Facelift je velmi efektní omlazující operace pro obličej s větším poklesem kůže. Existuje několik operačních technik – SMAS, QuickLift nebo Deep Plane Facelift. Zákrok je možné kombinovat s liftingem kůže na krku (NeckLift), liposukcí podbradku a operací očních víček.
Kdybyste se mě zeptali, odkdy mě vrásky trápí, tak odpovím, že je to víc než deset let. Za tu dobu jsem si na ně jakž takž zvykla. Nic jiného mi totiž nezbývalo. S čím jsem se ale nikdy nesmířila, byly husté drobné vrásky kolem úst. Dokonce jsem si kvůli nim nechala udělat kompletně nové zuby v domnění, že se kůže alespoň trochu vypne. Nic se nezměnilo. Jen zuby mám pěkné. Tajně jsem doufala, že snad plastický chirurg vymyslí něco zázračného. Už vím, že plastika dokáže řešit spoustu jinak nezdolných problémů, a tak jsem se rozhodla, že do toho půjdu také. Nechám si pomoci od odborníků, když sama nic nezmůžu.
MUDr. Kufa: Věkem se kůže v obličeji stejně jako jinde na těle uvolňuje, ztrácí svou pružnost i napětí a povadne. V důsledku takto povislé kůže se samozřejmě rýsují i různě hluboké vrásky. Nadbytečná kůže se do nich vlastně skládá a zalamuje. Při faceliftingu provádíme vytažení kůže v obličeji tak, že ji nařízneme před i za boltcem, zvedneme od spodiny a vytáhne směrem nahoru. Pak její nadbytky odstraníme a kůži ve vytažené poloze opět přišijeme.
Faceliftingem se řeší hlavně oblast tváře, dolní čelisti, krku a kožních valů od nosu k ústům, tzv. nasolabiální rýhy. Partie čela vyžaduje samostatnou operaci, kterou lze provést buď klasicky nebo endoskopicky s použitím speciálního instrumentária. O liftingu čela se více zmiňuji v kapitole Další zákroky. Oba zákroky, tvář i čelo, se buď dají spojit nebo absolvovat samostatně. O tom, která z cest je vhodnější, rozhoduje stav kůže v obličeji i naléhavost problému.
Co ale nelze dobře vyhladit faceliftingem ani žádným jiným operačním procesem, jsou vrásky kolem rtů. Kdo jimi trpí, na facelift spoléhat nemůže. K jejich zjemnění může pomoci gelová výplň, aplikovaná injekčně přímo do vrásek nebo laser. V oblasti tváře se injekce botolutoxinu nebo kyseliny hyaluronové (gelová výplň) naopak vůbec nepoužívají, protože jejich aplikace by ovlivnila mimiku v obličeji. Hodí se jen do vrásek na čele, mezi obočím a v zevním koutku oka.
Operační efekt je v případě obličeje lepší a trvalejší než injekce. Kůže vydrží vypnutá i více než pět let. Ale vždy záleží na jejím charakteru, který se u jednotlivců velmi liší. Nikde není psáno, že existuje nějaká doporučená věková hranice pro tento výkon. Indikace je velmi individuální a může se jednat o čtyřicet let věku stejně jako o sedmdesát. Podmínkou je samozřejmě zdravotní způsobilost pacienta. Už proto, že se jedná o zákrok v celkové narkóze, který patří mezi ty náročnější.
Jitka: Žádný strach z operace se nedostavil. Ani má počáteční obava o přežití narkózy se nestupňovala. Ba právě naopak. Byla jsem čím dál klidnější. Jakoby ze mě pár minut před začátkem všechno spadlo.
MUDr. Kufa: V případě paní Jitky se současně prováděly dva zákroky s ohledem na dokonalejší vypnutí obličeje. Operace dolních víček předcházela samotnému faceliftingu. Nejprve se do oblasti dolních víček vpíchne lokální anestetikum, mezokain s adrenalinem, který zároveň omezuje krvácení. Jitka zůstala při vědomí, aby během zákroku mohla spolupracovat. U dolních víček je důležité odebrat právě tolik kůže, kolik je zapotřebí. Větší množství by znamenalo, že se víčko nedovře. Aby k tomu nedošlo, musím mít neustálou kontrolu a oko pacienta proto zůstává otevřené. Jakmile se ujistím, že pacientka nic necítí, naříznu kůži skalpelem. Od orbikulárního svalu uvolněná kůže se zvedne, přetáhne a její nadbytky se odstraní. Ještě předtím se ale snažím redukovat i část tukových váčků uložených pod tímto svalem. Kosmetický efekt se tak podstatně zlepší. Oko je totiž obaleno tukovým polštářem, který funguje jako ochrana před nárazy. Věkem pak bohužel dochází k povolení pouzdra tukových váčků. Ty tlačí na kůži, která se proto vyklenuje a ve výsledný dojem nepůsobí dobře. Rána se nakonec sešívá intradermálním stehem. To znamená, že je vlákno vedeno uvnitř. Zvenčí tudíž není nic vidět a nevznikne žádná klasická jizva, ale jen tenká linka. Stehy se jednoduchým a rychlým tahem vynadávají už po jednom týdnu. Protože paní Jitka měla skutečně pod očima velké nadbytky, předpokládal jsem velmi výrazný rozdíl před a po zákroku. Stejně jako v případě celého obličeje, jehož operace, ovšem už v celkové narkóze, následovala.
