Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Malé, nevzhledné útvary, které překáží v podpaží, u řetízku na krku i při lemu podprsenky… Ano přesně to jsou kožní výrůstky. Jaká je příčina jejich vzniku? Proč se často objevují v těhotenství? A je vůbec možné jim předcházet?

Co jsou kožní výrůstky

Kožní výrůstky (odborně měkké fibromy – latinsky fibroma mole) jsou tvořené cévami, kolagenem a vnější vrstvou kůže. Častým rozdílem mezi znaménkem a fibromem je stopka. Kožní výrůstek visí z kůže na malém stonku. Mohou být hladké i vrásčité, kulaté i asymetrické. Některé připomínají zrnka rýže. 

Bývají tělové barvy, vzácně kvůli hyperpigmentaci mají tmavší barvu. 

Kožní výrůstky nejsou nakažlivé a nejsou nebezpečné. Jen v případě jejich narušení (žiletkou, oblečením, šperky) může dojít k bolestivému krvácení. 

Kožní výrůstky: Příčina

Příčina vzniku není zcela objasněna. Jelikož se nejčastěji objevují v kožních záhybech, odhaduje se, že hraje významnou roli tření kůže.

Podle studie(1) z roku 2008 může za jejich vznikem být lidský papilomavirus (HPV).

Jak dále statistiky výzkumu ukazují, svou roli hraje i inzulinová rezistence u diabetu 2. typu. Další příčinou bývají hormonální změny a nerovnováha v těhotenství a při dospívání.

Zajímavostí je, že i když nejsou kožní výrůstky nakažlivé, bývají u více členů rodiny. Proto se v současné době provádí studie, které by potvrdily genetickou souvislost.

Rizikové faktory vzniku kožních výrůstků:

  • nadváha
  • těhotenství
  • menopauza
  • puberta
  • lidé s inzulinovou rezistencí
  • onemocnění diabetes typu 2
  • výskyt HPV

Kožní výrůstky v těhotenství

Během těhotenství se v těle odehrává řada změn, proto vás nejspíš ani nepřekvapí, že řada žen pozoruje i vyšší výskyt kožních výrůstků.

Podle malé klinické studie z roku 2007(2) se zhruba u 20 % žen během těhotenství objeví dermatologické změny. Z toho 12 % tvoří právě kožní výrůstky. Nejčastěji se vytvoří v druhém trimestru, a to na krku a v podpaží.

Jedna z příčin vyššího výskytu zrovna v době těhotenství je přibývání na váze a s tím spojené větší tření kůže o sebe. Dalším důvodem vzniku mohou být hormonální změny. Ve studii(3) v roce 2019 vědci zjistili souvislost mezi hladinou hormonu leptinu a počtem kožních výrůstků.

Důležité je, že vás ani dítě nijak neohrožují.

Kožní výrůstky u dětí

Jedna ze studií v roce 2010(4) prokázala spojitost vzniku kožních výrůstků se zvýšenou hladinou estrogenu, z tohoto důvodu se často objevují v pubertě a období drastických změn (viz kožní výrůstky v těhotenství). Více se vyskytují u žen.

Kožní výrůstky: Kde všude se mohou objevit?

Jsou místa, kdy se tyto nevzhledné drobné útvary objevují častěji. Důvodem je vyšší tření kůže o sebe, případně o lem spodního prádla či šperku. Rozlišujeme tedy:

  • kožní výrůstky na obličeji: nebývají tak časté, jako například v podpaží a pod prsy, jde o nitkovité útvary s několika výběžky
  • kožní výrůstky kolem očí: důležité je šetrné odstranění, kůže kolem očí je citlivá a jemná, vždy je důležité se poradit s odborníkem
  • kožní výrůstky na krku: měkké fibromy – stopkaté (akrochordom), tělová barva, bezbolestné odstranění laserem bez jizvy
  • kožní výrůstky na očních víčkách: kůže na očních víčkách patří mezi nejtenčí a nejcitlivější, důležité je šetrné odstranění
  • kožní výrůstky v podpaží: měkké fibromy – stopkaté (akrochordom), mají barvu kůže, třením může ztmavnout, bezbolestné odstranění laserem
  • kožní výrůstky v tříslech: měkké fibromy – stopkaté (akrochordom)

Kožní výrůstky: Odstranění

Odstranění kožních výrůstků se může provést kdykoliv během roku. Kožní výrůstky lze odstranit chirurgicky nebo pomocí laseru. Po zákroku je důležitá ochrana před slunečními paprsky, aby kůže po ošetření nepigmentovala.

 


REFERENCE: 

1/ ijdvl.com. Human papillomavirus and skin tags: Is there any association? Sachin Gupta, Ritu Aggarwal, Somesh Gupta, Sunil K. Arora. Dostupné na: https://ijdvl.com/human-papillomavirus-and-skin-tags-is-there-any-association/ [2008]
2/ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. A clinical study of skin changes in pregnancy. Rashmi Kumari, T.J. Jaisankar, Devinder Mohan Thappa. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17458033/ [Mar-Apr 2007]
3/ ncbi.nlm.nih.gov. Correlation between Serum Leptin Level with Type and Number of Lesion Skin Tag. Imam Budi Putra, Remenda Siregar, Nelva K. Jusuf, Oratna Ginting, Raja Nurhayati. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6352473/ [Jan 8 2019]
4/ ncbi.nlm.nih.gov. A study of androgen and estrogen receptors in skin tags. Omar El Safoury, Lila Rashid, Magdy Ibrahim. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2856367/ [Jan-Mar 2010]

 

Nabídka zákroků estetické dermatologie pro odstranění kožních výrůstků:

Odstranění kožních výrůstků

Nejrůznější kožní výrůstky způsobují svým nositelům nejen estetické, ale často i funkční obtíže. Lze je odstranit chirurgicky nebo vysokovýkonným laserem CO2. V případě laseru se jedná o velmi šetrné a efektivní řešení s minimální jizvou.

Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace

Ošetření vrásek, jizev a pigmentových skvrn frakčním laserem přináší oproti starším laserům řadu předností. Jedná se zejména o to, že frakční laser zasahuje pouze povrchovou a střední vrstvu kůže. Tam dochází kromě jiného k obnově tvorby kolagenu, přičemž hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.

Chirurgické odstranění znamének, kožních výrůstků

K chirurgickému odstranění (vyříznutí) znaménka se přistupuje u větších znamének nebo při podezření ze zhoubnosti.