Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Operace asymetrie prsou

Ačkoliv žádná žena na světě nemá oba prsy zcela identické, někdy je rozdíl v jejich velikosti a tvaru natolik výrazný, že prsy působí neesteticky. Příčinou bývají vrozené vady, případně onemocnění nebo úraz. Asymetrie poprsí se dá řešit pomocí plastické operace – nejčastěji vložením implantátů různých velkostí, případně zvětšením nebo zmenšením jednoho prsu a domodelováním druhého

Zvětšení prsou - augmentace

Pro koho je operace asymetrie prsou určena?

Úpravu asymetrie prsou může podstoupit každá žena, kterou trápí rozdíl tvaru a velikosti mezi prsy. V případě, že žena ještě zvažuje těhotenství a kojení, je třeba zákrok pečlivě uvážit s ohledem na to, že tvar prsu se může vlivem těchto faktorů měnit. Také je třeba zvážit, že operace může v budoucnu ovlivnit možnost kojení. Pokud žena plánuje řešení asymetrie prsou po porodu, je vhodné zachovat minimálně šest měsíců časový odstup od ukončení kojení.

Příprava před operací asymetrie prsou

Prvním krokem k řešení asymetrie prsou je konzultace u plastického chirurga. Ten zhodnotí problém a doporučí postup – nejčastěji se jedná o vložení silikonových implantátů různé velikosti spojené s modelací prsou. Méně často se jeden z prsů zredukuje, nebo naopak zvětší implantátem a druhý domodeluje tak, aby co nejvíce odpovídal tvarově prsu prvnímu. V případě první operace lékař rámci konzultace vybere vhodné implantáty.

Během konzultace lékař ženě také podá veškeré informace o průběhu operace, nutné rekonvalescenci, průběhu hojení i možných komplikacích. Pokud se s ženou dohodne na vložení prsního implantátu, v rámci konzultace vybere jeho velikost a tvar.

Operace asymetrie prsou se provádí v celkové anestezii, proto bude nutné podstoupit předoperační interní vyšetření a také mammologické či ultrazvukové vyšetření prsu. Lékař by měl být informován o všech lécích a potravinových doplňcích, které žena pravidelně užívá, a to včetně hormonální antikoncepce. Některé přípravky bývá nutné před operací vysadit. V době přibližně tří týdnů před operací by žena neměla prodělat žádné infekční onemocnění, a to ani rýmu. Pokud se tak stane, vždy je nutné informovat o tom lékaře.

Průběh operace asymetrie prsou

V rámci operace lékař nejčastěji vloží obvyklým postupem do prsou silikonové implantáty různé velikosti tak, aby dosáhl symetrie. Méně často implantát zavede do jednoho z prsů, nebo prs naopak zredukuje. Vždy pak upraví tvar druhého prsu, aby co nejvíce odpovídal tvaru prvního prsu. Operace asymetrie prsou bývá tedy vždy spojena s modelací.

Řez je nejčastěji vedený od prsní bradavky směrem dolů a kolmo v podprsní rýze, vytváří tak tvar kotvy. Do operační rány jsou vloženy drény a jizvy uzavřeny samovstřebatelnými stehy. Následně jsou prsa překryta sterilním krytím a elastickou bandáží. Operace zabere přibližně dvě hodiny.

Po operaci asymetrie prsou

Hospitalizace na klinice trvá obvykle jeden den, poté lékař odstraní drény a žena odchází do domácího ošetřování. Čtvrtý den po zákroku je možné prsa osprchovat a potom se znovu překryjí elastickým obinadlem. To se během několika dnů vymění za elastickou podprsenku, kterou je třeba ponechat na prsou po dobu pěti týdnů.

Bolestivost se odvíjí podle toho, zda byl prs pouze redukovaný a modelovaný, nebo jestli byly použité i silikonové implantáty. V druhém případě bývá bolestivost o něco větší, vždy je však zvladatelná pomocí běžně dostupných analgetik. Otoky a hematomy většinou mizí do tří týdnů.

Týden po zákroku je třeba dodržovat klidový režim. Nějakou dobu po operaci bude nutné spát na zádech, vyhýbat se předklonům a pohybovým aktivitám, které by vedly k jakémukoliv zatěžování prsního svalu.

Osmnáctý den po operaci se doporučuje začít provádět tlakové masáže, s jejichž technikou je žena podrobně seznámena na klinice. Obvykle se postupuje tak, že se bříškem prstu tlačí na jizvu takovou silou, aby se nehtové lůžko zbělelo, a tento tlak se vyvíjí po dobu asi patnácti vteřin. Postup se bod po bodu opakuje po celé délce jizvy, po jizvě se však nepřejíždí. Masáž je třeba provádět alespoň pětkrát denně.

Po domácí rekonvalescenci je možno v dalším týdnu vykonávat kancelářskou práci, za následných sedm dní i lehké fyzické aktivity. Po čtyřech týdnech je možné věnovat se všem aktivitám. Minimálně jeden měsíc po operaci je nutné vyhnout se pobytu na slunci, vlastní jizvy by se potom měly před slunečním zářením chránit tři měsíce.

Ženy, které podstoupily operační výkon na prsou, by měly pravidelně docházet ke kontrolám na klinice a podle doporučení lékaře také absolvovat kontrolu v mammologické poradně.

Přetrvání výsledku operace asymetrie prsou

Vyrovnání asymetrie prsou je trvalé. Nelze však zabránit tomu, že prsa podléhají vlivu gravitace a procesu stárnutí a po létech může dojít k jejich poklesu. V takovém případě je možné upravit je modelací.

 

Ceník zákroků