Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Ještě donedávna byla estetická medicína doménou spíše žen. To se ale během posledních let změnilo a ordinace plastických chirurgů či estetických dermatologů navštěvuje stále více mužů. Za poslední rok tomu „pomohla“ i pandemie a častější trávení u video konferencích. Podíl můžu/klientů v estetických klinikách tvoří skoro 30 %. Populární se stává především aplikace botuloxinu.
  • Pandemie zvýšila zájem o estetickou medicínu u mužů
  • Díky respirátorům si více všímáme vrásek
  • Brotox boom

Častější video konference během home office si v minulém roce vybrala „daň“ i v podobě větší nejistoty z našeho zevnějšku. Mnoho lidí se začalo díky několika hodinovým pohledům na svoji tvář na web kameře více sledovat a řešit stav a staří své pleti. Britská asociace estetických plastických chirurgů (BAAPS) zjistila, že v roce 2020 došlo až k 70% nárůstu požadavků na konzultace ohledně kosmetických procedur. A třetina lékařů (z BAAPS) zaznamenala i výrazně zvýšený zájem o procedury u mužů – především o aplikace botuloxinu.

Díky rouškám vidíme více vrásek

Zvýšený zájem o aplikaci botulotoxinu není pouze díky videokonferencím, ale podle lékařů je to dáno i tím, že mnoho lidí si při každodenním nošením respirátorů více všímá pokožky kolem očí a čela a více se tak fokusují na případné vrásky. A pokud chceme vrásky v těchto oblastech zmírnit, tak nejúčinnější je právě ošetření botulotoxinem.

„Brotox Boom“

Podle Americké společnosti plastických chirurgů došlo za posledních 20 let až k 99 % nárustů u mužské klientely, kteří začali více chodí na aplikace botulotoxinu či dermálních výplní. Zažil se i termín „Brotox boom“. O brotoxu se poprvé začalo mluvit z poznatku lékařů v americkém Sillion Valley (oblast v Kalifornii, kde sídlí většina velkých technologických firem), kde enormně narostl požadavek ze strany mužů nad 40 let, o dermatologické zákroky. Mnoho pacientů, kteří v Sillicon Valley pracovali ve velkých firmách mělo obavy z toho, že je jejich starší vzhled je bude pracovně znevýhodňovat.

Poměr mezi pohlavími je u naších klientů stále ve prospěch žen. Nicméně soustavně v posledních letech pozorujeme růst zájmu mužů o služby estetické dermatologie a během pandemie se tento trend i mírně zrychlil. U mužů ale pozorujeme rostoucí zájem o ošetření botulotoxinem, a to v obou jeho hlavních indikacích. Jednak mají muži zájem o odstranění pocení botulotoxinem v oblasti podpaží a jednak se chtějí i zmírnit vrásky na čele a kolem očí,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Muži chtějí větší „diskrétnost“

Na rozdíl od žen, které u estetických zákroků preferují spíše viditelný efekt, muži chtějí výsledek nenápadný, aby nebylo vidět, že podstoupili kosmetickou proceduru. Většina pánských klientů si také fakt, že bylo na takovém zákroku nechává pro sebe.

Vzhledem k maskuliním znakům mužského obličeje se ošetření provádí jinou technikou oproti ošetření žen, aby byl výsledek přirozený. Při ošetření botulotoxinem je často nutné i modifikovat dávkování, protože mimické svaly jsou u mužů silnější.

Osobně bych zvýšení zájmu estetické medicíny u mužů viděl v několika faktorech. Jednak vidíme změnu preferencí u klientů během pandemie COVID 19. Mnoho profesí pracuje více na dálku z domova a většina pracovních interakcí je prováděna pomocí videokonferencí. Muži i ženy se poté více vidí na displejích počítačů a všímají si více známek stárnutí obličeje. Druhý vliv tohoto trendu spatřuji v obecné pokračující adopci služeb estetické dermatologie ve společnosti. Je to stejný trend jako u jakékoliv jiné nové technologie. Nejprve začne novou službu užívat pár nadšenců a když se daná technologie osvědčí, tak poté o ní postupně začne mít zájem zbytek většinové společnosti. A v poslední řadě si myslím, že když muži vidí u svých partnerek, že naše ošetření dokážou být účinná, ale přirozená a nenápadná, tak se nebojí vyhledat odbornou pomoc,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

 

Text tiskové zprávy ke stažení

Obrázek ke stažení