Prosvítající rozšířené žilky na tváři nebo těle, tzv. metličky, jsou sice zdravotně neškodné, působí ale značně neesteticky, zvláště pokud se vyskytují na viditelných místech. V současnosti je lze velmi efektivně odstranit pomocí laseru nebo elektrokauteru.
Rozšířené žilky nebo popraskané kapiláry mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavoučků. Nejvíce se vyskytují na stehnech, pod koleny, v horším případě na obličeji kolem nosu, očí, nebo na tvářích. Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší.
Příčinou tvorby těchto metliček jsou drobná poškození cévní stěny. Buď jsou cévky jen rozšířené, nebo dochází k tvorbě nejrůznějších anomálií, jakými jsou například pavoučkové névy nebo drobné hemangiomky.
S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek. Svou roli hraje i slábnoucí pleť, pod kterou jsou žilky více viditelné.
Viditelné metličkové žilky mohou vznikat také v důsledku onemocnění s názvem růžovka, která se objevuje především na obličeji.
Obecně mají rozšířené žilky tendenci vyskytovat se na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji nebo například lýtkách. Vliv na stav cévního systému, a tedy i tvorbu metliček, má také kouření, tělesná hmotnost a pohybová aktivita.
Elektrokauter je přístroj, který na základě vysokofrekvenčního proudu vytváří teplo, a tím působí na konkrétní tkáně. Někdy se také nazývá elektrická jehla nebo elektrický skalpel.
Laser, na rozdíl od elektrokauteru, působí prostřednictvím laserového mikropaprsku. Tento paprsek reaguje na pigmentové barvivo ve tkáni, a je tedy schopen ničit tmavě zbarvené cévky. Nereaguje tedy na oblasti bez pigmentace.
Pro pacienta není příprava na odstranění žilek laserem nebo elektrokauterem nijak náročná. Před ošetřením je třeba lékaři sdělit informace o případných chronických onemocněních, zvláště cévního původu, užívaných lécích a potravinových doplňcích a alergiích. V případě, že má lékař jakékoliv podezření na onemocnění žilního systému, což může právě opakovaná tvorba drobných metliček naznačovat, doporučí komplexní vyšetření cévního systému pomocí ultrazvuku a předání do péče cévního chirurga – v Perfect Clinic je specialista přítomen.
Odstranění metličkových žilek je velmi bezpečné. Má však několik kontraindikací. Není vhodné je provádět v těhotenství a při kojení, na opálené pokožce a při onkologickém onemocnění. Ošetření elektrokauterem je kontraindikováno u osob s kardiostimulátorem.
Relativní kontraindikací může být onemocnění, které by mohlo narušit proces hojení, například nekompenzovaná cukrovka nebo infekce v ošetřované oblasti. Zákrok se neprovádí také u celkové akutní infekce způsobené viry nebo bakteriemi.
Ošetření laserem obvykle nevyžaduje lokální anestezii, pacient je vnímá jako jemné štípání. Na citlivějších místech nebo u osob se zvýšenou senzitivitou na bolest je možné před ošetřením oblast natřít znecitlivujícím krémem. Jeho účinek nastupuje do třiceti minut. Následně lékař pomocí laserové sondy nebo elektrické jehly odstraní nežádoucí cévky nebo cévní anomálie. Celý zákrok trvá v závislosti na rozsahu ošetření několik minut.
Ani laserové ani elektrokauterové odstranění žilek neklade žádné velké nároky na péči po ošetření.
Asi dva až tři dny po zákroku by neměla být ošetřená oblast zatěžována nadměrným prokrvením – jedná se zejména o fyzickou námahu, pití alkoholu, horkých nápojů nebo prohřívání. Důvodem je především to, že tyto faktory způsobují rozšíření cév, které není po dobu hojení žádoucí. Po tuto dobu je nutné vyhnout se také mytí ošetřené oblasti. Na kůži zůstávají několik dnů drobné stroupky, které ale rychle mizí. Ani laser ani elektrokauter nezanechává jizvy. Na stroupky lze aplikovat krycí make-up.
Ošetření žilek laserem nebo elektrokauterem obvykle nemívá nežádoucí účinky. Lékaře je třeba kontaktovat, pokud by se objevilo zarudnutí a bolestivost v místě ošetření, zvláště po té, co se již stroupky úspěšně hojily. Může se jednat o známky zánětu, který však lze bez následků řešit. V některých případech se může stát, že se v ošetřené oblasti objeví další drobné metličky. V takovém případě lékař doporučí žilní vyšetření a navrhne řešení.
Aby bylo odstranění žilek trvalé, je třeba pečovat o žilní systém komplexně. Zvláště u dolních končetin doporučujeme dát si pozor na jednostranné zatěžování a nedostatek pohybu. Pohyb a rovnoměrná zátěž podporuje správnou činnost žilního systému. Zvláště v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Současně je vhodná úprava tělesné hmotnosti, strava bohatá na vitaminy a minerály. V některých případech bývá vhodné podpořit stav žilního systému dolních končetin kompresí elastickými punčochami nebo užíváním potravinových doplňků.