Lupavý prst – ač to může působit pro řadu lidí jako drobnost, ti, které tento problém postihl, o banalitě nemluví. Při každém ohnutí nebo natažení prstu pocítí nepříjemné lupnutí, bolest, přeskočení nebo zadrhnutí, někdy se prst dokonce zasekne v určité poloze. To přináší řadu komplikací v každodenním životě. Chirurgie nabízí jednoduché řešení, které problém odstraní.
Abychom porozuměli celému problému, je nutné pochopit, jak fungují šlachy prstu. Každý z prstů má tři šlachy – jedna je na hřbetě, další dvě na dlaňové části ruky. Každá šlacha, která vede ze špičky prstu až k předloktí, prochází šlachovými poutky tak, aby při pohybu prstu kopírovala jeho pohyb, a nikoliv se propínala. Šlachová poutka se upínají přímo na kosti. V důsledku zánětu, úrazu nebo některých operací může šlacha zbytnět a průchod poutkem je obtížný nebo dokonce zcela vázne. To se projevuje jako bolestivé přeskočení nebo lupnutí. Může také docházet k tomu, že šlacha kanálem projde, ale není schopná již proklouznout zpátky. Prst tedy zůstává zaseknutý v určité poloze. Může být postižený jeden prst, nebo i více prstů současně. V dospělosti je nejčastěji postižený prostředníček a prsteníček, naopak výjimečně bývá postižený ukazováček. V některých případech se může lupavý prst objevovat vrozeně.
Operace je vhodná pro ženy i muže, kteří trpí problémem lupavého prstu. Častěji se vyskytuje u žen středního věku. Někdy se může objevit v souvislosti například se syndromem karpálního tunelu, při revmatické artritidě, cukrovce nebo de Quervainově chorobě. K operačnímu řešení se přistupuje při déletrvajícím onemocnění nebo poté, co selhala konzervativní léčba pomocí sádrové fixace a injekcí steroidů do místa postižené šlachy.
Operace se obvykle provádí v místním znecitlivění, není tedy třeba absolvovat předoperační interní vyšetření. Je však nutné poskytnout lékaři veškeré informace o chronických onemocněních, užívaných lécích a potravinových doplňcích. Důležité je sdělit také informace o alergiích, zvláště pak na některá anestetika či dezinfekční přípravky.
Po domluvě s lékařem je zákrok možné provést i v analgosedaci nebo celkové anestezii, v takovém případě je nutné předoperační interní vyšetření. Žádanku na ně klient obdrží na klinice.
Po dezinfekci operované oblasti do ní lékař aplikuje formou injekce znecitlivující látku, což může být v první chvíli nepříjemné. Účinek anestetika však rychle nastoupí a jakákoliv bolestivost mizí. Lékař může paži stáhnout manžetou, aby rána nekrvácela. V rámci operace provede naříznutí kůže, dostane se na spodinu a vyhledá šlachové poutko. Šlachu i poutko povolí, případně rozruší srůsty způsobené například zánětem. Pak ránu zašije a překryje sterilním krytím.
Operovaná oblast může být lehce bolestivá, lékař naordinuje analgetika dle potřeby. Ideální je udržovat končetinu ve zvýšené poloze, což mírní bolestivost i otok.
Bezprostředně po operaci je vhodné začít s pohybem prstu, aby nedocházelo ke srůstání šlachy s okolím, což by mohlo poškodit hybnost prstu. Provádí se aktivní i pasivní cvičení, kterému je třeba se intenzivně a pravidelně věnovat.
Důležitá je také péče o jizvu formou tlakových masáží, případně přikládáním silikonových proužků. Podrobné informace k tomu, jak tyto masáže provádět jsou k dispozici na klinice.
Pokud po operaci přetrvává poohnuté postavení prstu, léčí se dlahováním a přikládáním pružného tahu. Ruku je nutné šetřit alespoň 2 týdny, v případě těžké fyzické práce až 4 týdny. Pokud byly použité nevstřebatelné stehy, odstraňují se v době určené lékařem.
Komplikace operace lupavého prstu jsou vzácné. Mohou se objevit problémy související obecně s chirurgickým zákrokem, například krvácení, infekce, nekróza nebo alergie na dezinfekční prostředek nebo anestetikum.
Ze specifických potíží může dojít k poranění citlivého nervu. To se projeví špatnou citlivostí prstu či jeho brněním. V případě této komplikace lékař provede sešití poraněného nervu. Naši lékaři mají s operací lupavého prstu bohaté zkušenosti a případné komplikace jsou schopni bez následků řešit.
Výsledek operace je trvalý, návrat problému velmi vzácný. Pokud se problém objeví u jiného prstu, je možné jej operovat.
Cena za operaci se pohybuje od 4 000 Kč v závislosti na počtu operovaných prstů. Platbu za operaci lupavého prstu je možné provést hotově nebo kartou. Ceny na naší klinice tvoříme co nejvstřícněji našim klientům, současně ale neslevujeme z vysoké kvality péče a bezpečnosti nezbytné pro chirurgický zákrok.