Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Anna - operace nosu, MUDr. Roman Kufa

Mé jméno je Anna a je mi 21 let. Stejně jako mnoho dalších žen se zajímám o módu, vizáž a styl jako takový. Moje myšlenky se často točí kolem krásy v různých podobách. Zřejmě jich mám plnou hlavu proto, že k estetičnu sama ve své podstatě inklinuji a zároveň se projevil vliv mé současné profese. Denně se v práci setkávám s lidmi, kterým velmi záleží na vzhledu. A mně osobně také. Chápu vizáž nejen jako určitou osobní vizitku, ale i symbol značky, pro kterou pracuji.

Anna – operace nosu

Pokud není člověk s něčím na svém zevnějšku spokojen a třeba si i vypěstoval komplex, neměl by se trápit, když existuje pomoc. Možná to v mém věku zní hloupě, ale myslím si, že život je příliš krátký na vyloženě zbytečné útrapy. Když člověk vypadá dobře, tak se i dobře cítí. Vzhled prostě hraje velikou roli. A kdo říká, že ne, mýlí se nebo alibisticky lže. Utvrzuji se v tomhle názoru, kdykoliv se s někým novým seznamuji. Dotyčný si na poprvé neřekne „ jo, ta holka je inteligentní a hodná", ale hodnotí vás jednoduše podle toho, jak vypadáte.

Stávalo se mi při pohledu do zrcadla nebo při obyčejném prohlížení fotek, že jsem se sama sobě vůbec nelíbila. Ještě víc než samotný pohled mi ale vadilo, že jsem na to neustále myslela. Před objektiv jsem si stoupala vždy zepředu, pokud se mi nepodařilo vyvléci se úplně. Na poznámky typu, že vypadám jako Řekyně, jsem raději nereagovala víc než pousmáním. Nezpochybňuji tady dobrý úmysl, ale s hluboce zakořeněným mindrákem reagujete i na největší lichotku podrážděně.

Kořeny svého komplexu bych našla už někde ve školní lavici. Děti vždycky neomylně přesně vypíchnou právě jen váš nedostatek. Takže jsem cosi o čarodějnicích slýchávala až do puberty. Později se tahle přímočará přirovnání změnila v diplomatické komentáře o antických typech. Nesetkala jsem se s prudkou negativní reakcí, ale s pozitivní také ne.

O úpravě nosu jsem snila od mládí. S tělem se dá pracovat a formovat ho, ale nos? Ten člověk neovlivní. Nepředstavovala jsem si žádný pidi nosík, úplně by stačilo zmenšení úměrně k mé tváři. Vždyť právě nos, coby středobod obličeje, utváří celkový dojem. Lidé s orlím nosem jako já působí na okolí přísně. A taková já vůbec nejsem. Dokonce se málokdy rozčílím. Toužila jsem po jemnějším nosu, který by nemátl okolí tak ostrým dojmem.

MUDr. Kufa: Operací nosu neboli rhinoplastikou řešíme hlavně jeho tvar. Tvar nosu se dá velmi dobře měnit a to hned z několika důvodů. Můžeme odstranit hrbol, zúžit šířku nosu, zkrátit délku, upravit hrot nosu nebo i samotné nozdry. Vzhledem k tomu, že nos je dominantou tváře, dokáže jeho úprava skutečně změnit charakter obličeje. Pokud to není pro pacienta žádoucí, vyhýbám se tak výraznému zásahu. Mnohem častěji se jedná o změny, které vzhled vylepší ale zásadně ho neovlivňují.

Operace nosu patří do kategorie náročných. Provádí se totiž naslepo, bez kontroly zraku. Nástroje se zavádí zevnitř z jedné nosní dírky. Pomocí dlátka se postupně odsekávají kůstky a modelují chrupavčité části. Při necitlivém nalomení kůstek nebo snesení nosního hrbolu může dojít k nepříznivým tvarovým změnám. I ty lze ale reoperovat. V krajním případě je dokonce možné použít nosní implantáty. Rhinoplastika už vyžaduje velkou zkušenost operatéra.

Zákrok probíhá v celkové narkóze a po něm se v obličeji objevují masivní otoky a podlitiny v oblasti očí i tváře. Je to sice paradox, ale oč brutálněji vypadají inkriminované partie po operaci, o to méně bolestivý celý proces je. Po dvou týdnech se sundává sádra (dlaha) a hodnotí se první výsledek. Ovšem konečný efekt lze posoudit až po několika měsících, kdy dojde k zahojení kůstek i kůže na nose.

Anna: Přečetla jsem hodně dostupných informací o této operaci a měla jsem celkem jasnou představu, co mě čeká. Jeden otazník se ale nad mou hlavou vznášel. A tím byl moment, kdy se na sebe poprvé podívám. Nikdo vám přesně neukáže, jak potom skutečně budete vypadat. Jako lidé jsme odlišní a stejným způsobem upravený nos bude jiný na mém a cizím obličeji.

