Septoplastika je operace, při které se chirurgicky upraví vybočená nosní přepážka. Příčinou vybočené nosní přepážky může být vrozená vada nebo úraz. Při septoplastice lékař upraví nosní přepážku tak, aby vedla střední rovinou dutiny nosní a usnadnilo se tak dýchání nosem.
Hlavní indikací k septoplastice je ztížené dýchání nosem, časté záněty nosu a vedlejších dutin nosních. Operace může být také doporučena osobám s chronickými záněty průdušek a astmatem, a také v případech, kdy je obtížné aplikovat nosní kapky a spreje, z estetických důvodů a při problémech s chrápáním.
V rozhodnutí, zda je nutná septoplastika má hlavní slovo ORL specialista, který zhodnotí, v jakém postavení se vybočená nosní přepážka nachází. V některých případech provede i endoskopické vyšetření nosu. Vlastní operaci provádí ORL lékař nebo plastický chirurg. Někdy se provádí septoplastika současně s rhinoplastikou.
Operace nosní přepážky se provádí v celkové anestezii. Proto je před operací nutné podstoupit celkové předoperační vyšetření. Výjimečně se může provést v místním znecitlivění. Během zákroku operatér pracuje buď z otevřeného přístupu, nebo uzavřenou cestou. Provede úpravu tvaru přepážky do požadovaného tvaru. V případě otevřené cesty vzniká drobná viditelná jizva. Septoplastika je náročná operace, trvá hodinu i více. Následně se po zákroku provede tamponáda, a to na dobu 2 - 3 dnů.
Po septoplastice jsou operovaná místa oteklá a vznikají i podlitiny v obličeji. V nemocnici je třeba setrvat podle individuálního stavu 2 – 5 dnů. Asi týden se nedoporučuje smrkat, vhodné jsou obklady a léky urychlující vstřebávání hematomů. Stehy se odstraňují přibližně desátý den po operaci. Přibližně tři týdny je nutné vynechat sportovní aktivity a setrvat v pracovní neschopnosti.