Znaménka a nejrůznější kožní výrůstky na těle bývají esteticky nežádoucí (zvláště pokud se vyskytují na viditelných místech, jako je obličej, dekolt apod.), ale přináší také funkční potíže, kdy se například rozdírají o oděv v oblasti švů, okrajů spodního prádla, ramének podprsenky apod. V rozhodnutí o způsobu odstranění hraje roli i typ znaménka. Pokud není zcela jasné, jakého původu znaménko je, bude třeba provést histologii. To není možné provést v případě odstranění laserem či elektrokauterem, při jejichž působení se znaménko zničí, aniž by zůstala jizvička.
Při konzultaci a ošetření, které probíhají v rámci jedné návštěvy, lékař zhodnotí lokalizaci a velikost znaménka. Provede vyšetření dermatoskopem a podle jeho tvaru a struktury určí, zda bude nutné vyšetřit znaménko histologicky. V závislosti na tom navrhne metodu odstranění, neboť po ošetření CO2 laserem a elektrokauterem už není histologie možná.
Kůže v okolí znaménka by měla být zdravá a neměla by se před zákrokem nadměrně slunit. Pokud pacient v minulosti již prodělal chirurgický zákrok a jizva se zhojila tzv. keloidem, tedy zbytnělou nadměrnou jizvou, je nutné, aby o tom informoval lékaře.
Odstranění znaménka nevyžaduje žádnou přípravu. Provádí se v místním znecitlivění, není tedy nutné předoperační vyšetření.
V případě, že lékař při konzultaci nazná, že znaménko je nutné histologicky vyšetřit, provede jeho odstranění klasickým chirurgickým způsobem, tzv. excizí. V takovém případě skalpelem znaménko po znecitlivění vyřízne. Vzniká ranka se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.
Pokud je znaménko jednoznačně nezhoubného původu, může lékař použít k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který je „odpaří“. Jedná se o naprosto přesnou nekrvavou metodu, která maximálně šetří tkáň okolo znaménka. Ošetření trvá několik minut a provádí se v místním znecitlivění. Po odstranění se ošetřená oblast hojí stroupkem.
Třetí možností je odstranění znamének elektrokauterem. Ošetření trvá opět jen několik minut, provádí se v místním znecitlivění.
Pokud byla provedena excize, ranka je krytá sterilním krytím. To se sejme podle instrukcí lékaře. Pokud byl k uzavření ranky po znaménku použitý nevstřebatelný steh, je třeba se dostavit po několika dnech k odstranění.
Stroupek po ošetření CO2 laserem se odloučí přibližně do deseti dnů, po použití elektrokauteru odpadne do dvou týdnů. V obou případech se nesmí stroupek odloupávat a je třeba vyčkat, až se spontánně uvolní. Následně zůstává malá nenápadná jizvička.
V případě ošetření CO2 laserem, nebo elektrokauterem může být okolí ošetření mírně zarudlé, toto zarudnutí samo zmizí během několika dnů.
Po odstranění znamének je možné ihned se vrátit k běžným aktivitám. Pouze v případě chirurgické excize znaménka doporučujeme vyvarovat se do zhojení ranky sportovním aktivitám, zvláště pokud se znaménko vyskytlo na zádech, v podpaží apod., kde by mohlo při námaze dojít k nežádoucímu „rozjetí“ jizvy.
Po odstranění znaménka je třeba alespoň tři měsíce ošetřovanou oblast chránit před slunečním zářením.
V případě excize se může objevit zvýšené krvácení z ranky nebo infekce. Většinou se jedná o nezávažnou a snadno řešitelnou komplikaci. Výjimečně může u osob disponovaných k větší tvorbě jizev vzniknout tzv. keloid.
Po excizi je odstranění znaménka trvalé a efekt okamžitý. V případě použití laseru mizí znaménko postupně, přibližně stejně, jako se hojí běžná jizva.