Tady je řez veden směrem ze spánku a kolem ucha až do vlasů, kde se ztrácí. Aby jizva ani v oblasti ucha nebyla příliš patrná, skryl jsem ji do části zevního zvukovodu. Takový postup nebývá příliš častý. Je sice náročnější, ovšem stopy po zákroku nejsou snadno odhalitelné. Po naříznutí se kůže zvedá a odděluje od spánkové oblasti až k zevnímu koutku úst a dále na krk. Pak se nastřihne v rozsahu, který přebývá a je potřeba odstranit. Pokud je kůže značně povolená, což v případě Jitky byla, provádím ještě tzv. smasslifting. Tedy zvednutí hlubších vrstev a jejich vytažení směrem nahoru. Teprve přes takto vypnuté spodní vrstvy se směrem dozadu vytahuje i svrchní kůže. Výsledek je pak z estetického hlediska mnohem lepší a zároveň trvalejší . U smassliftingu musím dávat velký pozor, aby nedošlo k poranění motorické inervace mimických svalů obličeje. Funkce těchto svalů není dobře nahraditelná a mimika by značně utrpěla. Jakmile se tedy odstřihnou nadbytky podkoží a posléze i vrchní vrstvy kůže, přišívá se postupně kůže zase zpět k okraji, kde byl veden původní řez. Do podkoží se ještě zavede drén pro odtok zbytkové krve, který se za dva dny se odstraňuje. Jelikož se rána šije intradermálním vstřebávacím stehem, není třeba stehy vyndávat a po pěti dnech se jen sejme obvaz. Pacient musí počítat s viditelnými otoky a modřinami, které obvykle vymizí během tří nebo čtyř týdnů.
Ještě než se Jitka probudila z narkózy, bylo potřeba vypořádat se s vráskami kolem rtů. K tomu posloužily injekce kyseliny hyaluronové. Díky této gelové výplni sice hluboké rýhy úplně nezmizí, ale nebudou alespoň tolik patrné. Efekt injekcí není trvalý. Účinná látka se v těle postupně vstřebává a injekční výplně je nutné asi po roce opakovat.
Jitka: Zbytečnost obavy z celkové narkózy se mi potvrdila ihned po probuzení. Kromě pevného obvazu na hlavě mě ale vůbec nic netrápilo. Snad jen spánek se první noc ne a ne dostavit. A ráno na mě čekalo milé překvapení. Myslela jsem si, že si ještě tak dva dny na klinice pobudu, ale pan doktor Kufa mi ihned po kontrole navrhl propuštění domů. Rány nekrvácely, drény se mohly odstranit a můj stav byl natolik dobrý, že nebyl důvod dál zůstávat.
MUDr. Kufa: Ač je facelifting jednou z nejdelších operací, mívá poměrně pohodovou fázi hojení. Pacient má obvázanou celou hlavu a po dobu deseti dnů by měl dodržovat klidový režim. To znamená nezvedat nic těžkého, nepředklánět se a ničím se zbytečně nevyčerpávat. Po týdnu se bandáž hlavy sundá a člověk si může umýt vlasy a opatrně je vyčesat. Při česání je třeba dávat pozor na jizvy, které jsou ještě několik týdnů citlivé. V jejich místě samozřejmě vlasy znovu nerostou, ale jde o plochy snadno maskovatelné, které se ve vlasech naprosto ztratí. Stehy jsou vstřebatelné a není třeba se jimi zabývat. Během měsíce si pacient postupně zvyká na běžnou pracovní a fyzickou zátěž a po čtyřech týdnech se může věnovat svým aktivitám už zcela naplno. Jen je třeba počítat s tím, že otoky a modřiny mohou ještě přetrvávat.
Jitka: Jelikož jsem v prvních dnech vypadala s kuklou na hlavě a fialovými otvory místo očí dost podivně, neměla jsem nejmenší ambice zavítat mezi lidi. Co mě ale překvapilo ze všeho nejvíce byla absolutní absence bolesti. Nenastal jediný moment, kdy bych si na ni stěžovala. Naposled jsem nepříjemné píchnutí vnímala při operaci dolních víček, když mi doktor Kufa podával anestetikum. Od té doby nic. A to říkám zcela svědomitě, aniž bych se chtěla chlubit svým hrdinstvím. Jakmile jsem se zbavila obvazu, ulevilo se mi a všechno bylo až příliš perfektní. Cítila jsem a cítím i teď, dva měsíce od zákroku, jen tah na skráních. Je to takové příjemné mražení nebo mravenčení.
MUDr. Kufa: U paní Jitky je stav po dvou měsících naprosto v pořádku. Díky projizvení bude určité napětí na tvářích ještě pár týdnů pociťovat, postupně ale úplně vymizí. Vzhledem k původním velkým nadbytkům kůže a hlubokým vráskám došlo k razantnímu zlepšení. Díky vyhlazení kůže v oblasti krku se úhel značně zaostřil, kůže v oblasti dolní čelisti se zvedla a částečně se vyhladily vrásky v nasolabiální oblasti. Zcela vymizely vrásky na tváři a vypnula se kůže pod očima. Jen hluboké vrásky kolem rtů nezaznamenaly ideální efekt po vyplnění, což jsem ale předpokládal a pacientku na to připravil. Jitce doporučuji případně další řešení a tím je laser, který odpařuje kůži vrstvu po vrstvě a dokáže sjednotit její rozdílný profil.
Efekt faceliftingu není trvalý. Uvádí se pět až deset let, ale opět záleží na charakteru kůže, její elasticitě a rychlosti stárnutí. V tomto případě jde o velmi individuální záležitost. Je-li třeba, může se tato operace po letech zopakovat. Řezy se pak vedou ve stejných jizvách a nové už nepřibudou. Nedoporučuji ale více než dva až třikrát za život...