Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Laděna – operace víček a botulotoxin MUDr. Roman Kufa

Podstoupila jsem zmenšení prsou, liposukci spolu s operací břicha, korekci horních a dolních víček a vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinových injekcí. Žádná z plastických úprav mého těla a obličeje nebyla provedena na úkor přirozenosti. A za to jsem neskonale vděčná.

MUDr. Kufa: Operaci víček tzv. blepharoplastiku potřebovala Laděna jak na horních tak i dolních víčkách. Důvodem byl velký pokles kůže, který v oblasti horních víček omezuje zrak a na dolních víčkách vytváří kosmeticky nevzhledné vrásky. Nadbytek kůže je třeba operačně odstranit. Dalším argumentem pro tento zákrok mohou být váčky, které ale u Laděny nebyly nikterak dramatické. Lidské oko je totiž uloženo v kostěných očnicích v lebce a obklopeno je tukovým polštářem, který tlumí nárazy. Ochranná pouzdra těchto tukových polštářů věkem ztrácejí svou pevnost a může tak dojít k vysunutí tukových polštářků pod kůži víček. I tyto viditelné váčky lze operací redukovat.

K operace víček se přistupuje buď zvlášť u horních a dolních víček anebo současně u obou. Což byl případ Laděny. Jelikož se operuje v lokálním znecitlivění, může pacient normálně komunikovat s chirurgem a bezprostředně po zákroku odejít domů. Říkáme tomu ambulantní provedení.

Samotná procedura začíná horními víčky a jejich znecitlivěním anestetikem, které se aplikuje injekčně pod kůži. To je snad jediný malinko nepříjemný moment pro pacienta. Poté se vyřízne nadbytek kůže, nastřihne sval a vypreparují zmiňované tukové váčky. Část váčků se odstraní a poté se kůže sešije tenkým podkožním stehem. Stejný postup se opakuje u dolních víček, která jsou ale díky své malé ploše pro operatéra náročnější. Zcela zásadní je odstranění jen takového množství kůže, aby bylo možné oko opět zavřít a nedošlo k odklopení dolního víčka. Oko by pak vysychalo a mohlo by dojít k poškození rohovky.

Po operaci se rána na víčkách na týden přelepí sterilní náplastí. Po sedmi dnech je rána víček zhojená a stehy se dají odstranit.

Laděna: Operace víček pro mě byla už jen takovým kosmetickým doladěním. Jako trochu nepříjemné by mohl někdo vnímat to, že leží na operačním stole, vnímá vše kolem sebe, ale oči má zavřené a půlku obličeje zakrytou rouškou. Není to úplně přirozená situace, ale člověk během pár minut přivykne.

Horší byla následující noc, kdy mě sice žádná bolest nesužovala, ale spát jsem musela na doporučení doktora Kufy v polosedě. Takže spánku jsem si příliš neužila.

MUDr. Kufa: Značné otoky a modřiny mohou přetrvávat ještě dalších deset dní. Po tuto dobu by měl pacient dodržovat klidový režim a vyhýbat se fyzické námaze. Běžná kancelářská práce je možná už po třech nebo čtyřech dnech.

Korekce vrásek - Botulotoxinové injekce

Laděna: Vypadala jsem díky okamžitým modřinám v obličeji dost zmordovaně, a to mě ještě před opuštěním kliniky čekaly botolutoxinové injekce do čela a mezi obočí kvůli vyhlazení vrásek.

MUDr. Kufa: Botulotoxin způsobí dočasné ochrnutí svalů a vrásky způsobené jejich stahem se vyhladí. Vzhledem k tomu, že se současně oslabí i mimika, měly by se injekce aplikovat s citem a pouze do některých partií obličeje, kde není mimika rozhodující. Botolutoxinem se dobře vyhlazují vrásky na čele, mezi obočím a také v oblasti zevního koutku oka. Vrásky v dolní části obličeje, jako jsou rýhy od nosu ke koutkům úst nebo kolem očí, se lépe řeší jiným zákrokem - faceliftingem spojeným s operací dolních víček.

Efekt botulotoxinu vydrží tři měsíce i půl roku. Zase je to velmi individuální záležitost. Samozřejmě, že se injekce může po odeznění zopakovat. Injekční aplikace botulotixinu trvá pár sekund, není potřeba žádná anestezie a pacient okamžitě odchází domů. Efekt je patrný za tři nebo čtyři dny.

Laděna: Botulotoxinové injekce jsem cítila jen jako jemné píchnutí do kůže, nic víc. Sice je chvíli místo vpichu malinko oteklé, ale to je záležitost pár hodin. Stejně jako pocit napětí a tahu mezi obočím, který opět ale velmi rychle mizí.

S lehkou duší jsem obětovala podmračený výraz hladkému čelu a spadlá víčka velkým očím. Po třech týdnech nebyla ani stopa po modřinách a otocích a můj výraz v obličeji se rozhodně změnil k lepšímu. Jednoduše omládl, aniž by někdo poznal, co přesně je za tím.

Žádná plastická úprava mého těla a obličeje nebyla provedena na úkor přirozenosti. A za to jsem neskonale vděčná.

Ať už se můj zevnějšek jakkoliv změnil, ta největší změna je jednoznačně v nitru. Dívám dneska na svět jinýma očima, mnohem víc se usmívám, jsem víc otevřená a na všechno mám dost sil. A hlavně mám ráda sama sebe.