Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Plastická operace brady – zvětšení nebo zmenšení (případně zvaná jako ortognátní operace, posun čelistí)

K operaci brady přistupujeme v případě, když tvar a velikost bradového výběžku působí vzhledem k ostatním prvkům obličeje disproporčně a neesteticky. Vrozeně může dojít k malému vývinu brady nebo naopak k jejímu zbytnění. Obojí působí v obličeji rušivě. Za normu se považuje stav, kdy kořen nosu, úpon horního rtu a bradový výběžek tvoří jednotnou linii.

Rychlé informace

  • Zvětšení brady se provádí bud posunem vlastní kosti nebo pomocí implantátu
  • Řez se vede vnitřkem úst, výsledné jizvy nejsou vidět
  • První týden po operaci mohou přetrvávat mírné bolesti, doporučujeme kašovitou stravu a výplachy úst heřmánkem
  • Stehy jsou vstřebatelné a samy do 2 týdnů vypadnou

Jak postupujeme při plastice brady?

Zmenšení brady se provádí poměrně jednoduše. Vede se řez na vnitřní straně dolního rtu a provede se preparace bradového výběžku pod periostem. Je nutné dávat pozor, aby při plastice brady nedošlo k porušení nervů, které zajišťují citlivost dolního rtu. Pak se pilkou provede snesení části bradového výběžku tak, aby výsledný tvar brady byl co nejlepší. Následuje sešití sliznice dolního rtu.

Zvětšení brady můžeme provést buď pomocí umělého implantátu nebo posunem kostní tkáně.

Při použití implantátu vybereme odpovídající typ, aby byla dosažena vyhovující projekce bradového výběžku. Z přístupu z vnitřní strany rtu se implantát připevní ke kosti titanovými šrouby a sliznice se uzavře stehy. Používáme materiál Medpor, který umožňuje prorůstání kosti z okolí a stává se tak součástí kostní tkáně.

Při posunu vlastní kostní tkáně brady bez použití implantátu opět přistupujeme z vnitřní strany rtu, obnažíme dolní čelist, odřízneme pilkou část bradového výběžku, posuneme ho směrem dopředu a v tomto postavení připevníme titanovými dlažkami.

V obou případech korekce bradového výběžku nejsou jizvy na kůži viditelné, protože plastika brady se provádí z vnitřní strany rtu. Zákroky se provádí v celkové narkoze, pobyt v nemocnici trvá 1-2 dny, potom je pacient propuštěn do domů.

1 2
před operací po operaci

Péče po operaci brady

Po plastice brady přetrvává otok dolní čelisti ještě asi 14 dní a následně ustupuje. Omezení se týká stravy. Asi týden po operaci doporučujeme kašovitou, měkkou potravu a po jídle vždy výplach úst roztokem heřmánku nebo řepíku lékařského. Týden je brada fixována náplastmi, které se po 7 dnech odstraní, a další týden se doporučuje bradu vyvazovat elastickým obvazem nebo se přikládá speciální elastická maska na obličej. Po dobu 6-8 týdnů se pacient musí chránit před přímým nárazem na dolní čelist.

3 4
před operací po operaci

Z galerie před/po

 

Ceník zákroků