Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Plastická operace brady – zvětšení nebo zmenšení (případně zvaná jako ortognátní operace, posun čelistí)

K operaci brady přistupujeme v případě, když tvar a velikost bradového výběžku působí vzhledem k ostatním prvkům obličeje disproporčně a neesteticky. Vrozeně může dojít k malému vývinu brady nebo naopak k jejímu zbytnění. Obojí působí v obličeji rušivě. Za normu se považuje stav, kdy kořen nosu, úpon horního rtu a bradový výběžek tvoří jednotnou linii.

Jak postupujeme při plastice brady?

Zmenšení brady se provádí poměrně jednoduše. Vede se řez na vnitřní straně dolního rtu a provede se preparace bradového výběžku pod periostem. Je nutné dávat pozor, aby při plastice brady nedošlo k porušení nervů, které zajišťují citlivost dolního rtu. Pak se pilkou provede snesení části bradového výběžku tak, aby výsledný tvar brady byl co nejlepší. Následuje sešití sliznice dolního rtu.

Rychlé informace

  • Zvětšení brady se provádí bud posunem vlastní kosti
  • Řez se vede vnitřkem úst, výsledné jizvy nejsou vidět
  • První týden po operaci mohou přetrvávat mírné bolesti, doporučujeme kašovitou stravu a výplachy úst heřmánkem
  • Stehy jsou vstřebatelné a samy do 2 týdnů vypadnou

Z galerie před/po

plastika brady před a po profiloplastika před a po

Zvětšení brady můžeme provést posunem kostní tkáně.

Katky vysněná brada

  • Co vše vede k podstoupení plastiky brady? Více v příběhu Katky >>

Při posunu vlastní kostní tkáně brady přistupujeme z vnitřní strany rtu, obnažíme dolní čelist, odřízneme pilkou část bradového výběžku, posuneme ho směrem dopředu a v tomto postavení připevníme titanovými dlažkami.

Katka podstoupila plastiku brady a výsledek je skvělý

V obou případech korekce bradového výběžku nejsou jizvy na kůži viditelné, protože plastika brady se provádí z vnitřní strany rtu. Zákroky se provádí v celkové narkoze, pobyt v nemocnici trvá 1-2 dny, potom je pacient propuštěn do domů.

1 2
před operací po operaci

Péče po operaci brady

Po plastice brady přetrvává otok dolní čelisti ještě asi 14 dní a následně ustupuje. Omezení se týká stravy. Asi týden po operaci doporučujeme kašovitou, měkkou potravu a po jídle vždy výplach úst roztokem heřmánku nebo řepíku lékařského.

Týden je brada fixována náplastmi, které se po 7 dnech odstraní, a další týden se doporučuje bradu vyvazovat elastickým obvazem nebo se přikládá speciální elastická maska na obličej. Po dobu 6-8 týdnů se pacient musí chránit před přímým nárazem na dolní čelist.

3 4
před operací po operaci

Ceník zákroků