Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Hanka Kynychová – operace prsou a mamologické vyšetření

Česká nejznámější cvičitelka a propagátorka zdravého životního stylu Hanka Kynychová měla po vzoru Angeliny Jolie v úmyslu podstoupit preventivní odstranění prsních žláz z obavy před rakovinným onemocněním a současně výměnu prsních implantátů. Proto se rozhodla nejprve absolvovat v Perfect Clinic mamologické vyšetření, které ovšem rizika vyloučilo a prsní žlázy není tedy důvod vyjímat. Aby však prevenci zdraví učinila zodpovědná Hanka zadost, a protože chce být v kondici ještě mnoho let, alespoň na výměnu implantátů po 12 letech došlo. Nová prsa zkrášlená o půl čísla větším implantátem má dnes od doktora Romana Kufy, vedoucího lékaře Perfect Clinic. 

Hanka měla velké obavy z rizika rakoviny prsu, které je poslední dobou tak často diskutované. I vzhledem k věku, který hraje roli v případě výskytu rakoviny prsu, dbá na prevenci. Proto podstoupila nejprve mamologické vyšetření v Perfect Clinic. „Jsem mámou tří dětí a ředitelkou nadace, která se stará o děti z dětských domovů,“ vysvětluje důvod mamologického vyšetření Hanka, která chce být  fit a v kondici ještě mnoho let.

"Celorepublikové statistiky dokládají, že výskyt zhoubného nádoru roste s věkem. U žen nad 45 let, které podléhají screeningu, se absolutní počty nádoru prsu v populaci významně zvyšují, ale současně roste počet záchytu ve stadiu l., tedy vyléčitelném. Snižuje se úmrtnost a zvyšuje se tak počet úplných vyléčení. U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření a léčba je tak ohrožena,“ upozorňuje mamoložka z Perfect Clinic Renáta Kalajová s tím, že právě včasná diagnóza karcinomu prsu je hlavním smyslem mamologických vyšetření.

Vyšetření mamologem je ovšem důležité i pro vytipování tzv. rizikové skupiny žen, u které je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu vysoká (až 80 %). „Pokud se prokáže poškozený gen BRCA1 nebo BRCA2 – tak jako tomu bylo například u herečky Angeliny Jolie a z čeho měla i Hanka Kynychová obavy, podrobí se žena pravidelnému monitoringu anebo se přikloní k opačnému zákroku –  preventivnímu odstranění prsních žláz (profylaktická mastektomie) s možností okamžitého vložení implantátů,“ konstatuje Roman Kufa.

Fotografie před operací:

Fotografie po operaci:
kynychova-po

U Hanky nebylo mamologickým vyšetřením prokázáno žádné ohrožení, tedy aby bylo prevenci zdraví učiněno zadost, rozhodla se známá sportovkyně v Perfect Clinic podstoupit jen výměnu implantátů. Přestože současné prsní implantáty již výměnu v případě absence subjektivních obtíží nevyžadují, přece jen starší generace silikonových implantátů se doporučuje vyměnit. A Hanka je měla v těle již 12 let.  

Doktor Kufa vybral implantáty nejvyšší kvality, o malinko větší, než byly původní. To proto, aby se současně prsy pozvedly a získaly pevnější podobu a plnější tvar. „Ráda chodím bez podprsenky, což při sebemenším poklesu prsou už není ono. Teď mě zase pár hezkých let svobodných v oblékání čeká“, libuje si Hanka.

Operace proběhla bez problémů během necelé hodinky na sále a Hanka podle svých slov okamžitě po probuzení necítila žádné obtíže, natož bolest.  „Cítila jsem se skvěle. Dvě hodiny po narkóze jsem volala rodině. Ráno, když mě manažerka s kamarádkou vyzvedávaly se mi ani nechtělo jít domů a vytáhla jsem je na kávu. Trošku se divily, ale souhlasily,“ vypráví s úsměvem Hanka, která sama byla překvapena nečekaně hladkým průběhem a nulovou bolestivostí.

„V případě výměny implantátů, i když se vkládá o něco větší velikost, není zásah do terénu prsu takový jako u první operace. Řez se vede ve stejném místě a nová jizva již nevzniká. A proto je i hojení daleko rychlejší a komfortnější“, vysvětluje Kufa. 

A jak je Hanka spokojená s novými implantáty? „S výsledkem operace jsem maximálně spokojená. Všichni, kdo nová prsa viděli, říkali, že jsou krásná. Nejsem žádný "samožer", takže se tomu směju. Ale lhala bych, kdybych řekla, že mi to nelichotí,“ vysvětluje Hanka a dodává, že prsa k ní prostě patří, i když jí je pán bůh nenadělil, proto se o ně stále pečlivě stará.

Galerie