Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Laděna – zmenšení a modelace prsou, MUDr. Roman Kufa

Podstoupila jsem zmenšení prsou, liposukci spolu s operací břicha, korekci horních a dolních víček a vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinových injekcí. Žádná z plastických úprav mého těla a obličeje nebyla provedena na úkor přirozenosti. A za to jsem neskonale vděčná.

Ať už se můj zevnějšek jakkoliv změnil, ta největší změna je jednoznačně v nitru...

Ano, byla jsem celý život zakomplexovaná ze svých velkých prsou a v posledních letech k tomu přibylo ještě povislé břicho. Těm, kdo mě obviňují, že jsem si plné křivky vypěstovala vlastní vinou, říkám „ano i". Snad nedostatek pohybu víc než genetika měl vliv na formování mé figury v průběhu let. Prsa velikosti šest nebudou zdobit žádné tělo. Se šestkami budete vždycky působit silnější než skutečně jste. A já měla trojky už v sedmé třídě základní školy. Dodneška mě děsí vzpomínky na letní odpoledne na koupališti. Trávila jsem čas u vody z donucení a seděla na dece v tričku a rukama zkříženýma na prsou, dokud mě máma nedonutila ho svléknout. Dodnes ve mně tyhle bolavé vzpomínky na dospívání zůstaly. Celý život jsem registrovala pohledy v zádech. Já nevím, jestli se na mě opravdu dívali, nebo to byl jen můj pocit, ale žila jsem s tím, že je to tak. Podle mě nebylo mé tělo nic pěkného ke koukání, tak proč by na mě někdo civěl obdivně, když mně samotné je za sebe stydno. Nenáviděla jsem nahotu a všechny svlékací momenty. Tušíte správně, že se moje komplexy promítali i do sexuálního života a nebyla jsem jeho náruživou fanynkou. A protože jsem se nerada vzhlížela, šla stranou i veškerá móda. Žádné chození po obchodech a nakupování modýlků, i když ve skrytu duše jsem po hezkých věcech pokukovala. Jenže vzít šaty z ramínka a zkoušet je znamenalo svléknout se a uvidět svůj obraz v zrcadle. Nepředstavitelné. I doma jsem měla zrcadlo jen jedno jediné, a to ještě v koupelně. U kadeřníka jsem se do něj pohlédla pouze s přemáháním.

modelace a zmenšení prsou před a po

Nikdy mi sice nikdo neřekl přímo do očí, že moje prsa nejsou hezká a nikdy se mi za to nikdo nesmál, ale já přesto věřila, že si to všichni myslí. Teď už vím, že to byl víc můj mindrák než realita.

Do svých 40 let jsem prošla různými etapami hubnutí a všemožných diet. Několikrát jsem zkoušela začít se cvičením. Na má prsa by to sice žádný pozitivní účinek nemělo, ale šlo o můj pocit. Jak to tak bývá, stejně zůstalo u pár pokusů. Se sportem jsem neměla příliš na výběr. S nulovou tělesnou kondicí a bolestmi zad pod tíhou velkých prsou se toho mnoho dělat nedá. Třeba pro běh neseženete v mé tehdejší velikosti ani dostatečně pevnou podprsenku.

Záviděla jsem hezkým a štíhlým ženám, ale i těm, které ze svého handicapu umí udělat přednost a hrdě ho nosit. Já se bohužel se sebou nesmířila. Byla jsem ale přesvědčená, že neexistuje žádné východisko. Až do chvíle, kdy přišla nabídka na kompletní proměnu.

MUDr. Kufa: Když jsem paní Laděnu poprvé potkal, byl jsem si jist dobrým výsledkem. Velká a povislá prsa i pokleslá nadbytečná tkáň na břiše jsou netečné vůči všem redukčním dietám a cvičení. Výsledek by nikdy nebyl tak uspokojivý jako po operacích. Cesta správné životosprávy a dostatku pohybu přijde na řadu ve chvíli, kdy ulevíme tělu. Bude v zájmu Laděny udržet si nové proporce.

