Praha

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Odstranění znamének

Mnoho z nás se potýká s drobnými nedokonalostmi jako jsou znaménka, pihy nebo různé kožní výrůstky. Pokud trápí i vás, zprostředkujeme vám konzultaci s našimi specialisty estetické dermatologie. S volbou optimálního řešení vašeho problému vám rádi poradí a sestaví pro vás terapeutický plán na míru.

Mezi kožní výrůstky můžeme řadit:

 • bradavice způsobené HPV papilomavirem
 • seborhoické veruky (stařecké bradavice)
 • červené hemangiomy
 • tukové výrůstky kolem očí
 • fibromy
 • pravá mateřská znaménka
 • získané névy (pihy, znaménka)
 • solární lentiga (jaterní skvrny)

Výrůstky mají podobu útvaru:

 • ohraničeného
 • vyrůstajícího na povrch
 • se stopkou

Právě druh a lokalizace výrůstků či bradavic rozhodují o tom, k jaké metodě při jejich odstraňování dermatolog přistoupí.

Jak na znaménka a kožní výrůstky?

Pokud vás trápí nehezký či podezřelý útvar kdekoliv na těle, neměli byste jej podceňovat ani z hlediska zdravotních rizik. Ať už z důvodu přenesení na další části těla v případě infekčních útvarů, tak např. posouzení malignity u zvětšujících se mateřských znamének. Nejčastěji se jako řešení volí chirurgické odstranění nebo použití vysokovýkonného CO2 laseru.

Jak probíhá odstranění znamének a výrůstků

V případě chirurgického odstranění (vyříznutí) znaménka se jedná o zákrok trvající několik minut. Pokud se odstraňuje více znamének najednou, je zákrok pochopitelně časově náročnější. Výkon se provádí ambulantně v lokální anestezii.

Chirurgické vyříznutí znamének je vhodné především u pigmentovaných znamének a při podezření na zhoubnou povahu kožního útvaru. Následně je totiž možné provést histologické vyšetření pro vyvrácení jeho malignity.

Po dobu hojení ranky v místě odstraněného znaménka je zapotřebí vyhnout se sportu, koupání či opalování. Proto je vhodné tento typ zákroku buď neplánovat bezprostředně před letní dovolenou, nebo se v letních měsících po zákroku chránit krémem s SPF 50+. To však rozhodně neplatí u rizikových útvarů, tam je na místě lékařský zásah v co nejkratší době.

Při odstraňování znamének laserem je výhodou rychlejší hojení a tvorba jen drobných jizviček. Při ošetření povrchových znamének CO2 laserem (nebo cévních hemangiomů cévním laserem) dochází častokrát k zhojení bez tvorby jizvy. Tato metoda se volí především u malých útvarů.

Nejste si jistí, jaká metoda odstranění znamének je vhodná právě pro vás?

Konzultujte to s našimi odborníky

Seznam vyšetření, která vám pomohou, naleznete zde:

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.

Chirurgické odstranění znamének, kožních výrůstků

K chirurgickému odstranění (vyříznutí) znaménka se přistupuje u větších znamének nebo při podezření ze zhoubnosti.