Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, při kterém dochází ke zbytnění vazů v okolí dlaně. Tyto vazy následně ztrácejí funkčnost, což se projevuje především neschopností narovnat prsty. Vliv na rozvoj onemocnění má genetika, podílet se také může cukrovka, kouření a těžká manuální práce.

Příznaky Dupuytrenovy kontraktury

Diagnostika Dupuytrenovy kontraktury není obtížná, lékař ji může diagnostikovat běžně dle pohmatu a pohledu, kdy jsou zbytnělé vazy v dlani hmatné. Přesto, že se nejedná o bolestivou poruchu, je pro postiženého značně omezující.

Léčba Dupuytrenovy kontraktury

Pokud je onemocnění v počátečním stádiu, využívá se dlahování, rehabilitace a tlakové masáže. V některých případech se testuje využití látek, které rozpouštějí zbytnělé vazivo a užívá se i biostimulační laser. Ani přes tuto terapii však nelze dostatečně zabránit rozvoji onemocnění a musí se přistoupit k chirurgickému řešení. Při tom se uvolní vazivo, případně odstraní zbytnělá tkáň. Chirurg musí postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození nervů, cév nebo šlach. Dupuytrenova kontraktura často recidivuje, recidivě lze efektivně předcházet pečlivým odstraněním zbytnělé tkáně. Vlastní operace se provádí v místním znecitlivění, přičemž je po dobu zákroku omezen přívod krve do ruky, aby se předešlo nadměrnému krvácení.

Rehabilitace po operaci Dupuytrenovy kontraktury

Po operaci Dupuytrenovy kontraktury je velmi důležitá rehabilitace, se kterou se začíná hned druhý den po operaci. Nejprve se provádí pasivní protahování, později se přistupuje k aktivnímu cvičení a zatěžování dlaně. Na noc se ruka fixuje do dlahy s nataženými prsty, obvykle po dobu tří měsíců až půl roku. Kvalitní rehabilitací se předchází patologickému zjizvení, které by omezovalo pohyblivost. Srůstům v oblasti jizvy se také předchází tlakovou masáží. Pracovní neschopnost bývá od jednoho do tří měsíců v závislosti na vykonávané profesi.

 

Ceník zákroků