Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Sculpturing či body contouring – tak se nazývá celá oblast chirurgických zákroků, jimiž se radikálně modeluje tělo. Mezi nimi dnes zaslouženě kraluje lowerbody lifting. Pomáhá navrátit tělu jeho tvar po velkých váhových úbytcích.

Lowerbody lifting - odstranění přebytečné kůže po zhubnutí

Výsledky bývají perfektní a pacienti, u nichž dochází k výrazné remodelaci těla, jsou velmi spokojeni. Průměrně jsou při tomto výkonu totiž odstraňovány asi 4 kilogramy tkáně, samozřejmě s přihlédnutím ke konstituci pacienta. Největší objem přebytečné kůže, který jsme při tomto zákroku odebírali, bylo 8 kilogramů u pacientky po redukci 70 kil váhy (původní váha 170 kg při výšce 172 cm),“ říká jeden z mála plastických chirurgů, kteří se u nás tomuto rozsáhlejšímu zákroku věnují, MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Díky agresivnějšímu boji s obezitou ve společnosti a tím pádem vyšší četnosti její operační léčby zde roste nová skupina pacientů, u nichž dochází k redukci váhy v rozmezí 20 - 50 %. Představte si, že zhubnete 40 - 90 kg váhy. Že to je skvělé? Jistě, ale přináší to s sebou zároveň jedno trápení - budete sice podle parametrů výživy normosteničtí, ale bohužel s velkým nadbytkem povislé kůže, se kterou není ve vaší moci cokoliv udělat. Od toho tu je pak plastická chirurgie - ta pomůže s návratem k plnohodnotnému životu po úspěšné léčbě obezity.

„Ať už člověk zhubne sám úpravou životosprávy nebo se se svou obezitou vypořádá pomocí bariatrického zákroku, dojde vždycky ke zmenšení podkoží a úbytku tuku, ovšem ne tak už ke stažení značně vytažené kůže“, míní plastický chirurg Lukáš Frajer a vysvětluje dále: „Vlivem gravitace pak dochází k jejímu poklesu a tvorbě kožních řas, které pacienta trápí a brání mu v návratu k normálnímu životu. Takový člověk sice dosáhne úspěchu s redukcí váhy, ale radost se zdaleka nemusí dostavit, neb nadbytky kůže to prostě nedovolují. Negativní dopad na psychickou stránku pak může být obrovský.“

Lowerbody Lifting je tím pádem vhodný pro každého, koho trápí velké kožní řasy po redukci váhy, které ho omezují v běžném životě. Může se jednat o problematický výběr prádla, vlhkou zapářku nebo nespokojenost s vnímáním vlastního těla, obvykle disproporčního. Pacient by vždy měl mít ukončený redukční program a stabilní váhu by si měl udržet alespoň půl roku.

Jak se Lowerbody lifting provádí?

Princip tkví v cirkulárním odstranění přebytečné kůže v oblasti trupu. Prakticky před každým zákrokem je třeba provést důkladné rozkreslení v oblasti operačního pole, kde je třeba zkušenosti operatéra, protože nevhodně naplánované kožní excize mohou vést k velkým komplikacím. Samotný výkon se pak neliší od jiných výkonů, při kterých dochází k redukci kůže - například jako u abdominoplastiky (operace břicha).

Po výkonu, který obvykle trvá 3 - 4 hodiny je pacient převezen na monitorované lůžko na jednotku intermediální péče. Délka hospitalizace bývá 4 - 5 dní a celková rekonvalescence je pak samozřejmě vzhledem k extenzivnějšímu výkonu v oblasti trupu delší, trvá 5 - 6 týdnů. Stehy jsou samovstřebatelné a pomocné stehy na bocích se odstraňují za 2 - 3 týdny. Každý z našich pacientů je bezpečně do dvou měsíců zpět v normálním životě,“ ubezpečuje doktor Lukáš Frajer.

V případě vlastní zodpovědnosti člověka za svůj spokojený život, správně ukončené léčby obezity a následně provedené takovéto sculpturingové operace, není třeba nic z toho opakovat a výsledek je trvalý.