Alergie na kosmetické přípravky je nežádoucí reakce imunitního systému na složky v kosmetických přípravcích. Imunitní systém vnímá tyto složky jako cizí a snaží se je odstranit, což může vést k různým kožním příznakům. Jako je svědění a pálení v místě aplikace. Postupně se mohou objevit i větší zarudnutí kůže či drobné puchýřky, později se postižená oblast může olupovat.
Mezi nejčastější alergeny v kosmetických přípravcích patří různé chemické látky používané v parfémech, barviva, konzervační látky a emulgátory. V některých případech může být alergie způsobena i přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje nebo rostlinné extrakty.
"Nejdůležitější je podezřelý kosmetický produkt již neaplikovat. Mírnější projevy mohou odeznít po vyloučení dalšího kontaktu kůže s alergenem a je vhodné promazávat kůži hypoalergenním hydratačním krémem, při prudké reakci je již nutné krátkodobě užívat antihistaminika a místně kortikoidní krém, většinou na doporučení dermatologa," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Máte-li sensitivní pokožku, tak si dobře pročtěte obaly kosmetických produktů. Méně se můžete obávat přípravků s označením "na citlivou kůži, bez parfemace či parabenů" a produktů na přírodní bázi. Ale ani toto není pravidlo. Je dobré vždy nový kosmetický produkt předem otestovat na malé ploše - např. na vnitřní straně zápěstí nebo po stranách krku. Bezpečnou volbou je také pořizovat si dermokosmetiku z lékárny nebo specializovaných prodejen po konzultaci se školeným prodejcem. Nepříjemné kožní reakce mohou často způsobovat často produkty, které obsahují parfémové směsi, parabeny či jiné konzervační látky nebo barviva.
"U pacientů s kontaktními alergiemi na kosmetiku je často vhodnější řešit známky stárnutí spíše miniinvazivními zákroky. Je to z toho důvodu, že alergie na kosmetiku jsou častější než alergie na botulotoxin nebo výplně kyselinou hyaluronovou. Přesná četnost alergií na tyto látky se může lišit v závislosti na konkrétních produktech a jednotlivých populacích, ale obecně lze říct, že alergie na kosmetiku postihují větší procento lidí. Oproti tomu alergie na botulotoxin a výplně kyselinou hyaluronovou jsou mnohem méně časté," říká MUDr. Jan Kučera.
V případě potvrzené kontaktní alergie na některé látky (po tzv. vyšetření epikutánními testy), vám kožní alergolog vystaví alergologickou průkazku s uvedenými alergeny i přípravky, ve kterých se mohou vyskytovat. Je důležité průkaz nosit s sebou a pročítat složení kosmetických přípravků, zda neobsahují vytestovaný alergen.