Pokud jste vyzkoušeli vlasovou mezoterapii pro posílení pevnosti vlasového kořínku a je třeba začít řešit problém komplexněji, jste na správné stránce.
Někdy nevhodně nazývaná jako "nastřelení vlasů" / "nastřelování vlasů". Celou podstatou vlasové transplantace je přenos vlasů ze zadní části do míst, kde dochází k jejich řídnutí (spánková oblast, kouty). Zákrok je vhodný i pro ženy, které trpí alopecií.
Transplantací vlasů nelze léčit každý vlasový úbytek. Je vhodným řešením především pro tzv. androgenní alopecie. Příčin vypadávání vlasů může být celá řada a mnoho z nich se řeší konzervativní, tedy neoperační cestou.
Transplantace řeší:
Existují dva typy transplantace vlasů:
Robotická transplantace vlasů je trendem dnešní doby, ale stále není natolik precizní, jako je manuální technika. Robot pod dohledem lékaře extrahuje vlasové štěpy a následně připravuje prostor pro jejich uložení v místě, kde vlasy chybí.
Manuální transplantace vlasů se provádí odběrovou jehlou o průměru 0,80 mm. V Perfect Clinic používáme k extrakci a implantaci jehly o průměru 0,60-0,65 milimetrů. Tím se minimalizuje velikost jizviček po zákroku.
U nás na klinice transplantaci vlasů provádí MUDr. Tomáš Herma a jeho tým, kteří mají 10letou praxi v oboru.
FU – follicular unit označuje vlasový štěp. Je tvořený malým kouskem kůže hlavy s obsahem 1-3 vlasových cibulek. Písmeno E v této zkratce zastupuje slovo "extrakce", tedy odebrání ze zarostlé části vlasů a přenos do míst, kde již vlasy chybí.
Výhody:
FUE metoda je vhodná pro muže i ženy. Nejčastěji se s ní řeší "kouty", řídnoucí temeno, vertex, ale také vousy či řídké obočí.
Vhodný kandidát:
Zákrok předchází velmi podrobná vstupní konzultace, na které vás čeká trichologické vyšetření. Díky němu lze posoudit celkovou kvalitu tzv. donoru – vlasové pokožky v týlní krajině, kde se štěpy odebírají. Určitě je vhodné přijít alespoň na konzultaci, protože i v případě, že nemáte téměř žádné vlasy, lze uvažovat o tzv. "bodyhair" – extrakci chloupků na těle a následné implantaci místo chybějících vlasů.
Odběrovým místem bývá ve většině případů zátylek. Pokud je místo oholené, je to ideální, ale ne vždy je to vyžadováno. Před zákrokem dostanete konkrétní instrukce co a jak potřebujeme. Pokud si necháte narůst 3-5 cm vlasy, zvládneme “dárcovskou” oblast zcela zakrýt.
Před zákrokem je vhodné vysadit alkohol, kofein a nikotin. Dále by se mělo omezit užívání léků na bolest a přípravky s kyselinou acetylsalicylovou.
Zákrok se provádí v lokální anestezii, která může být trošku nepříjemná. Po aplikaci anestezie je zákrok zcela bezbolestný. V žádném případě se nepoužívá skalpel a kůže jím není nijak nařezávaná.
Celý zákrok trvá 6-8 hodin, čas je podmíněný množstvím implantovaných štěpů. Výkon je rozdělen do tří fází, kdy je vymezený i prostor pro odpočinek. Velmi vzácně se zákrok rozděluje do dvou dnů.
Speciální dutou mikro jehlou se jemně navrtávají folikulární jednotky (soubor vlasových cibulek). Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy.
Na klinice používáme manuální techniku, která je velmi šetrná, ale zároveň náročná pro celý operační tým. Proto netransplantujeme více jak 1 000 štěpů během jednoho dne. Pokud je třeba implantovat 2 000-3 000 štěpů, dochází klient několikrát během týdne.
