Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Miniinvazivní vysoce účinný způsob léčby s využitím laseru.

Princip metody

Základním principem léčby laserem je přeměna energie světelného paprsku v tepelnou energii, způsobující var krve a přehřátí přilehlé části žilní stěny a narušení kolagenních vláken při zachování nepoškozených okolních struktur. Konečným a výsledným efektem je kontrakce až úplné zatavení žíly. V časovém obdobi 6–12 tydnů po vlastnim zákroku jsou postupné fibrotické změny stěny žíly a její involuce.

 

EVLA - endovenozní laserová ablace

Výhody proti klasické operaci:

  • menší bolestivost
  • krátká rekonvalescence
  • menší výskyt modřin
  • lepší kosmetický efekt
  • výkon lze často provést v místní anestezii

Průběh zákroku

Při tomto minimálně invazivním způsobu léčby se pouze ze vpichu pod ultrazvukovou kontrolou zavádí optické vlákno laseru do žíly v rozsahu, kterou je nutné odstranit. Při vytahování vlákna se postupně celá poškozená žíla zataví. Po zákroku nejsou jizvy, ale jen minimální krevní podlitiny. Následuje kosmetická část operace, kdy se z malých vpichů 2-3 mm pomocí speciálních háčků odstraňují křečové žíly (flebectomie).

EVLA - endovenozní laserová ablace

Anestezie

Výkon se provádí v lokální anestezii, případně jsou využívány kombinované metody anestezie, jako je analgosedace. Injekční stříkačkou přes pumpu je do okolí žíly aplikováno zředěné anestetikum, díky němuž je pak tento zákrok bezbolestný a chrání okolní tkáň před přehřátím. Jedná se o velmi šetrný postup oproti klasické celkové anestezii.

Po zákroku

Bezprostředně po zákroku ještě na operačním sále jsou nasazeny kompresní punčochy a po krátké době, cca 30-60 min, je možno odejít, ideálně v doprovodu druhé osoby, domů.

Pooperační doba

Kompresní punčochy po zákroku se nosí první den 24 hod, poté 7-10 dnů přes den. Pacient je dostane v rámci balíčku.

Za 2-3 dny od výkonu je pacient kontrolován operatérem s provedením pooperačního ultrazvukového vyšetření.

Omezení po výkonu

Na 3 týdny je pacient omezen od velké fyzické námahy, nesmí provádět fyzicky náročné úkony (túry, jízda na kole, cvičení, plavání, atd.). Běžné aktivity provádí bez omezení.

Běžně se mohou vyskytnout modřiny, někdy pocit tahu a bolesti v průběhu žíly ošetřené laserem nebo drobné zatvrdliny po odstranění varixů na postranních větvích. Bolestivost je minimální.

Jak dlouho přetrvá výsledek?

Laserová metoda je vysoce účinným postupem, nicméně recidivu nelze nikdy zcela vyloučit. Závisí především na kvalitě cévní stěny, která je určena geneticky.