Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Ganglion

Ganglion je cysta nejasného původu vyplněná rosolovitou látkou. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti kloubů a šlach, na rukou nebo nohou. Častější je výskyt u žen, obvykle v blízkosti člunkovité nebo poloměsíčité kosti.

Za jeden z významných faktorů vzniku ganglion se považuje dráždění v dané oblasti nebo infekce a úraz. Proto se také gangliony velmi často objevují u sportovců, zejména gymnastů.

Diagnostika ganglionu

Při podezření na ganglion lékař obvykle provede ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření, které diagnózu potvrdí. Ganglion obvykle působí bolest a omezuje pohyblivost kloubu. Může také narůst do poměrně velkých rozměrů, jedná se až o velikost vejce, problém je pak také vnímán jako esteticky nežádoucí.

Ganglion může vymizet i samovolně, obvykle se tak stává, pokud je kloub uveden do klidového režimu a je omezeno dráždění jeho okolí.

Léčba ganglionu

Odstranění ganglionu se provádí buď prostým napíchnutím jehlou a injekční stříkačkou a odsátím jeho obsahu, případně se následně provede výplach s obsahem kortikoidu. Pokud je rosol v ganglionu hustý a není možné jej odsát, provádí se jeho chirurgické odstranění. Obvykle postačí lokální znecitlivění. Po zákroku je nutné postiženou končetinu po dobu hojení ponechat v klidovém režimu, nejčastěji formou uložení do dlahy. Často se podávají analgetika, která mají současně protizánětlivý účinek. Působí nejen k mírnění pooperačních bolestí, ale také jako prevence opětovného vzniku ganglionu. Ten má tendenci recidivovat, zvláště v případech, kdy se během zákroku nepodaří odstranit i příčinu nahromadění tekutiny.

Někteří lékaři doporučují v léčbě ganglionu i některé alternativní postupy, jakými jsou pasivní zahřívání nemocného místa pomocí potítek či návleků, nebo koupele ve vřídelní či mořské vodě.

 

Ceník zákroků