Na ploché bříško často liposukce nestačí. Ženy, které mají břišní stěnu povolenu kvůli opakovaným porodům nebo radikálnímu hubnutí, trápí kromě tuku ještě něco jiného a tím je převis kůže v podbřišku.
Pokud již vyvstal problém převislého břicha a chcete ho řešit, není jiné cesty než chirurgický řez. Nepomohou vám diety, cvičení ani žádné neinvazivní postupy nabízené v poslední době na trhu. Chcete-li štíhlejší bříško bez kožních převisů, budete muset uvažovat o chirurgickém zákroku zvaném abdominoplastika. Nepočítejte s celkovým zhubnutím břicha nebo trupu, ale očekávejte skutečně efektivní změnu postavy a tím i výrazné nabytí sebevědomí.
Operaci je ideální naplánovat na dobu, kdy je ustálená hormonální rovnováha po porodu, ukončena laktace a neméně důležitý je ustálený, nebo lépe ukončený proces hubnutí. Další těhotenství nemusí být důvodem k odložení zákroku, protože v drtivé většině nemusí být problémem.
Při kompletní abdominoplastice je proveden poměrně dlouhý řez horizontálně v podbřišku přes kůži a podkoží až na povázku břišních svalů a kůže s podkožním tukem je oddělena od břišní stěny, pupík je obříznut, kůže stažena dolů tak, aby byla napjata, a její nadbytek je odstraněn.
V případě tzv. miniabdominoplastiky, kdy není nutno korigovat horní část břicha nad pupkem, je výkon kratší a není nutno provést transpozici-přesun pupku. Řez vede vertikálně jen v podbřišku a jizva je tím pádem menší.
Po celou dobu rekonvalescence nosíte kompresivní prádlo, ve kterém i spíte. Lehkou fyzickou zátěž doporučujeme teprve po třech týdnech a plnou fyzickou zátěž po dvou měsících.
Těhotenství, porod a kojení jsou nedostižnou výsadou žen, ale neobejdou se často bez rušivých změn na postavě jinak šťastných maminek. A právě pro spokojené maminy, nejrůznějšího věku, které chtějí trochu poupravit to, co jim po těhotenství zbylo a s čím si neví rady je tu náš nový průvodce typickými „maminkovskými“ plastickými operacemi.