Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Nejrůznější kožní výrůstky způsobují svým nositelům nejen estetické, ale často i funkční obtíže. Lze je odstranit chirurgicky nebo vysokovýkonným laserem CO2. V případě laseru se jedná o velmi šetrné a efektivní řešení s minimální jizvou.

 

Odstranění kožních výrůstků

Typy kožních výrůstků

Ačkoliv řadě lidí kožní výrůstky splývají pod hromadný pojem mateřské znaménko, odborníci jednotlivé typy kožních výrůstků zcela přesně kategorizují. Nejčastěji se vyskytují seborrhoické veruky, červené hemangiomky, tukové uloženiny kolem očí, tzv. xanthelasmata, fibromy a pravá mateřská znaménka.

Podle tvaru mohou být výrůstky ohraničené, vystupující nad povrch, se stopkou či bez. Druh a lokalizace výrůstku určují, jaká metoda je ideální k jejich odstranění.

Na co dát pozor

Kožní výrůstky jsou ve většině případů nezhoubné a působí pouze estetické nebo funkční potíže. Zvláště pokud jsou v oblasti švů nebo ramínek spodního prádla, které je odírají, doporučujeme jejich odstranění. Varovným signálem je, pokud se znaménko či jakýkoliv jiný výrůstek začne měnit – a to jak jeho velikost, tvar, ohraničení a barva nebo pokud zarudne či svědí. V takovém případě je vždy nutné navštívit bez odkladu lékaře. Mohlo by se jednat o zhoubné onemocnění, při kterém hraje významnou roli včasný záchyt.

Metody odstranění kožních výrůstků

Kožní výrůstky lze odstranit klasickou chirurgickou cestou nebo vysokovýkonným laserem.

Příprava na odstranění kožních výrůstků

Ať už lékař zvolí jakoukoliv metodu odstranění výrůstku, příprava na ošetření bude vždy zahrnovat pečlivé vyšetření dermatoskopem. Lékař na základě toho zhodnotí charakter a strukturu výrůstku a navrhne optimální metodu.

Měl by být informován o vašich alergiích, chronických onemocněních i užívaných lécích a potravinových doplňcích. Také pokud se vám v minulosti vytvořila po úrazu nebo chirurgickém zákroku velká zbytnělá jizva, tzv. keloid, je nutné o tom lékaře informovat.

Vlastní ošetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Pouze v případě, že se výrůstek objevil v místě vystaveném slunečnímu záření, je lépe ošetření směřovat na podzimní a zimní měsíce. V případě, že znaménko vykazuje jakékoliv podezřelé chování, rozhodně s odstraněním neotálejte.

Chirurgické odstranění kožních výrůstků

Jedná se o klasickou chirurgickou metodu, při které lékař odstraní výrůstek pomocí skalpelu. Metoda se využívá především tam, kde je znaménko jakkoliv podezřelé a lékař potřebuje jeho charakter ověřit na histologii.

Chirurgické odstranění výrůstku se provádí v místním injekčním znecitlivění. Následně lékař výrůstek vyřízne skalpelem. V případě většího útvaru ranku uzavře stehem. Místo překryje sterilním krytím a odebraný výrůstek odesílá k histologickému vyšetření. Jestliže lékař použil nevstřebatelný šicí materiál, je třeba počítat s nutností odstranit steh přibližně deset dní po ošetření. Pro dobré zhojení jizvičky je nutné ošetřenou oblast několik měsíců chránit před slunečním zářením krémem s vysokým UV faktorem.

Laserové odstranění kožních výrůstků

Komfortní variantou je „odpaření“ výrůstku pomocí vysokovýkonného laseru CO2. Tuto metodu lékař volí, pokud si je po vyšetření dermatoskopem zcela jistý, že výrůstek není rizikový. Při laserovém ošetření totiž není možné zničený útvar odeslat na histologické vyšetření. Velkou předností metody je to, že ošetřená oblast nekrvácí, vzniká pouze malý stroupek a po něm jemná, okem neviditelná jizvička. Metoda má tedy oproti klasické chirurgické cestě velký estetický benefit.

Průběh laserového ošetření kožních výrůstků

Odstranění výrůstku laserem lze provést v místním znecitlivění buď pomocí anestetického krému nebo injekce s anestetikem. Účinek anestetika nastupuje během několika minut. Následně lékař pomocí laserové sondy znaménko odpaří. V závislosti na velikosti, hloubce a počtu výrůstků zabere ošetření několik minut.

Po laserovém odstranění kožních výrůstků

Péče po laserovém ošetření není nijak zvlášť náročná. Ranka je překryta náplastí, vytvoří se stroupek jako po odřenině, který obvykle do deseti dnů mizí. Doporučujeme vyvarovat se týden sauny, koupání v bazénu nebo vaně a extrémní sportovní zátěži. Ošetřenou oblast je třeba několik měsíců chránit před slunečním zářením pomocí krémů s vysokým UV faktorem.

Kdy kontaktovat lékaře?

Ošetření kožních výrůstků laserem je velice bezpečné a obvykle se neobjevují nežádoucí reakce. V případě, že se již stroupek hojil a náhle se objeví zarudnutí a bolestivost, obraťte se na lékaře. Mohlo dojít k infikování ranky. Tato komplikace se dá velmi efektivně a bez následků řešit.

Výsledek laserového odstranění kožního výrůstku

Odstranění výrůstku laserem je trvalé. U některých typů lézí, například znamének, může být nutné ošetření několikrát zopakovat.

 

Guide Book Anti-aging - Přepište svůj věk

Ceník zákroků