Důležité je dodržovat do detailů všechny pokyny. Můžete tak výrazně ovlivnit výsledky. Rekonvalescence trvá od několika dní po pár týdnů. Vše vám více vysvětlíme na konzultaci, a ještě po zákroku.
Ranky
Rány se do 10 dnů zahojí a vytvoří se stroupky.
Spánek
Je vhodné spát s vyvýšenou hlavou.
Barvení a stříhání
Ideální je na transplantované vlasy nedávat žádnou barvu. Pokud přesto potřebujete zakrýt šediny a nemáte žádné pooperační komplikace, barvení vlasů se doporučuje nejdříve 1 měsíc od zákroku. V případě volby přírodních barev (Henna), klidně můžete aplikovat již 14 dní po vlasové transplantaci. Vždy je ale vhodné řešit konkrétní stav a hojení s lékařem.
Stříhat po implantaci se můžete 14 dní po zákroku. Holicí strojek odložte minimálně na jeden měsíc. Vždy svého kadeřníka informujte o vlasové transplantaci.
Sex a sport po transplantaci vlasů
Zvýšenou fyzickou aktivitu nedoporučujeme minimálně jeden týden po implantaci. Zrychlený tep i dech mohou zvyšovat krvácení a pot dráždit operační ranky. S tím samozřejmě souvisí i sex.
Jak rostou vlasy po transplantaci
Nejprve transplantované vlasy vypadají a během prvních 3 měsíců vám začnou růst nové. Obnova trvá někdy i 12 měsíců. S konečným hodnocením výsledku je tak nutné vyčkat alespoň jeden rok od transplantace.
Odstranění strupů po transplantaci vlasů
Strupy samy odpadnou ve chvíli, kdy si budete moci vlasy začít umývat. V žádném případě je neodstraňujte cíleně. Nechte je samotné vypadat.
Elastická čelenka
Doporučuje se několik dní po operaci nosit elastickou čelenku, která zmírňuje otoky a jejich rozšíření do okolí čela a očních víček.
V případě FUE metody vznikají jen malinké kruhovité jizvičky, které jsou rozmístěné difúzně v zadní části hlavy. Díky malému průměru odběrové jehly (0,60 mm) je jizva po transplantaci vlasů téměř neznatelná.
Viditelnější jizva bývá po tzv. stripové metodě, která se dnes moc nepoužívá. Jde o vodorovnou jizvu umístěnou v zadní části hlavy. Lze ji zakrýt delšími vlasy, případně je možné do ní transplantovat vlasy metodou FUE.
Dlouholeté zkušenosti potvrzují téměř nulové postoperační komplikace v podobě výraznějších jizev, hnisavé infekce či nadměrných otoků.²
Po zákroku se může objevit lehké krvácení, kdy se následně tvoří strupy. Okolo štěpů je drobný otok zcela normální. První dva týdny se objevuje svědivost kůže a vyšší citlivost.
Transplantované štěpy už nikdy nevypadají. Nepodléhají totiž degeneraci pod vlivem především dihydrotestosteronu (což se stává převážně v koutech či v oblasti vertexu). Takto implantované vlasy s vámi zůstanou již navždy.
Běžně klient za zákrok zaplatí 50 000-100 000 Kč. Záleží na tom, kolik je třeba implantovat štěpů. Průměrný klient využije okolo 1 000 štěpů. Cena za jeden štěp je 93 Kč.
Transplantace vlasů u žen stojí stejně jako u mužů. Záleží na množství implantovaných štěpů.
Jsme soukromou klinikou. Transplantace vlasů není hrazena zdravotní pojišťovnou.
REFERENCE:
1/ ncbi.nlm.nih.gov. Body to Scalp: Evolving Trends in Body Hair Transplantation. Kuldeep Saxena and Sandeep S. Savant. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447335/ [May-Jun 2017]
2/ plasticsurgery.org. What are the risks of hair transplant surgery? Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/hair-transplantation-and-restoration/safety [použito 2022]
3/ Healthline.com. Hair Transplants and Treatment 2022. Catherine Hannan, M.D., Jennifer Nelson. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/hair-transplant#procedure [July 2022]