Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Technika radiofrekvenční ablace žil (VNUS™Closure Fast)

Zákrok technikou VNUS se provádí ambulantně. Lékař pomocí ultrazvuku umístí do postižené žíly skrze vpich v kůži katetr s radiofrekvenční sondou. Postupně dochází ke kontrolovanému uzavření žíly. Obdobně jako v případě laseru v časovém obdobi 6–12 tydnů po vlastnim zákroku jsou postupné fibrotické změny stěny žíly a její involuce.

 

radiofrekvenční ablace žil

Průběh zákroku:

Nejdříve je proveden vpich. Pomocí kanyly je do žíly zavedena ohebná sonda, na jejímž hrotu se nachází bipolární elektroda. Ta je postupně pod kontrolou ultrazvuku zavedena až do třísla. Injekční stříkačkou přes pumpu je pak do okolí celého průběhu žíly, která bude ošetřena, aplikováno zředěné anestetikum, díky němuž je pak tento zákrok bezbolestný. Aplikovaný roztok chrání také okolní tkáň před přehřátím.

radiofrekvenční ablace žil

Radiofrekvenční sonda, která je spojena se speciálním regulačním přístrojem, je aktivována a pomalu vytahována ze žíly – tento proces trvá řádově minuty. Během extrakce sondy je do žilní stěny vydávána radiofrekvenční energie a tím dochází k uzavření žíly. Následuje kosmetická část operace, kdy se z malých vpichů 2-3 mm pomocí speciálních háčků odstraňují křečové žíly (flebectomie).

radiofrekvenční ablace žil

Anestezie

Výkon se provádí v lokální anestezii, případně jsou využívány kombinované metody anestezie, jako je analgosedace.

Po zákroku

Bezprostředně po zákroku ještě na operačním sále jsou nasazeny kompresní punčochy a po krátké době cca 30-60 min je možno odejít, ideálně v doprovodu druhé osoby, domů.

Běžně se po zákroku mohou vyskytnout modřiny, někdy pocit tahu a bolesti v průběhu žíly ošetřené laserem nebo drobné zatvrdliny po odstranění varixů na postranních větvích. Bolestivost je minimální.

Pooperační doba

Kompresní punčochy po zákroku se nosí první den 24 hod, poté 7-10 dnů přes den. Pacient je dostane v rámci balíčku.

Za 2-3 dny od výkonu je pacient kontrolován operatérem s provedením pooperačního ultrazvukového vyšetření.

Na 3 týdny je pacient omezen od velké fyzické námahy, nesmí provádět fyzicky náročné úkony (tůry, jízda na kole, cvičení, plavání, atd.). Běžné aktivity se provádí bez omezení.

 

Seznamte se s předoperačními pokyny k operaci křečových žil.