Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Nejpoužívanější metodou transplantace vlasů je FUE, při které se ručně přemisťují vlasové cibulky ze zarostlé oblasti do míst, kde už vlasy nejsou (kouty, spánková oblast). Transplantace vlasů je ověřená metoda, která se posledních třicet let velmi zdokonalila. Jak probíhá a na co je třeba si dávat pozor?

Pokud jste vyzkoušeli vlasovou mezoterapii pro posílení pevnosti vlasového kořínku a je třeba začít řešit problém komplexněji, jste na správné stránce. 

Co je transplantace vlasů?

Někdy nevhodně nazývaná jako "nastřelení vlasů" / "nastřelování vlasů". Celou podstatou vlasové transplantace je přenos vlasů ze zadní části do míst, kde dochází k jejich řídnutí (spánková oblast, kouty). Zákrok je vhodný i pro ženy, které trpí alopecií.

Transplantací vlasů nelze léčit každý vlasový úbytek. Je vhodným řešením především pro tzv. androgenní alopecie. Příčin vypadávání vlasů může být celá řada a mnoho z nich se řeší konzervativní, tedy neoperační cestou.

Transplantace řeší:

 • kouty na hlavě
 • plešku na temeni
 • chybějící vlasy v místě jizev
 • prořídlé vousy
 • prořídlé obočí

transplantace vlasů

Důvody ztráty vlasů

 • Androgenetická alopecie: Postihuje až 80 % mužské populace¹. Jde o dědičný problém, který způsobuje mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron. Ten smršťuje vlasové kořínky, které zmizí a vlas vypadne.
 • Ženy trpící alopecií: Důsledkem je změna hladiny hormonů, a to nejčastěji po menopauze. Naštěstí vypadávají vlasy různě, nevznikají tak velké holé plochy.
 • Špatná péče o vlasy: Fénování, obarvování, nevhodné ošetřující prostředky.
 • Stres: Přemíra stresu je spouštěčem vypadávání vlasů.

Rychlé informace

 • řešení koutů na hlavě
 • bezbolestný zákrok
 • minimální jizvičky
 • rychlé hojení
 • vysoká šance na uchycení
 • nové vlasy začínají růst do 3 měsíců od zákroku

Metody transplantace vlasů

Existují dva typy transplantace vlasů:

 • robotická transplantace vlasů
 • manuální transplantace vlasů

Robotická transplantace vlasů je trendem dnešní doby, ale stále není natolik precizní, jako je manuální technika. Robot pod dohledem lékaře extrahuje vlasové štěpy a následně připravuje prostor pro jejich uložení v místě, kde vlasy chybí.

Manuální transplantace vlasů se provádí odběrovou jehlou o průměru 0,80 mm. V Perfect Clinic používáme k extrakci a implantaci jehly o průměru 0,60-0,65 milimetrů. Tím se minimalizuje velikost jizviček po zákroku.

 1. FUE: Ideální pro menší a střední stupeň plešatění. V Perfect Clinic používáme klasickou FUE techniku, která je sice náročnější pro operační tým, ale umožňuje k extrakci a implantaci využít jehly o bezkonkurečně nejnižším průměru 0,60-0,65 milimetrů. Tím se minimalizuje velikost jizviček po zákroku a hlavně se dá postupně docílit přirozené hustoty vlasů.
 2. FUT: Ze zadní části hlavy se odebírá pruh kůže, ze které se štěpy vypreparují, uchytí se okolo 95 % štěpů. Vhodné pro těžší plešatost, hojení trvá měsíc, bolestivější.³

U nás na klinice transplantaci vlasů provádí MUDr. Tomáš Herma a jeho tým, kteří mají 10letou praxi v oboru.

Co znamená zkratka FUE

FU – follicular unit označuje vlasový štěp. Je tvořený malým kouskem kůže hlavy s obsahem 1-3 vlasových cibulek. Písmeno E v této zkratce zastupuje slovo "extrakce", tedy odebrání ze zarostlé části vlasů a přenos do míst, kde již vlasy chybí.

