů.

U žen, které v nejbližších letech plánují těhotenství, je důležité zvětšení prsou pečlivě zvážit. Těhotenství totiž přináší značné objemové změny prsů, což může dobrý výsledek plastické operace negativně ovlivnit a žena by měla ještě před operací posoudit, zda je toto přirozené riziko pro ni přijatelné. Na těhotenství a kojení nemá ale zvětšení prsu, při kterém se nezasahuje do prsní žlázy, žádný vliv, ani plod nijak neohrožuje. V případě, že plánujete operaci až po porodu, doporučuje se operaci prsů podstoupit s odstupem minimálně půl roku. A to i v případě, že žena nekojila.

Z galerie před/po

plastika prsou před a po zvětšení prsou před a po

Prsní implantáty

Prsní implantáty jsou speciální pouzdra z polymerizované silikonové pryže vyplněné měkkým silikonovým gelem, který má tvarovou paměť a konzistenci podobnou tkáni přirozeného prsu. Implantáty jsou bezpečné, hygienicky nezávadné, mají vysokou pevnost a jsou pružné. Na naší klinice používáme pouze implantáty s vysokým stupněm světové certifikace pro použití z hlediska kvality.

Souvislost mezi implantáty a zvýšeným výskytem nádorových onemocnění, často zmiňovaná mezi laiky, se sice zkoumá, ale dosud nikdy nebyla vědecky prokázána. K dispozici jsou implantáty dvou tvarů (kulaté, anatomické – tvar kapky) a mnoha velikostí, díky tomu může operatér zvolit přesně takový implantát, který umožní vytvarovat poprsí dle představ a přání ženy. Ne vždy jsou však požadavky žen, zejména v případě přání tělu neúměrně velkých prsů, splnitelné. Nezbytné je proto vše konzultovat s lékařem, který doporučí velikost prsů s ohledem na tělesné proporce a dispozice.

Odlehčené prsní implantáty

 • Odlehčené silikonové implantáty mají váhu o 30 % nižší než veškeré ostatní dostupné implantáty. Odolávají tedy gravitaci mnohem déle a pokles prsů je významně zpomalen.
 • Materiálem je silikonový gel nadlehčovaný vzduchovými mikrosférami.
 • Typy, velikosti a operační postup zůstávají stejné jako u ostatních prsních implantátů.
 • Více informací

Před operací prsů

Plastické operaci prsou předchází konzultace s lékařem. Naši lékaři vás seznámí s možnostmi a průběhem operace i pooperační péčí; společně proberete vaše představy a požadavky. Lékař je tím, kdo odborně posoudí stav vašich prsů a doporučí vhodnou velikost a tvar implantátů.

Plastika prsou předpokládá dobrý zdravotní stav. Zákrok se provádí v celkové anestezii, proto je nezbytné podstoupit podrobné předoperační vyšetření, EKG a velmi doporučujeme ultrazvukové nebo mamografické vyšetření (záleží na vašem věku), které vyloučí případné onemocnění prsů. Po domluvě o realizaci operace obdržíte na naší klinice také veškeré informace k zákroku a předoperační doporučení důležitá pro bezproblémový průběh operace.

Průběh operace zvětšení prsou

Plastika prsou probíhá v celkové anestezii, trvá asi 60 minut. Implantáty se vkládají buď pod mléčnou žlázu nebo pod prsní sval tak, aby implantát nebyl vidět a prsní tkáň jej dostatečně zakrývala. Jaký postup bude zvolen, záleží na posouzení výchozího stavu lékařem operatérem během konzultace či až během operace.

Implantát se vkládá obvykle malými řezy (3 až 4 cm velkými), které jsou vedeny v podprsní rýze. Existuje také přístup z podpaží nebo z oblasti prsního dvorce na rozhraní světlé a pigmentované kůže, kde jsou pak jizvy po augmentaci co nejméně patrné, ale tyto metody nejsou kvůli nepřehlednosti v operovaném terénu nejvhodnější. Operace je zakončena nasazením elastické, pevné podprsenky, která fixuje implantáty v poloze, v jaké byly uloženy.