Operace prsou – modelace a zmenšení

MUDr. Kufa: Laděna potřebovala prsa nejen zmenšit, ale zároveň i vymodelovat, aby získaly hezký tvar a pozvedly se. V druhé fázi bylo třeba odebrat nadbytek tuku i kůže na břiše, bocích, stehnech i nadbřišku. Po obou zákrocích zůstávají jizvy na spodní části prsou a v podbřišku, nicméně efekt je naprosto unikátní.

Velkou roli u podobně indikovaných případů hraje samozřejmě psychika. Téměř vždy se daří zásadně pozvednout sebevědomí a zbavit člověka vleklého trápení. Je velmi důležité v jakém psychickém rozpoložení pacient k operaci přistupuje. Je-li pozitivně naladěn, těší se a především vychází-li z vlastního přesvědčení, je velká pravděpodobnost hladkého průběhu samotného zákroku i hojení. Zatímco jedná-li pod vlivem okolí a z jeho popudu, může se vlastní pochybnost negativně promítnout i do reakce organismu. Laděna byla skálopevně rozhodnuta vše podstoupit a nejbližší ji unisono podporovali.

Laděna: Konečně si budu moci dovolit krásnou podprsenku v normální velikosti. To byla moje jediná myšlenka a nic mi nemohlo zkazit radost.

MUDr. Kufa: Ještě než použiji skalpel, vpraví se do prsu injekčně látka, která omezí krvácení. Pak teprve odříznu prsní dvorec a postupně další oblasti podle zakreslených čar. Používám elektrický nůž, který kromě odpojení tkáně staví krvácení v ráně. Po vyjmutí části prsní žlázy a odstranění kůže se přistupuje k modelaci. Zbylé cípy vybraného prsu se skládají kolem prsního dvorce, tvarují a sešívají k sobě. Jelikož se používají vstřebávací stehy, není třeba je vyndávat, jizvy se přelepí a po čtrnácti dnech se mohou osprchovat. Do rány se ještě vkládá dren, do kterého odtéká zbytek krve. Ten zůstává v těle dokud krvácení pokračuje a jeho vytažení druhý nebo třetí den nebolí, jen maličko štípne.

zmenšení prsou s modelací

Laděna přišla při operaci o 340 g tkáně v pravém a 640 g v levém prsu. Vyrovnala se tak jejich původní asymetrie. Zmenšení téměř o tři čísla je výrazné. Jizvy zůstanou v podprsní rýze a kolmo k ní směrem od prsního dvorce. Nicméně jsou to místa, která se běžně skryjí v podprsence. Výsledek této operace je hodnotitelný až po třech měsících, kdy jizvy povolí, prsa poklesnou a zakulatí se.

Laděna: Nic mi neschází, ani nepřebývá. Tak přesně s tímhle pocitem jsem se probudila. Nebylo mi sice úplně hej po narkóze, ale nevolnost byla malichernost proti novým trojkám. Velmi rychle jsem se vrátila k normálnímu životu. Žádné bolesti, žádné komplikace, jen zvedání těžkých věcí jsem si odpustila.

MUDr. Kufa: Teprve když jsem Laděně po dvou týdnech odlepil z prsou náplasti, doporučil jsem tlakovou masáž pro změkčení jizev. Stačí špičkou prstu zatlačit, půl minutky podržet a povolit. Jizvy je potřeba masírovat několikrát denně po dobu celého měsíce. Zpočátku zarudlá místa během půl roku postupně vyblednou a časem zbude jen světlá linka.

Vzhledem k hladkému pooperačnímu průběhu jsem navrhl poměrně brzký termín další etapy estetických zákroků.

Laděna: Poprvé v životě jsem byla na své poprsí hrdá. A to jsem byla vlastně na začátku proměny. Ale i kdyby se už nic dalšího neudálo, byla bych spokojená.

Galerie