Výhody:

 • není třeba holit hlavu (většinou)
 • vysoká šance na uchycení štěpů
 • malé jizvičky
 • rychlé hojení místa odběru
 • téměř bezbolestné
 • až 75-80 % štěpů se uchytí¹

Pro koho je vlasová transplantace vhodná

FUE metoda je vhodná pro muže i ženy. Nejčastěji se s ní řeší "kouty", řídnoucí temeno, vertex, ale také vousy či řídké obočí.

Vhodný kandidát:

 • dostatek vlasů v dárcovské oblasti
 • dobrý zdravotní stav (žádná imunitní onemocnění)

Před zákrokem

Zákrok předchází velmi podrobná vstupní konzultace, na které vás čeká trichologické vyšetření. Díky němu lze posoudit celkovou kvalitu tzv. donoru – vlasové pokožky v týlní krajině, kde se štěpy odebírají. Určitě je vhodné přijít alespoň na konzultaci, protože i v případě, že nemáte téměř žádné vlasy, lze uvažovat o tzv. "bodyhair" – extrakci chloupků na těle a následné implantaci místo chybějících vlasů.

Odběrovým místem bývá ve většině případů zátylek. Pokud je místo oholené, je to ideální, ale ne vždy je to vyžadováno. Před zákrokem dostanete konkrétní instrukce co a jak potřebujeme. Pokud si necháte narůst 3-5 cm vlasy, zvládneme “dárcovskou” oblast zcela zakrýt.

Před zákrokem je vhodné vysadit alkohol, kofein a nikotin. Dále by se mělo omezit užívání léků na bolest a přípravky s kyselinou acetylsalicylovou.

Jak probíhá transplantace vlasů metodou FUE

Zákrok se provádí v lokální anestezii, která může být trošku nepříjemná. Po aplikaci anestezie je zákrok zcela bezbolestný. V žádném případě se nepoužívá skalpel a kůže jím není nijak nařezávaná.

Celý zákrok trvá 6-8 hodin, čas je podmíněný množstvím implantovaných štěpů. Výkon je rozdělen do tří fází, kdy je vymezený i prostor pro odpočinek. Velmi vzácně se zákrok rozděluje do dvou dnů.

Speciální dutou mikro jehlou se jemně navrtávají folikulární jednotky (soubor vlasových cibulek). Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy.

Na klinice používáme manuální techniku, která je velmi šetrná, ale zároveň náročná pro celý operační tým. Proto netransplantujeme více jak 1 000 štěpů během jednoho dne. Pokud je třeba implantovat 2 000-3 000 štěpů, dochází klient několikrát během týdne.

Jak se chovat po transplantaci vlasů

Důležité je dodržovat do detailů všechny pokyny. Můžete tak výrazně ovlivnit výsledky. Rekonvalescence trvá od několika dní po pár týdnů. Vše vám více vysvětlíme na konzultaci, a ještě po zákroku.

Ranky
Rány se do 10 dnů zahojí a vytvoří se stroupky.

Spánek
Je vhodné spát s vyvýšenou hlavou.

Barvení a stříhání
Ideální je na transplantované vlasy nedávat žádnou barvu. Pokud přesto potřebujete zakrýt šediny a nemáte žádné pooperační komplikace, barvení vlasů se doporučuje nejdříve 1 měsíc od zákroku. V případě volby přírodních barev (Henna), klidně můžete aplikovat již 14 dní po vlasové transplantaci. Vždy je ale vhodné řešit konkrétní stav a hojení s lékařem.

Stříhat po implantaci se můžete 14 dní po zákroku. Holicí strojek odložte minimálně na jeden měsíc. Vždy svého kadeřníka informujte o vlasové transplantaci.

Sex a sport po transplantaci vlasů
Zvýšenou fyzickou aktivitu nedoporučujeme minimálně jeden týden po implantaci. Zrychlený tep i dech mohou zvyšovat krvácení a pot dráždit operační ranky. S tím samozřejmě souvisí i sex.

Jak rostou vlasy po transplantaci
Nejprve transplantované vlasy vypadají a během prvních 3 měsíců vám začnou růst nové. Obnova trvá někdy i 12 měsíců. S konečným hodnocením výsledku je tak nutné vyčkat alespoň jeden rok od transplantace.

