Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+

Laděna - operace břicha a liposukce, MUDr. Roman Kufa

Podstoupila jsem zmenšení prsou, liposukci spolu s operací břicha, korekci horních a dolních víček, a vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinových injekcí. Žádná z plastických úprav mého těla a obličeje nebyla provedena na úkor přirozenosti. A za to jsem neskonale vděčná.

MUDr. Kufa: Velký nadbytek tkáně z podbřišku lze odříznout a současně provést i liposukci zevních stehen. Není to výjimka, ale je třeba počítat s bolestivostí ještě pár dnů po takovémto rozsáhlejším zákroku. I když to není nic příjemného, pacient může již druhý den opatrně vstávat a chodit. Bolest rychle odeznívá a po dvou týdnech se člověk většinou vrací k pracovním povinnostem.

Při tomto kombinovaném zákroku se začíná liposukcí podle předem přímo na tělo zakreslených oblastí. Používám tumescentní vibrační metodu odsávání tuku a tudíž nejprve injekčně vpravím do podkoží roztok, který napomáhá uvolnění tukových buněk a v něm obsažený adrenalin zastavuje krvácení. Pak si skalpelem naříznu drobné, tří až čtyřcentimetrové otvory v kůži, kudy vzápětí zavedu vibrační kanylu. Kanyla vibruje a zároveň plynule odsává. Jí nasátý tuk je opravdu čistý a bez větší příměsi krve. Odchází hadičkou do připravené průhledné nádoby, která se rychle plní. Přestože odsávací kanyla sama vibruje, pro operatéra to stále znamená nemalou fyzickou námahu. Je na něm, aby s kanylou vlastnoručně manipuloval.

U Laděny se během pár minut podařilo odsát jeden a půl litru směsi tuku a zbytkového roztoku z jedné i druhé strany boků a zevních stehen. Stejným způsobem bylo třeba zbavit tuku i oblast nadbřišku kvůli dokorigování výsledku abdominoplastiky. Jedině zploštěná horní část břicha bude plynule přecházet ve spodní, která se odřízne a zbaví se tak velkého přebytku.

Při samotné operaci břicha je první a poslední na řadě pupík. Ten se obřízne, aby se později přesadil do nově vytvořeného otvoru. Sklapelem vedu základní řezy, ale k odpojení tkáně slouží speciální nůž elektrokauter, který pálí cévy a zastavuje krvácení. Jakmile se zvedne celá břišní stěna, objeví se pod ní skryté přímé břišní svaly. U Laděny byl jejich rozestup téměř na dva prsty, což není vzhledem k očekávanému efektu žádoucí. Mohl jsem je ale sešít a pomoci tak zúžení břicha. A přesně to jsem také udělal. Teprve po sešití svalů bylo možno odříznout více než kilový nadbytek tkáně. Pak se horní část břicha přitáhne ke spodní a sešije.

Operace břicha není žádná hodinářská práce, hodí se k ní drsnější příměr. Nicméně je velmi efektní. Téměř okamžitě vypadá břicho úžasně ploché. Na dva dny se do ran ještě zavádějí zbytkovou krev odsávající drény, které se jedním rychlým pohybem během sekundy vytáhnou.

Laděna: Po skoro čtyřech hodinách na sále mi skutečně nebylo do skoku. První noc byla nejhorší. Probudila jsem se na posteli oblečená do formovacích kompresních kalhot od pupku až ke kolenům a nohama podloženýma proto, aby se snížil tah na břicho. I přestože jsem byla tišena analgetiky, cítila jsem každý prudší pohyb. Nejlepší vzpomínky nemám ani na cestu domů, kdy jsem při otřesech v autě musela zatnout zuby. Ale pak už bylo všechno den ode dne lepší. Necítila jsem žádné omezení. Až na kompresní prádlo, ve kterém je v létě horko a celý měsíc jsem ho kromě sprchování nesměla odložit.

MUDr. Kufa: Laděna prošla všemi operacemi naprosto hladce. I po druhém náročném zákroku jsem při prvním převazu druhý den ráno shledal vše v úplném pořádku. Po prvním týdnu se definitivně odstranily obvazy a po druhém stehy z pupíku. Jizva v podbřišku, která se táhne přes celé břicho, byla sešita vstřebávacím stehem a jako taková nepotřebovala už moji další péči. Důležité pro její vyhlazení bylo masírování. Stejně jako v případě prsou doporučuji tlakovou masáž špičkou prstu v kombinaci se zvlhčováním pleťovým mlékem.

U každého klienta po liposukci či abdominoplastice velmi záleží na životosprávě. Žádná redukční dieta není nutná, spíš zdravý životní styl. Jakmile se člověk úplně vzdá sebekontroly v domnění, že plastika vše nadosmrti vyřešila za něj, může dojít k potlačení efektu nebo dokonce k velmi neestetické disproporci těla.

Laděna: Měsíc po svých plastikách jsem se skoro nepoznávala. Tenkrát i teď říkám „Čert vem tu trochu bolesti. Dá se vydržet a výsledek opravdu stojí za to."

Tréninková muka

Laděna: Můj idealismus ale vydržel jen do setkání s trenérem. První lekce byla pro mé netrénované tělo, odvyklé sportování, naprostý šok. Ke svému zděšení jsem zjistila, že mé tělo umí tak akorát chodit a vařit. Tehdy jsem si upřímně myslela, že celý projekt proměny vzdám. Neuměla jsem si představit, že takový trénink někdy zvládnu, ale vydržela jsem, pokaždé se sice doslova vykoupala ve vlastním potu, ale bylo mi dobře a dalších 13 kilo bylo pryč.

Jídelníček a stravovací režim mi nečinily takové problémy. Ovšem po měsíci v tělocvičně jsem kupodivu bez téhle drezúry už nemohla být. Stále je co zlepšovat, ale dnes už to nevnímám jako nepřekonatelný problém.