Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
V posledním roce díky pandemickým opatřením a časté práce z domova vzrostl i počet video konferencí, které musí mnozí každý den absolvovat. A s nimi je zde i zajímavý fenomén zvaný Zoom Dysmorphia (pojmenovaný podle video aplikace Zoom) – a to negativní psychický dopad mnohých na to, jak vypadají na video konferenci. Dle mezinárodní studie až 85 % nových pacientů v čekárnách plastických ordinací je právě z důvodu nespokojenosti svého zevnějšku během video hovorů. Tento nový trend potvrzují i čeští plastičtí chirurgové. Často se tomuto jevu říká i Zoom-boom.

Nekonečné pracovní home office u počítače si berou daň i na tom, jak smýšlíme sami o sobě. Pro představu, před pandemii denně používalo video platformu Zoom 10 milionů lidí. Během roku 2020 to bylo již 300 miliónů lidí za den. A Google Meet používá nyní přes 100 miliónů lidí za den.

Díky častějším video konferencím se mnozí musí koukat na svojí zmenšenou video podobiznu i hodiny v kuse. A to může mít pak za příčinu to, že někteří lidé začnou více pochybovat o svém zevnějšku: „Nemám druhou bradu? Mám víc spadlá víčka? Nemám nějak moc povolené tváře?“ apod. Věci, které dříve při běžném pohledu do zrcadla nevadily najednou po hodinách strávených u kamery počítače začínají obtěžovat tak, že mnozí se vydají do ordinací estetických klinik.

Aktuální studie odborného magazínu Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine ukazuje, že až 85 % nových pacientů jde k plastickým chirurgům či estetickým dermatologům právě díky nespokojenosti svého zevnějšku z video konferencí. Studie byla provedena mezi estetickými dermatology z celého světa. K častějším estetickým zákrokům přihrává i fakt, že lidé mají díky home office i větší čas na rekonvalescenci doma.

Vzrůst zájmu o operace očních víček

Jak tento jev komentují čeští lékaři? „Nemyslím si, že by byl vyloženě růst zákroků v období pandemie, ale pozorujeme vyšší zájem operací právě v oblasti obličeje – operace nosu, očních víček, povislé kůže v obličeji, a to může mít souvislost s častějším používáním video hovorů lockdownu. A je pravda, že už několik pacientek mi tuto skutečnost potvrdilo. Během video hovoru člověk mluví, používá mimiku, více si všímá detailů v obličeji během zapojení mimických svalů,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic.

Pozor na úhel kamery

Na rozdíl od různých zkrášlujících filtrů na instagramu, tak kamery na Zoom či na Skype naopak ukazují spíše nelichotivý pohled na samu sebe. Často tomu pomáhá i špatné světlo či nekvalitní počítačové rozlišení, které může za to, že se lidé na kameře vidí ještě o dost hůře, než jaká je realita. Navíc webové kamery, které snímají člověka z kratší vzdálenosti mají tendence vytvářet obličej velmi zkresleně.

Podle profesora Standtofské univerzity Jeremy Bailensona, který se věnuje současnému fenoménu video konferencí, jsme v době, kdy člověk nezažil, tak častý pohled sám na sebe, na svoji tvář. A to právě díky četným online hovorům. Neustálý pohled na svůj obličej, pak může vést u některých k negativnímu hodnocení své osoby a potřebě více měnit svůj vzhled. Kromě problémů s fyzickým zevnějškem podle Bailensona u lidí dochází i k větší únavě, apatii a silnější podrážděnosti vůči svým kolegům, než jakou bychom měli, kdybychom společně pracovali v kanceláři či open space.

Pokles zahraniční klientely

Díky problémům s cestováním, je ale na druhou stranu v klinikách estetické medicíny, velký pokles zahraniční klientely, kteří do Česka jezdili za operaci. „Česká republika dlouhodobě si budovala dobré jméno v tomto oboru i v zahraničí a o operace u nás byl velký zájem a to nejen z důvodu nižší ceny, ale také z důvodu kvality nabízené péče u nás v tomto oboru. Češi díky tomu, že v lockdownu je omezená možnost cestování, investují do svého vzhledu a plánuji plastické zákroky,“ upřesňuje MUDr. Roman Kufa.

 

Obrázek ke stažení