Odstranění strupů po transplantaci vlasů
Strupy samy odpadnou ve chvíli, kdy si budete moci vlasy začít umývat. V žádném případě je neodstraňujte cíleně. Nechte je samotné vypadat.

Elastická čelenka
Doporučuje se několik dní po operaci nosit elastickou čelenku, která zmírňuje otoky a jejich rozšíření do okolí čela a očních víček.

Jizvy po transplantaci vlasů

V případě FUE metody vznikají jen malinké kruhovité jizvičky, které jsou rozmístěné difúzně v zadní části hlavy. Díky malému průměru odběrové jehly (0,60 mm) je jizva po transplantaci vlasů téměř neznatelná.

Viditelnější jizva bývá po tzv. stripové metodě, která se dnes moc nepoužívá. Jde o vodorovnou jizvu umístěnou v zadní části hlavy. Lze ji zakrýt delšími vlasy, případně je možné do ní transplantovat vlasy metodou FUE.

Komplikace

Dlouholeté zkušenosti potvrzují téměř nulové postoperační komplikace v podobě výraznějších jizev, hnisavé infekce či nadměrných otoků.²

Po zákroku se může objevit lehké krvácení, kdy se následně tvoří strupy. Okolo štěpů je drobný otok zcela normální. První dva týdny se objevuje svědivost kůže a vyšší citlivost.

Kontraindikace

 • autoimunitní onemocnění
 • zánět a infekce v místě odběru štěpů

Výsledky

Transplantované štěpy už nikdy nevypadají. Nepodléhají totiž degeneraci pod vlivem především dihydrotestosteronu (což se stává převážně v koutech či v oblasti vertexu). Takto implantované vlasy s vámi zůstanou již navždy.

Cena transplantace vlasů

Běžně klient za zákrok zaplatí 50 000-100 000 Kč. Záleží na tom, kolik je třeba implantovat štěpů. Průměrný klient využije okolo 1 000 štěpů. Cena za jeden štěp je 93 Kč.

Transplantace vlasů u žen stojí stejně jako u mužů. Záleží na množství implantovaných štěpů.

Ceník zákroků

Jsme soukromou klinikou. Transplantace vlasů není hrazena zdravotní pojišťovnou. 

Časté dotazy

Kolik stojí transplantace vlasů?

 • Cena se stanovuje dle počtu implantovaných štěpů. Běžně klient potřebuje okolo 1 000 štěpů, cena jednoho štěpu je 93 Kč. Z toho vyplývá, že průměrná cena zákroku je okolo 50 000 - 100 000Kč. Více v článku.

 

Jak se nastřelují vlasy?

 • Pojem nastřelují se není odborný. Zákrok se nazývá transplantace vlasů. Lze je obnovit robotickými metodami, případně manuálně FUE a FUT metodami, kdy se ručně přenáší jednotlivě štěpy. Více na našem webu.

 

Kam na transplantaci vlasů?

 • Vždy je dobré vybírat skutečné odborníky a je na vás, zda si zvolíte robotickou či manuální transplantaci. V Perfect Clinic se věnujeme manuální metodě, která je přesnější a šetrnější.

 

Kdy je vhodná transplantace vlasů?

 • Mezi 25.-65. rokem. Vždy je předem nutné trichologické vyšetření a podrobná konzultace, zda jste vhodným kandidátem pro vlasovou transplantaci.

 

Co dělat po transplantaci vlasů?

 • Dodržujte pečlivě všechny instrukce od lékaře. Minimálně týden se vyhýbejte aktivním sportům a spěte ve vyvýšené poloze. Více v článku.

REFERENCE:
1/ ncbi.nlm.nih.gov. Body to Scalp: Evolving Trends in Body Hair Transplantation. Kuldeep Saxena and Sandeep S. Savant. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447335/ [May-Jun 2017]

2/ plasticsurgery.org. What are the risks of hair transplant surgery? Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/hair-transplantation-and-restoration/safety [použito 2022]

3/ Healthline.com. Hair Transplants and Treatment 2022. Catherine Hannan, M.D., Jennifer Nelson. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/hair-transplant#procedure [July 2022]