Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Liposukce břicha

Liposukce břicha je metoda odstranění tukových polštářků v této oblasti. Je vhodná pro ženy i muže, v některých případech lékař doporučí spojit ji s abdominoplastikou. Operace zabere v závislosti na rozsahu jednu až dvě hodiny. Přibližně čtyři týdny po operaci je nutné nosit kompresní prádlo.

Pro koho je liposukce břicha vhodná?

Operace je vhodná pro ty, které trápí nadbytečné tukové polštářky v oblasti nad pupíkem nebo pod ním. U osob, které mají krom nadbytečné tukové tkáně i přebytky uvolněné kůže, například po porodu nebo významné redukci hmotnosti, by samotná liposukce nepostačovala a je třeba ji spojit s chirurgickou úpravou kožního krytu, případně i zpevněním uvolněného svalstva. Liposukcí lze také řešit situaci, kdy se u žen po císařském řezu hromadí tuková tkáň v oblasti nad jizvou a vytváří nerovnost. U žen, které ještě plánují těhotenství, je nutné zvážit odložení operace na později, neboť těhotenství a porod mohou znehodnotit její výsledek.

Je důležité mít na mysli, že liposukce břicha není metodou hubnutí, ale úpravou problematické oblasti, kterou nelze zvládnout pohybovou aktivitou ani zdravým životním stylem.

Příprava k liposukci břicha

Prvním krokem k liposukci břicha je konzultace u plastického chirurga. Ten zhodnotí rozsah tukové tkáně, ale i stav a elasticitu kůže. Současně doporučí, která technika liposukce je pro konkrétní osobu a problém nejvhodnější. V rámci konzultace se také pacient seznámí s možnými riziky zákroku. V některých případech může lékař před liposukcí doporučit úpravu tělesné hmotnosti. Veškeré informace k operaci obdrží pacient také v písemné podobě.

Protože se liposukce břicha provádí v celkové anestezii, nutnou součástí přípravy k operaci je předoperační interní vyšetření. To obvykle zahrnuje vyšetření krve a moči, EKG, případně další vyšetření v závislosti na konkrétních zdravotních problémech pacienta. Lékaře je třeba informovat o veškerých onemocněních, užívaných lécích, včetně hormonální antikoncepce, i potravinových doplňcích. Některé může být nutné před operací vysadit.

Průběh liposukce břicha

Během operace chirurg provede pomocí kanyly odsátí tukové tkáně z předem vyznačených oblastí. Vlastní zákrok trvá přibližně jednu až dvě hodiny, v závislosti na rozsahu ošetřované oblasti a metodě liposukce. Po té, co lékař odstraní nadbytečný tuk, uzavře vstupy po kanyle jednoduchými drobnými stehy, ty překryje sterilní gázou a kompresním prádlem.

Po liposukci břicha

Hospitalizace po liposukci břicha trvá obvykle jeden den. Bolestivost operované oblasti nebývá velká, v případě potřeby je možné podat podle doporučení lékaře analgetika. Kompresní prádlo je možné sundat nejdříve třetí den po operaci. V tento den se odstraní náplasti z ran a ta se osprchuje. Následně se prádlo znovu navlékne a používá se tři až čtyři týdny. Dodržení doby nošení prádla má zásadní vliv na kvalitu zhojení operované oblasti. V době bezprostředně po operaci prádlo brání rozvoji otoků a hematomů.

Při tumescentní technice liposukce ještě přibližně osm až deset hodin odtéká roztok z tkáně. Pacient z toho důvodu dostává domů savé podložky, které si sám podle potřeby mění. Stehy, kterými byly uzavřeny vstupy po kanyle, se obvykle odstraní po dvou týdnech od operace. Návrat do zaměstnání je možný po třech až čtyřech dnech v případě kancelářské práce, u větší fyzické námahy a sportu je třeba vyčkat se zátěží tři týdny.

Přetrvání výsledku liposukce břicha

Výsledek liposukce břicha je trvalý, v místech odsátí tuku se znovu tukové buňky neobjeví, pouze ty které zůstaly, mohou při významném nárůstu hmotnosti zvětšit svůj objem. Proto pro udržení výsledku liposukce je třeba dodržovat zdravou životosprávu a podpořit výsledek vhodným cvičením.

 

Ceník zákroků