Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Alergie na kosmetické přípravky je častá u mnoha lidí, kteří mají velmi citlivou pokožku. Nejčastěji vzniká po použití nevhodných krému, pleťových vod, dekorativní kosmetiky (především make-up. Velmi často kromě krémů vzniká kontaktní alergická reakce po barvě na vlasy. Je proto důležité, pokud máte citlivou pokožku dobře vybírat to, co na svojí pleť aplikujete.

Alergie na kosmetické přípravky je nežádoucí reakce imunitního systému na složky v kosmetických přípravcích. Imunitní systém vnímá tyto složky jako cizí a snaží se je odstranit, což může vést k různým kožním příznakům. Jako je svědění a pálení v místě aplikace. Postupně se mohou objevit i větší zarudnutí kůže či drobné puchýřky, později se postižená oblast může olupovat.

Mezi nejčastější alergeny v kosmetických přípravcích patří různé chemické látky používané v parfémech, barviva, konzervační látky a emulgátory. V některých případech může být alergie způsobena i přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje nebo rostlinné extrakty.

"Nejdůležitější je podezřelý kosmetický produkt již neaplikovat. Mírnější projevy mohou odeznít po vyloučení dalšího kontaktu kůže s alergenem a je vhodné promazávat kůži hypoalergenním hydratačním krémem, při prudké reakci je již nutné krátkodobě užívat antihistaminika a místně kortikoidní krém, většinou na doporučení dermatologa," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Číst obaly se vyplatí

Máte-li sensitivní pokožku, tak si dobře pročtěte obaly kosmetických produktů. Méně se můžete obávat přípravků s označením "na citlivou kůži, bez parfemace či parabenů" a produktů na přírodní bázi. Ale ani toto není pravidlo. Je dobré vždy nový kosmetický produkt předem otestovat na malé ploše - např. na vnitřní straně zápěstí nebo po stranách krku. Bezpečnou volbou je také pořizovat si dermokosmetiku z lékárny nebo specializovaných prodejen po konzultaci se školeným prodejcem. Nepříjemné kožní reakce mohou často způsobovat často produkty, které obsahují parfémové směsi, parabeny či jiné konzervační látky nebo barviva.

Může být alergie na botox či výplně?

"U pacientů s kontaktními alergiemi na kosmetiku je často vhodnější řešit známky stárnutí spíše miniinvazivními zákroky. Je to z toho důvodu, že alergie na kosmetiku jsou častější než alergie na botulotoxin nebo výplně kyselinou hyaluronovou. Přesná četnost alergií na tyto látky se může lišit v závislosti na konkrétních produktech a jednotlivých populacích, ale obecně lze říct, že alergie na kosmetiku postihují větší procento lidí. Oproti tomu alergie na botulotoxin a výplně kyselinou hyaluronovou jsou mnohem méně časté," říká MUDr. Jan Kučera.

Testujte se na alergie

V případě potvrzené kontaktní alergie na některé látky (po tzv. vyšetření epikutánními testy), vám kožní alergolog vystaví alergologickou průkazku s uvedenými alergeny i přípravky, ve kterých se mohou vyskytovat. Je důležité průkaz nosit s sebou a pročítat složení kosmetických přípravků, zda neobsahují vytestovaný alergen.