Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Rty, smyslné, atraktivní, jeden z prvních detailů, kterého si na druhých všímáme. Co stojí za jejich dokonalostí? Plný tvar, souměrnost, hydratace. Pokud vám ale není přáno a trápí vás pokleslé koutky úst, řešení je jednodušší, než si myslíte. Jaké cviky na povislé koutky pomohou a kdy je vhodné se svěřit do rukou odborníků estetické medicíny?

Povislé koutky úst: Máte je i vy?

Ústa, společně s očima, nejlépe vyjádří, jakou máte náladu. Povislé koutky úst mohou působit zamračeně, smutně, mrzutě, i když uvnitř se cítíte dobře. Důvodem smutně vypadajícího výrazu bývají vrásky kolem úst – tzv. marionetové vrásky a s tím spojené pokleslé koutky.

Viditelné vrásky (marionety) probíhají vertikálně mezi ústy a bradou. Povislé koutky poznáte tak, že povolíte mimiku v obličeji a zkusíte neutrální výraz. Pak sledujte čáru koutku úst, zda je rovně, případně směřuje dolů. 

Příčiny pokleslých koutků úst

  • genetika
  • nevyvážené využívání obličejových svalů
  • kouření: Kouření degraduje kolagen.(1)
  • nedostatečný pitný režim: Pokožka velmi rychle reaguje na příjem tekutin.
  • nedostatečná ochrana před slunečním zářením
  • úbytek kolagenu: Buňky pojivové tkáně zvané fibroblasty produkují a udržují kolagen. Jak lidé stárnou, jejich kolagen fragmentuje, funkce fibroblastů se zhoršuje a produkce kolagenu se zpomaluje.(2)

Mimikou tváře různě namáháme svaly obličeje. Některé svalové tkáně, které nepoužíváme, ochabují, jiné se díky našim úsměvům a mimickým gestům výrazně posilují. Tento nepoměr pak způsobuje, že se v určitých místech tváře časem vytvářejí vrásky.

V okolí úst se začnou objevovat povadlé rýhy. Vlivem ztráty elastinu se kolem úst tvoří svislé čáry, které sahají od konce úst k bradě – to jsou tzv. marionetové čáry či marionetové vrásky, jednoduše nazývané marionety.

Příčinou vzniku povislých koutků není jen ochabování obličejových svalů, ale s přibývajícím věkem je pokožka bez správné péče nedostatečně vyživovaná a hydratovaná, proto rychleji a snáze podléhá gravitaci a povoluje.

Velkou roli hraje i genetika, vliv povětrnostních podmínek (přílišné vystavování slunečním paprskům), dále vznik povislých koutků urychluje kouření a pobyt v zakouřeném prostoru a další faktory.

Cviky na povislé koutky

V současné době nabývá na popularitě tzv. obličejová gymnastika. Cviky na povislé koutky vám problém neodstraní, ale mohou posílit obličejové svalstvo. V současné době však neexistují spolehlivé vědecké důkazy o jejich efektivitě na stárnutí obličeje.

Jak odstranit povislé koutky

Chcete-li se zbavit pokleslých koutků, můžete se poradit s našimi odborníky – dermatology, kteří vám doporučí vhodný rejuvenační zákrok či hydratační ošetření.

V rámci prevence vzniku pokleslých koutků se rejuvenační techniky obvykle kombinují.

Zvednutí ústních koutků je možné pomocí injekčních výplní, plazmaterapie a dalších typů ošetření estetické dermatologie.

Nabízíme širokou škálu zákroků, které pomohou s povislými koutky. Během konzultace s vámi probereme možnost využít tyto zákroky: Injekční výplně, Vyhlazení vrásek botulo. přípravky, Plazmaterapie – Plazmalifting, Skinbooster.


Reference

1/ ncbi.nlm.nih.gov. Cigarettes Smoking and Skin: A Comparison Study of the Biophysical Properties of Skin in Smokers and Non-Smokers, Taraneh Yazdanparast, Hournaz Hassanzadeh, Saman Ahmad Nasrollahi, Seyed Mohammad Seyedmehdi, Hamidreza Jamaati, Amirkia Naimian, Maryam Karimi, Rahim Roozbahani, and Alireza Firooz. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230126/ [Februar 18, 2019]
2/ ncbi.nlm.nih.gov. Biochemistry, Collagen Synthesis. Marlyn Wu, Kelly Cronin, Jonathan S. Crane. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/ [September 13, 2021]

Nabídka zákroků estetické dermatologie k tématu povislé koutky:

Vyhlazení vrásek botulo. přípravky

Botulo. přípravky se velmi dobře uplatní k vyhlazení mimických vrásek, vodorovných vrásek na čele a odstraní také vrásku nad kořenem nosu nebo vějířky u očních koutků. Může mít velmi pozitivní vliv na celkové uvolnění nežádoucího výrazu obličeje. Schopnost přípravků snížit aktivitu svalů se v estetické medicíně využívá již řadu let. Jak ošetření probíhá?

Plazmaterapie – Plazmalifting

Trendem dnešní estetické chirurgie jsou ambulatní miniinvazivní zákroky. Perfect Clinic na ně sází. Novinkou boje se zubem času je plazmaterapie (plazmalifting). Jsme rádi, že u nás na klinice nabízíme unikátní metodu Comfort Plasmaterapie, která je šetrnější a výrazně efektivnější.

Skinbooster

Skinbooster je jedna z nejefektivnějších metod omlazení a intenzivní hydratace unavené a suché pleti.

Injekční výplně

Injekční výplně jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové a dalších hydratačních a aktivačních složek. Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, ale pro korekci vrásek lze aplikovat i botulo. přípravky, vlastní tuk a další. Použití výplňových materiálů je velmi oblíbená metoda k odstranění projevů stárnutí, korekci jizev, modelaci kontur a objemu tváře, zvětšení rtů a k celkovému omlazení.