Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 483 033 383

Septoplastika

Septoplastika je operace, při které se chirurgicky upraví vybočená nosní přepážka. Příčinou vybočené nosní přepážky může být vrozená vada nebo úraz. Při septoplastice lékař upraví nosní přepážku tak, aby vedla střední rovinou dutiny nosní a usnadnilo se tak dýchání nosem.

Indikace k operaci nosní přepážky

Hlavní indikací k septoplastice je ztížené dýchání nosem, časté záněty nosu a vedlejších dutin nosních. Operace může být také doporučena osobám s chronickými záněty průdušek a astmatem, a také v případech, kdy je obtížné aplikovat nosní kapky a spreje, z estetických důvodů a při problémech s chrápáním.

Příprava k septoplastice

V rozhodnutí, zda je nutná septoplastika má hlavní slovo ORL specialista, který zhodnotí, v jakém postavení se vybočená nosní přepážka nachází. V některých případech provede i endoskopické vyšetření nosu. Vlastní operaci provádí ORL lékař nebo plastický chirurg. Někdy se provádí septoplastika současně s rhinoplastikou.

Průběh septoplastiky

Operace nosní přepážky se provádí v celkové anestezii. Proto je před operací nutné podstoupit celkové předoperační vyšetření. Výjimečně se může provést v místním znecitlivění. Během zákroku operatér pracuje buď z otevřeného přístupu, nebo uzavřenou cestou. Provede úpravu tvaru přepážky do požadovaného tvaru. V případě otevřené cesty vzniká drobná viditelná jizva. Septoplastika je náročná operace, trvá hodinu i více. Následně se po zákroku provede tamponáda, a to na dobu 2 - 3 dnů. 

Péče po operaci nosní přepážky

Po septoplastice jsou operovaná místa oteklá a vznikají i podlitiny v obličeji. V nemocnici je třeba setrvat podle individuálního stavu 2 – 5 dnů. Asi týden se nedoporučuje smrkat, vhodné jsou obklady a léky urychlující vstřebávání hematomů. Stehy se odstraňují přibližně desátý den po operaci. Přibližně tři týdny je nutné vynechat sportovní aktivity a setrvat v pracovní neschopnosti.

 

Ceník zákroků