Po augmentaci zůstanete na klinice obvykle jeden den, je-li vše v pořádku, budete poté propuštěna do domácí péče. Před propuštěním se provádí kontrola operatérem, odstraňují se drény pro odvod zbytkového krvácení, pokud byly zavedeny, a prsy jsou nadále chráněny elastickou podprsenkou. Na cestu domů si vždy zajistěte odvoz.

Stáhněte si exkluzivní e-book nabitý informacemi o zvětšení prsou.

Po plastické operaci prsou

V prvních dnech po plastice prsou je třeba dodržovat klidový režim, veškerá doporučení lékaře a také termíny kontrol – jejich nedodržení může negativně ovlivnit výsledný efekt operace. Před odchodem z kliniky budete poučena o domácí péči, hygieně a ošetření operačních ran v prvních dnech po operaci zvětšení prsou.

Pooperační mírné bolesti, resp. spíše pnutí v operované oblasti, modřiny a otoky jsou zcela normální a postupně odeznívají. Po dobu čtyř týdnů je nutné nosit speciální elastickou podprsenku, a to neustále ve dne i v noci. Stehy se po operaci prsů na naší klinice neodstraňují, používáme speciální stehy, které se samy vstřebávají.

Proč je důležité nosit elastickou podprsenku po operaci prsou?

 • Nedílnou součástí pooperační péče, která tvoří nemalou část úspěchu operace prsou, je kompresní pooperační prádlo...

Rekonvalescence po plastice prsou

Počítejte s tím, že plastika prsou znamená, že se do běžného režimu vrátíte asi po 7–10 dnech. Náročná fyzická práce, zvedání břemen, posilování a cvičení je doporučováno 1–2 měsíce od operace. Po 18 dnech od operace se většinou přistupuje k tlakovým masážím jizev, které zlepšují jejich stav a vzhled. Po třech měsících od operace lze stav považovat za výsledný. Ten bývá dlouhodobý, bohužel však nelze nijak vyloučit vliv gravitace, kdy dochází opětovně k poklesu poprsí.

Jak probíhají komplexní kontroly po plastice prsou?

 • Pravidelné kontroly a pooperační péče plastického chirurga mají velký vliv na konečný výsledek plastiky prsou.

 

Komplikace po augmentaci

Stejně jako u jiných chirurgických výkonů se i při augmentaci prsů silikonovými implantáty mohou objevit komplikace. Vzhledem k úrovni současné medicíny se objevují jen zřídka – většinou se jedná o potíže související s následným hojením operačních ran, infekcí, krvácením a charakterem jizev. Nicméně jedná se o komplikace řešitelné. V raritních případech zvětšení prsou se objevují komplikace související s implantátem, resp. reakcí organizmu na vložený implantát. V tom případě se implantát jednoduše vyjme. V každém případě jakékoli komplikace konzultujte se svým operatérem.

Včasná kontrola je důležitá!

 • Ženy po zvětšení prsou implantáty by se měly objednat na kontrolu vždy, kdy pociťují jakékoli změny prsů (změna tvaru, vznik zatvrdlinek, zánět apod.).
 • Kontrola je vhodná i po prudkém nárazu, pádu na prsy při sportu, pádu z výšky, autonehodě.
 • Pravidelné kontroly jsou doporučovány každoročně, včetně mamologického vyšetření, které je na naší klinice dostupné.

Kde zvětšení prsou provádíme?

V případě zájmu o zvětšení prsou nás můžete ke konzultaci navštívit jak v Praze, tak i v Liberci nebo Brně. I když vlastní operaci je možné podstoupit pouze v Praze, věříme, že možnost konzultace i v dalších městech přispěje k vašemu pohodlí a spokojenosti.