MUDr. Kufa: Anna byla majitelkou výraznějšího nosního hrbolu. Ten bylo třeba snést e a vytvořit plynulý a rovný přechod z kořene nosu na jeho špičku. Protože špička byla masivnější, ještě zbývalo ji zjemnit a zúžit i kořen nosu. Těmito jednotlivými kroky se dosahuje celkového zmenšení nosu. Jakmile vydezinfikuji operační pole a vpíchnu pod kůži roztok lidocainu s adrenalinem, zmírňující krvácení, provedu první řez v oblasti nosní přepážky. V obou nosních dírkách si vytvořím přístup, kterým se zevnitř povede celá operace. Zvenčí tak nezůstane žádná jizva. Během operace používám různé speciální nástroje od dlátka až po kladívko.

V případě Anny bylo důležité na začátku zjemnit a zúžit špičku nosu. Postupuji tak, že odstraním část hrotových chrupavek v podobě dvou plochých šupinek. Pak zvedám kůži od skeletu nosu, uvolním ji po celé ploše od kořene ke špičce, abych si vytvořil volnou cestu k nosnímu hrbolu a kůstkám na stranách. Vypreparuji nosní přepážku, kterou jsem nepatrně snížil a potom snesu část nosního hrbolu. Opět používám dlátko k odsekání jeho svrchní části tak, aby plocha zůstala rovná. Pak se zarovnávají lomné linie. To znamená, že se vybrousí ostré hrany vzniklé odsekáním skořepiny hrbolu. A zbývá ještě nalomení nosních zevních kůstek. Po snesení hrbolu zůstal nos stále široký a musí se zploštit. Pomocí dlátka a kladívka kůstky vlastně zlomíme a vpáčíme. Tímto způsobem nos zúžíme. Tady je třeba pečlivě hlídat přesné nalomení a pracovat velmi precizně, protože každá nerovnost je následně značně viditelná. Od chirurga se žádá téměř hodinářsky přesná práce.

Nakonec se sliznice v nosních dírkách sešije a celý nos upevní proužky náplasti. Sádrová dlaha se vytvaruje podle nosu, přiloží a opět přelepí. Pro lepší fixaci celého nosu se do nosních dírek vkládá tamponáda, která se po třech dnech vyjme.

Anna: Po probuzení z narkózy jsem se cítila až obdivuhodně dobře. Hezky jsem se prospala a tlak v nose, který jsem cítila prvních pár minut okamžitě odezněl. O bolesti nemohla být řeč. Žádnou jsem necítila. Snad jediným handicapem je to, jak vypadáte. V nose máte nacpané tampony, na nose sádru, oči a jejich okolí podlité krví. Řešení je nedívat se na sebe. Vést dlouhé hovory s přáteli také moc nedoporučuji, protože huhňavý hlas na ně působí děsivě a mohli by vás začít litovat. Ale ono není proč. Kromě toho, že lekáte okolí svoji momentální vizáží se vám nic hrozného neděje. Už první večer doma po zákroku jsem se začala hezky vybarvovat. Hrála jsem tmavě fialovou, začaly mi natékat oči i rty, špatně se mi koukalo a jíst jsem mohla jen po malých soustech. Pomáhalo ledování, ale to nemůžete dělat dvacet čtyři hodiny nonstop. Nezbývá, než obrnit se trpělivostí.

Trochu jsem se sice obávala, jestli se s novým nosem sžiju, ale když mi doktor Kufa sádru odstranil, byla jsem nadšená. Ani chviličku jsem neměla pocit, že mi nepatří.

MUDr. Kufa: Sádra se po operaci nosu snímá po dvou týdnech, i když modřiny a otoky mohou přetrvávat. Pacient by měl ještě čtrnáct dní dodržovat klidový režim a nesportovat. V noci si ještě nos musí chránit a přikládat dlahu, aby nedošlo k náhodnému poškození během spánku.

U Anny byly při odstranění sádry modřiny kolem očí a na tváři zcela nepatrné, ale zbytky otoku se udrží klidně i dva měsíce. Proto je velmi důležitá tlaková masáž, kterou musí pacientka několikrát denně provádět dokud otok neustoupí. Dvěma prsty se tlačí proti sobě po celé délce nosu od jeho kořene ke špičce. Třicet sekund tisknout a povolit. Tak se uvolní kůže od spodiny a zabrání se tvorbě velkých jizev.

Po této operaci je výsledný efekt hodnotitelný až po delší době proto, že se jedná o kostní zlomeninu a jizvy se ještě mění a pracují.

Anna: Po třech týdnech od zákroku byl nos u kořene a na stranách ještě oteklý a musela jsem denně praktikovat tlakovou masáž. Hojení je dlouhé. Ale už teď se ráda vzhlížím v zrcadle a okukuju ve výlohách. Mám ze sebe radost, což je hodně znát i na náladě. Jdu po ulici a zničehonic se jen tak se usmívám.

Galerie