Transsexualita je označení pro obrácenou sexuální orientaci, přičemž dotyčný se identifikuje s opačným pohlavím. Muž se cítí jako žena nebo žena se cítí být mužem. Rozhodující slovo v diagnostice má psycholog a sexuolog, který může indikovat operativní změnu pohlaví. Schvaluje ji následně komise specialistů.
Jedná se o vrozenou skutečnost, kterou není možné změnit ani ovlivnit například léky. Základní léčbou je v první řadě psychoterapie. Při ní je hlavním úkolem terapeuta připravit dotyčného na přeorganizování života v opačném pohlaví.
V prvním kroku proměny pohlaví si dotyčný změní jméno a příjmení na sexuálně neutrální. Následuje hormonální terapie cílená na rozvoj sekundárních pohlavních znaků opačného pohlaví. Teprve poté následuje série chirurgických zákroků.
U přeměny na ženu se nejprve provede zvětšení prsů. Nicméně řada osob ji nevyužije, protože prsy rostou dostatečně již po hormonální terapii. Následně se provede kastrace a rekonstrukce klitorisu. Močová roura je zachována a lékař v dalším zákroku přistupuje k modelaci vaginy. Ta může být vytvořena z kůže penisu nebo z úseku tlustého střeva. V závěrečném zákroku vytvoří stydké pysky z kůže šourku.
Při přeměně z ženy na muže se v prvním zákroku provede amputace prsů. Následně se odstraní děloha a vaječníky. Potom chirurg vytvoří penis a močovou rouru a v posledním kroku se vytvoří skrotum.
Přeměna pohlaví na opačné je velmi závažným životním rozhodnutím. Proto by měl být dotyčný zcela přesvědčený o svém rozhodnutí. Celková přeměna trvá několik let, je velmi časově náročná a fyzicky zatěžující. S řešením transsexuality se pojí řada etických otázek. V některých případech lidé podstupují částečnou přeměnu, kdy například udržují ženskou vizáž, ale rozhodnout se zachovat si mužský genitál.