MUDr. Jiří Paděra o svém pohledu na plastiku prsou

 • „Hlavní změnou, která po zvětšení prsou přichází, je významné zlepšení sebevědomí. Díky stále se zdokonalujícím prsním implantátům vypadají zvětšená prsa přirozeně a necítí-li žena žádné objektivní ani subjektivní obtíže, netřeba je časem vyměňovat. Naše klientky nám potvrzují, že změna, kterou jim zvětšená prsa do života přinášejí, opravdu stojí za to.“

Jaká je cena zvětšení prsou?

Cena plastiky prsou je tvořena jednak cenou vlastního zákroku, a jednak cenou implantátu, kde je zásadní jeho typ – anatomický či kulatý.

Prioritou v nastavování cen za augmentaci je vstřícnost vůči pacientkám, stejně jako jejich bezpečí a vysoká kvalita péče.

Zaplatit cenu za zvětšení prsou můžete jak platební kartou, tak i hotově. Náklady na hospitalizaci, antitrombotické punčochy a kompresivní prádlo nejsou součástí ceny. Podrobné informace o ceně augmentace naleznete v našem ceníku.

Ceník zákroků

Vítězka soutěže Proč právě já: Modelace prsou s augmentací

 • Prohlédněte si video z operace vítězky soutěže Perfect Clinic: Proč právě já:

Videa o zvětšení prsou

Sada videí a příběhů klientek Perfect Clinic na téma zvětšení - augmentace prsou.

Časté dotazy

Jaká je cena operace zvětšení prsou?

 • Cenu augmentace prsou tvoří cena samotného zákroku a cena prsních implantátů, která se liší podle typu implantátu. Rozdíl je mezi implantátem kulatým, anatomickým a odlehčeným. Výběr implantátu je prováděn především operatérem s ohledem na konkrétní fyziognomický výchozí stav a preference klientky. Cena se vyjasní během osobní konzultace. Cenu pro jednotlivé typy implantátů si můžete snadno spočítat v ceníku na webu Perfect Clinic.

 

Od kolika let je možná operace zvětšení prsou?

 • Jako každá estetická plastická operace, má i augmentace dolní hranici dovršení 18 let. Nejde o operaci život zachraňující a jako taková, vyžaduje písemný souhlas klienta s dobrovolným podstoupením. Předpokladem je ukončený vývoj mléčné žlázy a především dobrý zdravotní a psychický stav klientky.

 

Kdy se prsní implantát vkládá pod sval a kdy pod žlázu?

 • Výběr mezi těmito řešeními je individuální. Záleží především na tom, která varianta je vhodnější pro konkrétní pacientku vzhledem ke konkrétnímu fyziognomickému stavu a preferencím klientky. Platí, že obě metody mají své výhody i nevýhody, ale nelze prohlásit, že obecně je jedna z variant lepší.

 

Jaké jsou komplikace po zvětšení prsou?

 • Vzhledem k úrovni moderní medicíny a kvalitě služeb se komplikace po operaci prsou objevují jen zřídka. Obvykle jde o problémy s hojením ran po operaci, krvácením, infekcí a podobou jizev. Jde ale o komplikace řešitelné – vždy konzultujte se svým operatérem. V opravdu výjimečných případech se může objevit problém v reakci organizmu na prsní implantát – takové případy se řeší vyjmutím implantátu.

 

Je nutná výměna prsního implantátu?

 • U současných prsních silikonových implantátů se výměna doporučuje po 15 letech, ale není nutná, pokud necítí žena subjektivní obtíže a při pravidelných mamologických kontrolách se neobjeví žádný objektivní nález. Pádnějším důvodem reoperace může být pokles prsou vlivem gravitace. Důvody výměny implantátu a jejich řešení je vždy potřeba konzultovat s lékařem s ohledem na konkrétní situaci. Samotný zákrok reaugmentace většinou kopíruje původní řezy při první augmentaci prsou a nevznikají nové jizvy, pokud nejde při větším poklesu prsou o modelaci s augmentací.

Další informace